Jo Nesbø – Doktor Proktor a velká loupež zlata

0

ANOTACE:
Norský národní poklad byl ukraden! (No, ve skutečnosti to byla jedna zlatá cihla, protože Norové jedí spoustu sladkostí a pak potřebují hodně zlata na plomby, ale stejně…) a kdyby se na to při každoroční inspekci přišlo, dozajista by zemi zachvátil chaos a vypukla by panika. Kdo tomu zabrání? Snad jedině výjimeční hrdinové, kteří dokázali odvrátit samotnou mimozemskou invazi! Jeden skoro šílený profesor, jedna chytrá holka s culíky a jeden malinkatý zrzavý kluk tedy v přestrojení za detektiva, starou paní a nemluvně proniknou do bandy nejstrašlivějších ničemů, kterou vede dáma tak ďábelská, že si ji netroufne zatknout ani samotný Scotland Yard. Budou muset naplánovat nemožné vyloupení nejstřeženější banky světa v Londýně, ale také se postavit nejdražšímu fotbalovému hráči světa Ibranaldovezovi.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:

knihaebooky

 

 


Ačkoliv je Jo Nesbø pevně spjatý s mrazivými příběhy, v nichž hraje prim věčný alkoholik Harry Hole, tato norská superstar nezapomíná ani na mladší čtenáře. Ostatně jeho Doktor Proktor se těší více než slušnému zájmu čtenářů i u nás. V tom mu dopomáhá i skvěle zpracováná série audioknih z vydavatelství OneHotBook. Tuto řadu nyní doplňuje již čtvrtý díl, tentokrát s podtitulem Velká loupež zlata.

S ročním odstupem se nám tak do rukou dostává další povedený kousek, který pobaví jak malé, tak velké posluchače. O načtení se navíc postaral již tradičně výborný David Novotný, který exceloval již v předchozích knihách. Naštěstí ani v režisérském křesle nedošlo k žádným změnám. Temperamentního Davida Novotného tak opět kočíruje zkušená Jitka Škápíková, která s Davidem v případě Doktora Proktora vytvořila opravdu skvěle fungující tým. Velká loupež zlata tak dává tušit, že se máme opět na co těšit.

I na počtvrté čeká na Bulíka, Lízu a doktora Proktora  fantastické dobrodružství, ve kterém sice nebudou zachraňovat svět, ale i norský národní poklad rozhodně stojí za to. Ten byl nedávno ukraden a kdyby se na to při každoroční inspekci přišlo, nemuselo by to s Norskem dopadnou vůbec dobře. Naštěstí si norský král vzpomněl na naši skupinu svérázných hrdinů a dal jim za úkol vypátrat zloděje a vrátit poklad tam kam patří…

„Už byl trochu problém, abychom se v hlasových projevech jednotlivých postaviček nevykrádali z předešlých dílů. Třeba projev mámy Křoupavé jsem opravoval, protože když jsem ji začal mluvit, zněla moc podobně jako Rašple v druhém díle. Dlouho jsme také s režisérkou řešili, jak bude mluvit záporák Maximus Rublov. Je to v Anglii žijící Rus, tak jsme mu dali trošku ruský přízvuk, ale snažili jsme se, aby to znělo zase jinak než u Borise převaděče ze třetího dílu. Rublov je takový mrňous, tak jsem mu i s tím ruským dozvukem posadil hlas o něco výš,“ prozradil David Novotný.

Stejně jako v předchozím díle, kdy naši hrdinové zachraňovali svět před invazí z vesmíru se tak můžeme těšit na opravdu zajímavý a místy skutečně nervy drásající příběh. Autor samozřejmě nezapomíná ani na všudypřítomný humor, kterým je celá kniha doslova prošpikovaná. A právě humor a napínavé scény dostávají v audioknižní verzi zcela nový rozměr. Za ten může Doktor Proktor vděčit především Davidu Novotnému a jeho dokonalému načtení.

Novotný se i na počtvrté s textem doslova mazlí a dodává mu neopakovatelné kouzlo. Ostatně, samotný text k nejrůznějšímu pitvoření a přehrávání vyloženě vybízí a Novotný se ho rozhodl využít na sto procent. O tom jsme se mohli přesvědčit již v předchozích audiokonihách. Pokud tedy máte již nějakého Doktora Proktora v audiu za sebou, bude vám více než jasné, co na vás čeká.

„Číst tuhle sérii je strašně občerstvující, je to zábava. Baví mě si vymýšlet různé projevy a svéráznosti, dělat blbosti,“ prohlásil interpret.

Jak výše prohlásil sám interpret – číst tuhle sérii je neskutečná zábava a o audioknize v jeho podání to platí dvojnásob. David Novotný tak opět popustil uzdu své fantasii a nechal vyniknout svému komediálnímu talentu. Ve spojení s originálním Nesbøho humorem tak dostáváme do rukou kousek, který bude bavit posluchače všech věkových kategorií. Jediným výraznějším záporem tak bude fakt, že celá audiokniha má pouze pět hodin, které utečou jako voda.

Aby byl celkový dojem dokonalý, samozřejmě nesmí chybět ani původní hudební doprovod, který u dětských audioknih hraje velmi důležitou roli a mnohdy tak perfektně dotváří celkový dojem z celé nahrávky. Toho si jsou vědomi i ve OneHotBook a tak i Doktor Proktor a Velká loupež zlata dostala stejně jako předchozí díly série pestrobarevný a bohatý hudební soundtrack, jenž perfektně dotváří celkovou atmosféru audioknihy.

Nesbøho série pro děti bude pro řadu posluchačů v audiopodobě v podstatě srdcovou záležitostí, která vám vždy vykouzlí úsměv na tváři. Pokud tedy hledáte něco lehčího “na čtení”, u čeho se pobaví celá rodina, je právě Doktor Proktor v podání Davida Novotného ideálním volbou.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..