Stanisław Lem – Solaris

0

Stříbřitý kolos se vznáší nad planetou zcela pokrytou tajemným oceánem. Stanice je v dezolátním stavu, všichni se chovají jako šílení – všichni, až na Gebariana. Ten je mrtvý. Oceán vykazuje známky abnormální inteligence, a zatímco se Dr. Kelvin snaží rozkrýt příčinu podivného chování zbylé posádky, tajemná síla planety se pomalu vkrádá i do jeho mysli…

…………………………………………………………….

Solaris polského spisovatele Stanisława Lema patří po právu mezi nejznámější díla polské fantastiky a svého tvůrce zařadilo mezi velikány tohoto žánru. Román byl přeložen do mnoha světových jazyků a byl třikrát zfilmován. Dnes se mu dostalo péče audio vydavatelství Tympanum a studia Needles, kteří českým posluchačům přinášejí sci-fi lahůdku také v audio podobě.

Solaris_3DStejně jako řada dalších titulů, i Solaris patří do edice Načteno, do které Tympanum čerpá z nahrávek Knihovny a tiskárny pro nevidomé Karla Emanuela Macana. Na rozdíl od drtivé většiny audioknih z této edice, se ovšem v tomto případě dostalo nahrávce z roku 1995 zvláštního zacházení. Pod svá křídla si ji vzalo zvukové studio Needles, jenž dodalo původní verzi úplně nový háv s nádechem pořádného science-fiction.

Solaris si bezpochyby zaslouží zvláštní péči již od roku 1972, kdy u nás tato kniha vyšla poprvé a získala si bezpočet fanoušků, kteří ji řadí mezi nejzásadnější díla žánru. Výlet na tajemnou planetu Solaris plnou oceánu gelové hmoty, která je pro lidstvo opravdovou záhadou, uhranul již řadu čtenářů po celém světě a je dobře, že ani v dnešní době se na tato již klasická dílka nezapomnělo.

Studio Needles doplnilo nahrávku o hudební doprovod, který ovšem nevyplňuje jen mezery mezi jednotlivými kapitolami, ale tvoří prakticky trvalý podkres celého příběhu. Originální hudba a zvukové efekty tak dodávají celému příběhu úplně novou hloubku a povyšují poslech na jinou úroveň. Celkové zpracování tohoto hudebního doprovdou nelze hodnotit jinak než kladně, k celému příběhu skvěle sedí a výborně ho doplňuje.

047cdhuoPůvodní nahrávkou provázel posluchače atmosférický hlas Richarda Honzoviče. Needles se ho ovšem do této nahrávky rozhodlo upravit. Díky zvukovému modulátoru by tak mělo být daleko jednodušší odlišit jednotlivé postavy a lokace. Zda právě s tímto záměrem se studio Needles k úpravě rozhodlo, je otázkou. Faktem ovšem zůstává, že ne vždy se vše vydařilo na sto procent a díky těmto efektům se stává samotný poslech místy trochu nepřehledný. Což je rozhodně škoda, protože stačilo malinko ubrat a k dokonalosti by chybělo málo.

Tvůrci se nakonec rozhodli do původní nahrávky ještě více zasáhnout, a tak Richarda Honzoviče nově doplnila jeho dcera Renata Volfová, jenž stojí za party snoubenky hlavního hrdiny Harey. Tento neobvyklý krok dopomohl celou nahrávku ještě více podtrhnout, protože právě části kde figurují oba interpreti, patří bezpochyby mezi nejlepší momenty celé nahrávky. Tento tah vyšel Needles vskutku dokonale a nezbývá nic jiného, než před nimi smeknout.

Jelikož je samotný příběh značně rozvleklý, a to i díky dlouhým vysvětlujícím pasážím, které si autor nemohl odpustit, může na někoho samotný román působit místy unaveně až nudně. A právě hudební doprovod a hlas Renaty Volfové tuto celkovou jednotvárnost skvěle tříští a dopomáhá posluchačům udržet pozornost a vychutnat si tento jedinečný kosmický výlet naplno.

Solaris je skvělou ukázkou toho, že i ze starších nahrávek a nahrávek určených primárně pro zrakově postižené spoluobčany, se dá vytvořit jedinečná audiokniha, která si nic nezadá se současnou produkcí nahrávacích studií. Na závěr můžeme jen doufat, že se s podobně upravenými nahrávkami budeme setkávat stále častěji.

Audiokniha vychází ve vydavatelství Tympanum
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHAAUDIOKNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdStanisław Lem (1921 – 2006) Nejslavnější polský spisovatel 20. století, filozof a futurolog, jehož dílo ovlivnilo světovou sci-fi literaturu. Ve svých knihách spojuje vášeň pro technologie a filozofická témata. Technologie a sci-fi prostředí však ustupují filozofickým otázkám, které jsou nosnou linkou jeho díla, což jej činí stále aktuálním. Kniha Solaris patří k jeho vrcholným dílům a byla přeložena do 27 jazyků.

wordpress hod

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..