Joe Benitez & M. M. Chen – Lady Mechanika #4

0

Už je tomu deset let, co americký komiksový umělec Joe Benitez přišel se skvělou sci-fi steampunkovou komiksovou sérií Lady Mechanika. Za tu dobu se tato série utěšeně rozrostla a získala bezpočet čtenářů po celém světě. Od roku 2017 si ji díky nakladatelství Argo mohou užívat i čeští čtenáři, kteří se dočkali již třech komiksových svazků s touto svéráznou hrdinkou. Od vydání toho posledního však uplynul už rok, a tak je načase zase v příběhu Lady Mechaniky pokračovat…

Na scénu tak přichází již čtvrtá kniha série, která slibuje další dávku fantastického steampunkového dobrodružství. To nás již tradičně zavádí do alternativní historie. Konkrétně do Británie 19. století, kde však technický vývoj nabral zcela nový kurz. V těch nejmodernějších městech této země existuje úchvatná hromadná doprava a všude létají podivná letadla. A právě zde najdeme napůl ženu, napůl stroj se jménem Lady Mechanika, která je takovým akčním hrdinou této doby.

Mechanika toho má za sebou již opravdu hodně, o čemž ostatně svědčí i tři předchozí svazky série. Avšak jak se zdá, na tuto hrdinku moc odpočinku nečeká ani tentokrát. Lady Mechanika se bude muset vypořádat se záhadnou mechanickou vražednicí, následně nalezne další stopy o jejím původu a naposled se bude muset popasovat s pravou vílou. Čtvrtý svazek série toho slibuje opravdu hodně a na fanoušky tak rozhodně žádná nuda nečeká.

Aktuální novinka se navíc oproti svým předchůdcům maličko rozšířila, a tak počet stránek prakticky atakuje číslovku 200. Těšit se tak můžeme na původní sešity série Lady Mechanika: The Clockwork Assassin #1-3 (červenec 2017 – září 2017) a Lady Mechanika: La Belle Dame Sans Merci #1-3 (červenec 2018 – říjen 2018). Již tradičně nesmí chybět ani bohatá galerie alternativních obálek, které tuto sérii doprovází již od úvodního dílu.

Už dávno neplatí, že by za touto sérií stál jen a pouze Joe Benitez. V průběhu let do svého týmu přibral talentovanou scénáristku Marciu Chen a mexického kreslíře Martina Montiela Lunu. Společnými silami vtiskly Lady Mechanice její nezaměnitelnou podobu. A to nejen v oblasti scénáře, ale především kresby, která je bezesporu jedním z největších lákadel této akční steampunkové série. Když k tomu připočteme velký formát, ve kterém u nás Lady Mechanika vychází, jedná se o vcelku pochopitelný fakt. Právě v tomto formátu mají šanci co nejvíce vyniknout i ty nejmenší detaily. A že je jich steampunkový svět, který Joe Benitez pro tuto sérii vytvořil opravdu plný.

Co se týče samotného scénáře, zde je to maličko komplikovanější. Mechanika vás bude bezesporu stále skvěle bavit. Jednotlivé zde obsažené příběhy mají bezpochyby hlavu a patu a plynou příjemným tempem kupředu. Navíc jim nechybí takřka nic, po čem by komiksový fanoušek mohl zatoužit. Na druhou stranu je potřeba říct, že celá série tak nějak už přešlapuje na místě. Benitez sice tentokrát opět trochu naťukl tajemství ohledně Mechaničiny minulosti, avšak ještě než se tato linie stačilo aspoň trochu rozvinout přišel konec a na vám tak opět zůstala celá řada nezodpovězených otázek.

Je to pravděpodobně autorův záměr, kdy drží své čtenáře v neustálém napětí, a to nejzajímavější jim odhaluje jen za pomoci malých střípků, které dávku napříč celou sérií. Jak se ale říká, všeho moc škodí. A tak si troufám tvrdit, že nebudu sám, kdo by ocenil právě tuto hlavní dějovou linii trochu více rozvést. To se však zatím moc neděje a tak nezbývá než doufat, že se nad námi autor nakonec smiluje. Byla by totiž velká škoda, aby právě kvůli tomu upadla Mechanika postupně u čtenářů do nelibosti. Jako výborně nakreslená reprezentativní jednohubka však funguje stále stejně skvěle.LADY MECHANIKA #4
SCÉNÁŘ: JOE BENITEZ, M. M. CHEN
KRESBA: JOE BENITEZ, M. M. LUNA
PŘELOŽIL: RICHARD KLÍČNÍK
VYDAL: ARGO
ROK: 2020
STRAN: 192
ORIG. NÁZEV:Lady Mechanika: The Clockwork Assassin, Lady Mechanika: La Belle Dame Sans Merci
ISBN: 978-80-257-3246-5

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..