Kati Närhi – Agnes a sedmý host

0

ANOTACE:

Pustý ostrov a na něm tajuplný zámek plný duchů, obrazů a podivných hostů. Když kapitán Orkolora pozve na své honosné sídlo jako vystřižené z filmového hororu příbuzné a známé, aby společně strávili letní dovolenou, dospívající osiřelá Agnes ještě netuší, že ji tu čeká nejen první pusa, ale i celé klubko záhad.
Co taky čekat od místa, kde vám postele stelou bezejmenná trojčata a kde se po chodbách promenádují lišky? Jenže pobledlá dívka s prořízlou pusou a našpicovanýma ušima se jen tak něčeho nezalekne a každému se dostane na kobylku, i když přitom občas odhalí něco, co by snad ani vědět nechtěla. Protože na Orkolorově ostrově straší nejenom na zámku, ale taky někomu pořádně ve věži.

Komiks Agnes a sedmý host rozhodně nezapře svůj severský původ. Barvy jsou chladné a humor černý jako půlnoc. Ale jeho naoko otrlou, v duši však citlivou hrdinku si zamilujete dřív, než řeknete… spiritismus

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Nakladatelství Paseka se již poměrně slušně zabydlelo i mezi komiksovými fandy. V jeho portfoliu zatím najdeme především kousky pro mladší čtenáře, po kterých však bez problému mohou sáhnout i ti odrostlejší. Tím je  bezesporu i zatím poslední kousek tohoto nakladatelství Agnes a sedmý host, jenž nám přináší příznačné finské podivno, tentokrát na stránkách komiksu.

Za touto netradiční hrdinkou stojí finská talentovaná autorka Kati Närhi. Agnes si u čtenářů i kritiků získala takřka okamžitě po vydání značnou oblibu. Ostatně autorka získala za tento počin loni prestižní komiksovou cenu Finlandia. Po Sojčákovi se tak na náš trh dostává další zajímavý kousek z “dálného” severu, jenž má šanci zaujmout komiksové fanoušky napříč věkovými kategoriemi.

Autorka nám ve svém komiksu představuje mladou dívku Agnes, jenž přijíždí se svou tetou Sylvií na ostrov, kde v obrovském domě s hromadou služebnictva žije osamocený kapitán Orkolora. Ten pozval na své honosné sídlo celou řadu hostů, aby s ním společně strávili letní dovolenou. A tak se dospívající dívka ocitá na “pustém” ostrově, kde vám postele stelou bezejmenná trojčata, po chodbách se promenádují lišky a hosté honosného sídla by vydali na slušné panoptikum nějakého ústavu.

Agnes a sedmý host rozhodně nezapře svůj severský původ. Již na první pohled působí tak nějak chladně a odtažitě. To podporuje i příznačný závoj tajemna, lehký hororový nádech a lehký černý humor. Ostatně hlavní hrdinka svou stylizací nejednomu čtenáři připomene Wednesday Addamsovou z legendární Addamsovi rodiny. Avšak i přes její vizáž a strohost, jenž s komiksu sálá v sobě Agnes ukrývá citlivou duši.

Právě stylizace společně se strohými barvami komiksu bude patrně největším lákadlem tohoto komiksu. Kresba je na jednu stranu jednoduchá a může působit lehce dětsky. Ostatně Agnes je určena především pro mladší čtenáře. Na druhou stranu právě toto pojetí v sobě ukrývá jedinečné kouzlo, které na vás při čtení tohoto kousku dýchne. V určitých ohledech by se snad dal tento komiks přirovnat i k dílům Tima Burtona, které se také vyznačují určitou strohostí a především pak hororovou atmosférou.

Jak to tak ale bývá, vše má své ALE a Agnes a sedmý host rozhodně není výjimkou. Největším zklamáním v tomto případě bude pravděpodobně samotný příběh. Ano jedná se o úvodní knihu série, v určitých okamžicích se však nedá ubránit dojmu, že autorka vlastně neví, kam chce s Agnes směřovat. Sledujeme tedy prapodivně dobrodružství, které však postrádá prakticky jakoukoliv akci, či větší napětí. Autorka si navíc dopomáhá celou řadou zcela samoúčelných prvků a scén, bez kterých by se toto “dobrodružství” zcela obešlo. Rozporuplné pocity ještě více umocňuje samotný závěr, který vyznívá tak nějak do ztracena…

Agnes a sedmý host je dalším zajímavým komiksovým kouskem, který se k nám z Finska dostal. Avšak oproti již dříve vydanému Sojčákovi, si vede o něco hůře. Úžasnou stylizaci a práci s barvami poněkud sráží lehce podprůměrný příběh, jenž v nás zanechá po dočtení lehce rozpačité pocity. Na druhou stranu už jen kvůli kresbě si svou šanci Agnes zaslouží. A třeba se autorce v některém z případných pokračování podaří napravit dojem i ze samotného příběhu.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.