Jo Nesbø – Zachrání Doktor Proktor vánoce?

0

ANOTACE:
Víte, co potřebujete ke zničení Vánoc? Stačí k tomu jeden chamtivý obchodník, který k nim skoupí veškerá práva. A teď je nikdo nesmí slavit. Tedy pokud nejdřív neutratí slušnou sumičku v jeho obchodech. Líza, Bulík a doktor Proktor to tak nenechají. Před tím, než ale Vánoce zachrání, se musí vypořádat i s vánočním skřítkem, který nadělování dárků dávno pověsil na hřebík. Do Štědrého dne přitom zbývá jen pár dní a čas letí jako splašený…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Když se řekne Jo Nesbø drtivé většině čtenářů se vybaví mrazivé příběhy plné násilí a věčný alkoholik Harry Hole. Nesbø ovšem nepíše jen kriminální příběhy, za sebou má také veleúspěšnou řadu knih pro malé čtenáře.  Ostatně jeho Doktor Proktor se těší více než slušnému zájmu čtenářů i u nás. O tom svědčí i fakt, že právě vychází v pořadí již pátá kniha této ztřeštěné série. Podaří se tentokrát zachránit doktorovi Proktorovi Vánoce?

Pokud jste se až doposud s doktorem Proktorem, malou Lízou a svérázným Bulíkem nesetkali rozhodně to napravte. Nesbømu se podařilo vytvořit vskutku originální dílka, u kterých se budou bavit jak děti, pro které je tato série primárně určena, tak bezesporu i jejich rodiče. Skoro po čtyřech letech se tak budeme moci opět vydat do norského Osla a užít si další ztřeštěné dobrodružství této potrhlé trojice. Vyplatilo se však čekání, nebo se nám začíná norská superstar pomalu, ale jistě opakovat?

Pátý díl doktora Proktora je vskutku tématický. Do Štědrého dne zbývá jenom pár dní a vánoční shon nabírá na obrátkách. Když tu vystoupí před svůj lid Norský král s prohlášením, že prodal veškerá práva týkající se Vánoc panu Tránovi. Ten rozhodně nelení a zakazuje Vánoce všem, kteří neutratili v některém z jeho obchodů za vánoční dárky alespoň deset tisíc korun. Pro velkou část lidí, to znamená prakticky zničené Vánoce. Naštěstí je zde ještě Líza, Bulík a doktor Proktor, jenž to tak rozhodně nenechají. Čas ale neúprosně kvapí, podaří se jim zachránit Vánoce včas?

Nesbø se v této sérii rozhodně nenechal nijak ovlivnit svými předchozími knihami a přináší tak malým čtenářům jedinečné dobrodružství, které je naprosto odlišné od jeho předchozí produkce. Přesto si zachovává úžasnou čtivost a především pak jedinečné kouzlo, díky kterému vás “doktor Proktor” opět naprosto pohltí. Ostatně, pokud již máte některého “doktora Proktora” za sebou, patrně již přesně víte co od nejnovějšího přírůstku do série očekávat.

Celý příběh tak opět provází jedinečný humor, který nadchne malé i odrostlejší čtenáře. Byť se jedná o vcelku jednoduchý příběh, který je koncipován samozřejmě primárně pro děti, tak starší čtenáři ocení jedinečnost všech postav, ale i jistý ironický přístup autora k norskému národu a problémům dnešní doby. V případě této knihy, je to pak kritika dnešního pojetí Vánoc, kdy se primárně honíme za dárky a pomalu nám tak uniká původní smysl těchto svátku. Tento pohled však ocení především dospělí, dětem tato “vsuvka” zase tolik neřekne. Díky těmto detailům si doktor Proktor získá své čtenáře napříč všemi věkovými kategoriemi.

Jediný problém, který bychom mohli u této knihy najít bude fakt, že autor pracuje s tím dárky zde kupují lidé. Ano i na vánoční skřítky dojde, i když patrně ne tak jak si představujete. Pokud tedy vaše dítko ještě v dnešní době nějakým zázrakem věří na Ježíška, Santa Klause, dědu Mráze, vánoční skřítky, či jinou podobnou bytost, která nosí o Vánocích dárky a vy ho chcete ještě nějaký čas udržet v nevědomosti, nebude patrně nový “doktor Proktor” tím nejvhodnějším čtením…

Jinak se Proktorovi opravdu moc vytknout nedá. Nesbø tak boduje mezi dětskými knihami a napopáté. Hledáte-li příběh, který vaše ratolesti zabaví a královsky pobaví, veřte, že právě příběhy doktora Proktora, Lízy a Bulíka jsou ideálními adepty. Díky jedinečnému mixu zábavy, atraktivního příběhu a originálních postav je navíc dost pravděpodobné, že po ztřeštěných dobrodružstvích této potrhlé dvojice sáhneme rádi i my starší.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.