Kingdomino: Věk obrů (rozšíření)

0

Povedená “hříčka” Kingdomino patří již od svého vydání k velice oblíbeným deskovým hrám. Vděčí za to především své přístupnosti, díky které se Kingdomino stalo nedílnou součástí deskoherní výbavy rodin s menšími dětmi. Mindok nám navíc na jaře letošního roku přinesl i dospělejší sestřičku této povedené hry. A jak se zdá, s “dominem” zdaleka nekončíme, jelikož právě nastává Věk obrů.

Aktuální novinka od společnosti MindOK přináší do původní hry celou řadu zajímavých prvků, které hře dodávají zcela nový rozměr. Zároveň se však autorům podařilo uchovat i pověstnou jednoduchost, kterou se Kingdomino vyznačuje. Příjemným zjištěním pak bude bezpochyby i fakt, že díky Věku obrů si můžete původní hru zahrát až v pěti hráčích.

Kouzelně ilustrovaná krabička sice svým vzezřením dokáže upoutat pozornost, jinak je však zcela nenápadná. Můžou za to především kompaktní rozměry, kterými toto rozšíření tak trochu klame tělem. Obsah krabičky se totiž dá označit za ledacos, jen ne za chudý. Kromě nezbytných komponent pro pátého hráče (hrad, figurky králů, startovní dílek) se můžeme těšit i na zcela nové dílky domina (12 dílků s obry, 17 dílků úkolů), 6 figurek obrů a bodovací zápisník. Hlavní dominantou krabice a vlastně celé hry, bude bezpochyby krásně provedená věž, která bude plnit funkci zásobníku na samotné dílky domina. Konečně tak nebudeme muset lovit jednotlivé dílky z krabice, či z “podomácku” vytvořené dobírací věže.

Přestože Věk obrů sice podle názvu míří právě na hráče Kingdomina, nic však nebrání tomu abyste ji vyzkoušeli i s “dospělejším” Queendominem. V tomto ohledu je rozšíření Věk obrů skutečně unikátní dodává celé “domino” rodině na variabilitě. Díky tomu dostávají hráči do ruky skutečně pestrou paletu možností a nejrůznějších kombinací. Pokud se navíc rozhodnete zkombinovat všechny “tři hry” dohromady, stane se z původní jednoduché hříčky, skutečně “mamutí” záležitost, která by mohla uspokojit i náročnější hráče.

Princip hry však zůstává stále jednoduchý a těží především ze základních pravidel obou původních her. Kromě klasických dominových dílků se však nyní dostávají do hry i dílky s písmeny, na kterých jsou ukrytí obři. Pokud musíte umístit takovýto dílek do svého království, zároveň si berete i figurku obra a překryjete s ní jednu korunku kdekoliv ve svém království (je-li tam i na konci hry, korunka se nezapočítá). Naštěstí se můžete obra i zbavit a poslat ho na výlet ke svým soupeřům. Tento mechanismus obstarávají speciální dílky se stopami. Díky tomu získává původní hra na větší interaktivitě a zároveň do hry vstupuje i škodící prvek, kterým můžete své soupeře pěkně potrápit.

Kromě obrů se v aktuálním rozšíření dostávají do hry opět i speciální dílky s úkoly, které přináší bonusové body. Těch je tentokrát hned 17 a na začátku každé hry si vždy vylosujete dva z těchto dílků, které následně určí, za co získáte bonusové body ( krajina bez koruny, kompletní království bez odhozeného dílky atd.) Vzhledem k počtu možných variant je prakticky každá hra maličko jiná a vy se budete snažit co nejlépe dosáhnout vytyčených cílů.

Aktuální novinka z MindOKu tak nabízí celou řadu zajímavých vylepšení, které ještě více umocňují celkový zážitek z této veskrze povedené hry (Kingdomino/Queendomino). Pokud však očekáváte nějaké zcela přepravratné novinky, či celkovou změnu zaměření a větší komplexnost, bude na vás čekat spíše zklamání. Věk obrů je spíše kosmetickým vylepšením, které sice obsahuje celou řadu zajímavých nápadů, zároveň však plně zachovává styl a zaměření původních her. Ostatně proč měnit něco, co více než dobře funguje.

Věk obrů tak sice nepřináší do Kingdomina/Queendomina převratné novinky, avšak veškerá vylepšení, kterých jsme se u této hry dočkal,i si bezesporu zaslouží naši pozornost. Rozšíření tak zcela zachovává ducha původních her a vypilovává celkový koncept takřka k dokonalosti. Díky škodícímu elementu dostává hra navíc zcela nový náboj a je ještě zábavnější než kdykoliv dříve. Pomyslnou třešničkou na dortu je možnost hrát v pěti hráčích a efektní věž na dobírání dominových dílků. Věk obrů se tak bezesporu vyplatí a pro fanoušky Kingdomina/Queendomina je takřka povinností.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..