A. Larsson, I. Korsell – PAX 8: Bílý had

0

ANOTACE:
Na světle stud umírá.
Nedaleko stráně Himlabacken něco stáhne malé dítě do jámy. A po Iris jako by se slehla zem. Je možné, že spolu obě zmizení souvisejí? Alrikovi s Viggem je nabídnuta pomoc z nečekané strany, ale jak můžou zachránit někoho, kdo se dostal do spárů černé čarodějnici? A hluboko pod magickou knihovnou se k životu probouzí prastará nestvůra…

Pro čtenáře od deseti let.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Už tomu budou více než dva roky, co se nakladatelství Host pustilo do nové fantasy série pro mládež. PAX si prakticky okamžitě získal celou řadu příznivců, kteří netrpělivě očekávají další díl této povedené série. Ten přichází těsně před Vánoci. Kniha s pořadovým číslem osm tentokrát s podtitulem Bílý had, jenž opět slibuje skvělý příběh, který vás nenechá vydechnout až do poslední strany.

Již tradičně pokračujeme přesně tam, kde jsme v předchozí knize skončili. Zatímco si Alrik s Viggem užívají sněhových radovánek na místním kopci, Iris se ocitá v zajetí Maggie Migrény, která naplno odhaluje své zlovolné plány. Navíc se na scéně objevuje další starobylá nestvůra, která spolkne jedno místní děvčátko a mizí. Podaří se vše vyřešit, nebo se nad předvánočním Mariefredem na dobro stahují mračna?

Celá série se nezadržitelně blíží ke svému velkému finále a jak se zdá máme se opravdu na co těšit. Díl od dílu autoři přitvrzují a stylizují celou sérii do temnějších a hororovějších tónů. Ostatně ani právě vydaná novinka rozhodně není výjimkou. Stačí knihou prolistovat a zahledět se na fascinující ilustrace Henrika Jonssona, jenž nás provázejí celou sérií. Upřímně podle jeho obrázků se rozhodně nejedná o knihy pro děti, k celkovému zasazení příběhu však výborně sedí a perfektně dotváří celkovou atmosféru.

I samotný příběh je čím dál drsnější, vzpomeňme například na Henryho Nazdárka, jenž musel v jednom z předchozích dílů zemřít. Aktuální díl je od začátku do konce prošpikovaný akcí a napětím. Může za to především fakt, že časový úsek, ve kterém se odehrává se zkracuje. Tentokrát si vystačíme s jedním, či dvěma dny. Zkrátka a dobře velké finále se blíží a  Asa Larsson společně s Ingelu Korsellovou vše směřují k nevyhnutelnému závěru.

O tom, že nemá smysl tuto sérii začínat od osmého dílu, patrně už není potřeba více zmiňovat. Na trhu nejspíše nenajdete sérii, která by byla více provázaná s předchozími díly. Navíc by byla věčná škoda ochudit se o jedinečný a napínavý příběh, jenž před námi autorsky s každým vydaným dílem rozvíjejí.

I na poosmé se autorkám daří držet nastavenou laťku proklatě vysoko. Ostatně vzhledem k tomu jak je celá tato série koncipována, nelze očekávat žádné výraznější novoty.  Pokud již mátě některý díl (nejlépe všechny) této série za sebou, budete moc dobře vědět co od aktuální novinky očekávat. Opět tak dostáváme další střípek do fantastické mozaiky příběhu, jenž je s každým dalším dílem temnější a hororovější. Po dočtení tak nezbývá, než netrpělivě očekávat další díl, jenž by měl být poslední zastávkou před velkým finále. Naštěstí bychom se ho měli dočkat již na jaře příštího roku.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.