Jo Nesbø – Žízeň

0

ANOTACE:
11. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. V Oslu dojde rychle po sobě k vraždám několika žen, které si domluvily schůzku prostřednictvím seznamky Tinder. Vyšetřovacímu týmu, jemuž nově velí Katrine Brattová, zůstává rozum stát nad způsobem, jímž byly oběti zabity, i faktem, že z míst činů vždy zmizela část jejich krve. Vrchní policejní náčelník Mikael Bellman potřebuje případ co nejrychleji vyřešit, aby mohl na kariérním žebříčku postoupit ještě výš. Proto povolá zpět Harryho Holea, který se mezitím odstěhoval k Ráchel na Holmenkollen a chtěl si užívat spokojeného manželského života a poklidného vyučování na policejní akademii. Vzhledem k brutalitě vražd mu však nic z toho dopřáno není. Okolnosti ho donutí založit alternativní vyšetřovací skupinu a pustit se po stopě. Jenže dopátrat se pravdy není vůbec jednoduché, zvláště když ho život v určitém okamžiku postaví před zásadní dilema, zda má dát přednost rodině, nebo vyšetřování.

Jo Nesbø pokračuje ve stejné linii, kterou zahájil Sněhulákem a dále ji rozpracoval v Levhartovi a následujících dílech. Žízeň opět přináší svižný a dramatický děj plný překvapivých zvratů, Harryho sarkastických poznámek a svérázného chování. Harry je prostě zpět v plné síle a se vší parádou

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Hodně dlouho jsem přemýšlel, jak vůbec tuto “recenzi” začít. Nakonec jsem usoudil, že je naprosto zbytečné zaplétat se do nějakých složitostí. Zkrátka a dobře jedna z hlavních knižních událostí tohoto roku je zde. Dvouleté čekání je u konce, na scénu se vrací jedna z nejvýraznějších postav severské krimi Harry Hole a má pořádnou Žízeň.

Někteří po dočtení Policie možná už ani nedoufali, že se pokračování někdy dočkáme. Přeci jen tento kousek působil skutečně, jako závěr celé série. Naštěstí Jo Nesbø záhy oznámil, že se k této “modle” v budoucnu ještě vrátí. Svůj slib dodržel a my si tak můžeme užít další skvělou jízdu v podání tohoto svérázného vyšetřovatele, který i na pojedenácté bude značně balancovat na hraně. Má však i po této odmlce Harry Hole co nabídnout, nebo na nás čeká jen další obehraná písnička?

Harry pověsil svou dráhu vyšetřovatele na hřebík a rozhodl se žít spokojený život se svou láskou Ráchel, coby obyčejný učitel na policejní škole. Nic není úplně ideální, Harrymu se však daří udržet se co nejdál alkoholu a dalších svodů, které by ho zase svedli na scestí. Zkrátka a dobře minulost je tabu a Harry, dá se říct že dokonce šťastný, hledí k poklidné a spokojené budoucnosti se svou ženou…

Sledovat Harryho spokojený život by však moc čtenářů neuspokojilo. Naštěstí, nebo bohužel, v Norsku začne řádit další vrah. Ten si vyhlíží své oběti prostřednictvím seznamky Tinder. Co je však zarážející je způsob, jakým jsou oběti zabity a hlavně fakt, že jim pokaždé někdo vysaje část krve. Obchází snad Oslem novodobý hrabě Dracula? Stop je poskrovnu a hrozí, že policie začne přešlapovat na místě. Vrchnímu policejnímu náčelníkovi Mikaelu Bellmanovi tak nezbývá nic jiného, než se pokusit přemluvit Harryho Hole k návratu, alespoň pro tento jediný případ.

Nesbø se ve svém nejnovějším románu rozhodl, stejně jako řada jeho kolegů, využít stoupající obliby sociálních sítí, v tomto případě seznamovací služby Tinder a poukázat na jeho případné nedostatky a nebezpečí. I v dnešní době je stále hodně lidí, kteří si neuvědomují případná nebezpečí, která se v kyberprostoru skrývají. A tak je jen dobře, že se i autoři čas od času rozhodnou na toto ožehavé téma upozornit. Nechme však poučky strany a zaměřme se na Žízeň jako celek, vyplatilo se vůbec to čekání?

Odpověď na tuto otázku je naprosto jasná. Rozhodně a jednoznačně ANO. Nesbø opět září a předkládá nám dílo, které uspokojí i ty nejostřílenější čtenáře severských detektivek. Samozřejmě pravověrní fanoušci této série nebudou nijak extra překvapení, žádné výraznější WOW tedy nečekejte. Spíše “příjemné” setkání se starými známými a další povedený díl do této fantastické série.

Nesbø více méně pokračuje v zajetých kolejích. Dvouletá pauza tak na Žízni rozhodně není nijak poznat. Opět se tak dočkáme všech aspektů, které jsme si na této sérii oblíbili. Nechybí originální a jízlivý humor, ani drsné scény při kterých běhá mráz po zádech. Autor nezapomněl ani na soukromí hlavních postav, pokud vás tedy zajímá jakou idylku prožívá Harry s Ráchel, popřípadě jak si vede Oleg, v Žízni se to dozvíte. V globálu však toto všechno již známe, ostřílené fanoušky tak Nesbø v podstatě nemá čím překvapit.

Na jednu stranu možná trochu zklamání, na straně druhé však víme co na nás čeká a na co se můžeme těšit. I přes tento fakt, se autorovi podařilo vypilovat všechny aspekty knihy takřka k dokonalosti. Příběh příjemně odsýpá a přestože nepatří k nejkratším, rozhodně neočekávejte nudná místa. Nesbø navíc zapracoval i na samotném Harrym, ten je po dlouhé době zase uvěřitelnou postavou, která netrpí supermanovským syndromem, díky kterému přežije i deset ran z pistole do hlavy.

Pokud však šel Harry Hole až doposud zcela mimo vás a rozhodnete se začít právě touto knihou, možná se nestačíte divit. Nesbø je zkrátka mistr slova a dovede splétat naprosto fantastické příběhy plné napětí a zvratů. V tomto ohledu se mu vyrovná opravdu jen málo autorů, což ostatně dosvědčuje i jeho celosvětová oblíbenost. Naprosto tentokrát pominu fakt, že nejlépe si tento kousek užijete až po přečtení předchozích dílů, přeci jen narážek na předcházející události je zde skutečně dost. Buď jak buď, Žízeň si prostě musíte chtě, nechtě přečíst.

Nesbø i v jedenáctém pokračování své nejúspěšnější detektivní série jasně ukazuje, proč patří mezi největší hvězdy tohoto žánru. Žízni tak v podstatě nechybí vůbec nic. Má drive, notnou dávku napětí, originální humor a čte se tak snadno a rychle, že si jen stěží povšimnete, že už se blíží konec. Navíc samotný závěr knihy….ach…ano tušíte správně, je více než jisté, že už teď se můžeme těšit na další pokračování.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.