James Hazel – Jepice

0

 

ANOTACE:
Charlie Priest, bývalý policejní vyšetřovatel a nyní prestižní londýnský právník, se stane obětí útoku. Ve vlastním bytě ho přepadne muž, který se vydává za policistu a dožaduje se jakýchsi tajných dat. Priest mu je ale dát nemůže, protože je nemá, a jen díky zkušenostem z policejní služby dokáže
o vlásek uniknout smrti.
Krátce nato se v Priestově kanceláři objeví bohatý a vlivný podnikatel Kenneth Ellinder, aby si ho najal k vyšetřování rituální vraždy svého syna. Vzápětí vyjde najevo, že zavražděný mladík byl oním záhadným útočníkem a Priest je tudíž jedním z posledních lidí, kteří ho viděli živého. Musel mladý Ellinder zemřít, protože nedokázal získat to, pro co si přišel?
Priest rozplétá jednotlivé indicie a je mu stále jasnější, že klíč k vyřešení spletitého případu představují právě ona tajná data, která však nejsou nikde k nalezení. Pátrání ho postupně dovádí zpět do posledních dnů druhé světové války, kdy došlo k událostem, jejichž smrtící poselství zasahuje až do dnešních časů.
Najednou začnou umírat či mizet lidé, kteří jsou pro Priestovo pátrání důležití. Z důvěryhodných osob se stávají zrádci. A proti všem těmto okolnostem stojí Priest, závodí s časem a snaží se odhalit nebezpečný odkaz tajné operace nazvané Jepice.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Tajemný vrah, bývalý policista živící se jako prestižní londýnský právník, dávné zločiny nacismu, rituální vraždy a jepice. Tento neobvyklý mix nabízí slibný debut Jamese Hazela, jenž na český trh přináší nakladatelství Domino. Dokáže však tento britský autor obstát v tvrdé konkurenci? Již teď můžu prozradit, že nakročeno k úspěchu má více než dobře a řadí se tak k nejpříjemnějším překvapením letošního jara…

Za tímto zajímavým thrillerem stojí angličan James Hazel. Toho po dlouhých letech omrzela právnická praxe, kterou se rozhodl pověsit na hřebík a vydat se do neprobádaných vod literatury. A právě Jepice je jeho literárním debutem, nutno říct, že více než povedeným. Této knize nechybí prakticky nic na co si vzpomenete, co je však v případě literárních debutů důležitější, nečekejte žádná nováčkovská zaškobrtnutí. Za tento thriller by se rozhodně nemusel stydět ani velmistr žánru Jeffery Deaver.

Hazel nám ve své knize představuje vcelku zajímavého hlavního hrdinu. Tím je Charlie Priest – bývalý policejní vyšetřovatel, jenž se v současné době živí jako úspěšný právník. Zkrátka taková idylka, když tedy pomineme fakt, že jej opustila žena a jeho bratr sedí ve vězení za vraždu. Zde si možná řeknete, že zde máme dalšího “zamindrákovaného” hrdinu, kterými se dnešní knihy jen hemží, opak je pravdou. Rozhodně tedy nečekejte žádného násosku, který se utápí ve své neradostné situaci, Charlie je veskrze sympaťák, i když ani on neváhá občas pořádně přitvrdit.

A to bude muset docela brzy, jelikož mu jednoho dne zazvoní doma neznámý muž, který po něm chce jakási tajná data, které má mít Priest údajně u sebe a k jejich dosažení neváhá udělat cokoliv. Charlie však nemá o ničem ani sebemenší ponětí. Byla to snad pouze náhoda, či tragický omyl? Možná, v tomto případě se však náhody nedějí, o čemž se druhý den přesvědčí i sám Charlie, jenž je vržen do víru událostí, které ho mohou stát samotný život.

Samotný příběh je samozřejmě daleko spletitější a dějová linie týkající se samotného Charlieho je pouze jedna z nich. Příjemným ozvláštěním jsou pak takzvané flashbacky, ve kterých se podíváme zpátky do minulosti. A to mimo jiné i do nacistického koncentračního tábora. Jak může holocaust souviset s aktuálním nebezpečím, kterému musí Priest čelit? Odpovědi naleznete právě v Jepici, která vás již na samotném počátku chytne a nepustí.

Hazel nabízí skvěle vystavěný příběh, který prakticky nikde nezadrhává a nemá žádná výrazněji slabší místa. Má spád, napětí a autor se nebojí ani drsnějších scén, na které si čtenáři u tohoto typu literatury již dobře zvykli. Ani postavy celkový dojem neshazují, ba právě naopak. Charlie Priest patří k výrazným a dobře zapamatovatelným hrdinům, kterého je velmi snadné si oblíbit. Zároveň se však nejedná o žádného Mirka Dušína, ani veskrze prohnilou postavičku balancující na hraně zákona. Postavy jsou tedy veskrze vykreslené opravdu na výbornou o čemž se přesvědčíme i v samotných dialozích a konání jednotlivých postav. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak všudypřítomný cynismus hlavního hrdiny, jenž dokáže mnohdy řádně okořenit jednotlivé dialogy.

Hazel je zářným příkladem toho, že když se spojí výjimečný talent s dobrým nápadem, mohou vzniknout skutečně jedinečné věci. Jeho prvotina skutečně jedinečná je a dává tušit, že o tomto nadaném britském autorovi ještě hodně uslyšíme. Jepice je tak jedním z největších překvapení letošního jara a nakladatelství Domino tak opět dokázalo svůj výjimečný talent při výběru titulů, které uvede na český trh.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..