Michal Šefara – Podsvětí

0

ANOTACE:
V pražském metru se děje něco zvláštního. Výpadky světel, podivné oltáře v tunelech, ozvěny a stihomamy jsou však jen předzvěstí blížící se apokalypsy. Vedoucí techniků, starší muž přezdívaný Haďák, mladá úspěšná farmaceutička Nina, osudově přitahovaná metrem, a člen pořádkové policie pracující v metru nazývaný Kerber spolu na první pohled nemají nic společného. Jejich vazby jsou však daleko hlubší a osud nasměroval jejich kroky do vražedné temnoty tunelů – za tajemnými Stíny i jejich nohsledy, kteří se nezastaví před ničím.Mysteriózní thriller Michala Šefary přináší zcela nový, neotřelý pohled na pražské metro, a po jeho přečtení už vám žádná ze stanic ani cesta tunely nebudou připadat stejně fádní jako předtím.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Metro, pro někoho nudný dopravní prostředek, který mu usnadňuje cestu do práce, pro někoho však magické místo, skrývající mnoho tajemství. Na tuto notu se rozhodl ve svém novém románu zahrát i český spisovatel porevoluční generace Michal Šefara. Pražské metro se v něm promění na mystické Podsvětí plné mýtů a legend.

Ačkoliv valná většina čtenářů o Michalu Šefarovi zatím nejspíš neslyšela, na literárním poli rozhodně není žádným nováčkem. Ostatně na svém kontě má včetně Posvětí již šest “knih”. Ovšem teprve s aktuální novinkou se tomuto autorovi podařilo prorazit ve významnějším nakladatelství, které jeho knize nabídne i odpovídající podporu. Jak je na tom ale Podsvětí po kvalitativní stránce? Není všechen ten marketing a reklama k této knize nafouklou bublinou?

Knižní klub se rozhodně nebojí dávat šanci začínajícím a neznámým českým spisovatelům, kteří by jen těžko na našem trhu prorazili. Krásným příkladem je například Roman Bureš se svou Propastí času, která se u čtenářů fantastiky stala jedním z největších překvapení roku. Na něj se nyní bude snažit navázat i Michal Šefara se svým Podsvětím. Téma a kulisy románu jsou více než lákavé, jak to tak ale bývá, není všechno zlato co se třpytí. A těch ALE zde nalezneme více než dost. Nejdříve si ovšem trochu přibližme, co si pro nás autor vůbec připravil.

Pražské metro asi většina z nás zná, Michal Šefara se však rozhodl přinést na něj zcela nový, lehce mystický pohled. Metro občas žije vlastním životem, ale to co se zde v poslední době děje začíná být na pováženou… Výpadky světel, mrtví holuby, mystické oltáře v tunelech a tajemné hlasy jsou jen začátek něčeho daleko většího. V kulisách nám dobře známých se začínají odvíjet osudy třech hlavních postav, vedoucího techniků přezdívaného Haďák, mladé úspěšné farmaceutičky Niny a člena pořádkové policie Kerbera. Tři odlišné postavy, tři různé životy avšak jedna společná věc a tou je právě metro, které je neúprosně volá k sobě…

Atmosférou stísněných prostor by se Podsvětí dalo nejblíže přirovnat k světoznámému Metru Dmitryho Glukhovského. Podobností s touto veleúspěšnou sérií se zde bezpochyby pár najde. Šefara se však rozhodl jít vlastní cestou a rozhodně svého daleko známějšího kolegu pouze nekopíruje. Bohužel to byla možná chyba.

Ačkoliv navenek působí tento román vskutku zajímavým a lákavým dojmem, po jeho dočtení na vás však čeká spíše zklamání. Na rovinu už dlouho se mi nestalo abych sáhnul tak moc vedle. Podsvětí si své nadšené čtenáře bezpochyby najde, pokud však máte přeci jen už něco načteno, čeká na vás patrně stejné roztrpčení, jako na mě.

Nesnesitelně roztahaným a pomalým úvodem počínaje a příběhem, který v podstatě nedává smysl konče. Nevím zda jsem pouze četl nepozorně, ale tak nějak mi unikla celková hlubší pointa příběhu. Ano je zde “něco” co ovlivňuje samotné lidi a láká je hlouběji do temných zákoutí metra, bohužel však naprosto chybí nějaké bližší vysvětlení, o samotném směřování příběhu ani nemluvě. Ano, tak nějak se vyvíjí a posouvá dopředu, bohužel naprosto postrádá trochu větší práci s textem. Knize tak chybí větší náboj a něco co by nás nutilo číst dál. Když k tomu připočteme absenci jakéhokoliv většího napětí a neuvěřitelnou obyčejnost a nezajímavost hlavních postav. Výsledek rozhodně není nijak pozitivní.


Pomyslnou třešničkou na dortu je pak použitá mytologie, kterou se autor rozhodl do příběhu zakomponovat. Proboha proč se mají naše stanice metra jmenovat po bájných místech z antické mytologie. Někoho to možná zaujme a možná i osloví, bohužel za mě takto rozhodně ne. Chápu, že autor chtěl asi působit světově, ale minimálně za mě vše působí jako špatná parodie.

Záporů bych při větším zamyšlení bezpochyby našel víc, ale nemyslím si, že si tato kniha zaslouží více řádků. Z nadějně vyhlížejícího konceptu se tak stává zklamání, které drží nad vodou jen síla marketingu. Bohužel zázraky se nedějí a tak zatímco Roman Bureš zazářil a čtenáři netrpělivě očekávají další pokračování jeho Propasti času, je Michal Šefara nemilosrdně odsouzen k věčnému zatracení ve svém Podsvětí.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..