J. Dombrow a J. Barlow – Mass Effect: Odhalení

0

 

ANOTACE:
Turianská Hierarchie podzřívá Andromeda Initiative, že k dosažení svých ambiciózních cílů využívá zakázanou gethskou technologii. Turiané tedy vyšlou loajálního vojáka Tirana Kandrose, aby organizaci infiltroval, odhalil pravdu, a když to bude nutné, sabotoval Initiative zevnitř. Kandros se spolu se svou parťačkou, impozantní a strach nahánějící Lunou Shanksovou, vydává na misi, jejímž účelem je najít ztraceného kvarianského vědce, který je klíčem k odhalení největších tajemství Andromeda Initiative. Ani jeden však netuší, že Kvarianovi je v patách také salarianský žoldák disponující nebezpečnými a neslýchanými biotickými schopnostmi – a ten se nezastaví před ničím, aby svou oběť dostihl.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Mass Effect bezpochyby patří mezi jedny z nejvýraznějších počítačových her. O jeho oblibě ostatně svědčí i bohatá nabídka “merche”, který se k této značce pojí. Kromě tradičních hrnečků, postaviček a dalších dárkových předmětů se českého vydání dočkala i řada knih, jenž dále rozvíjely fascinující svět této počítačové hry. Tuto bohatou nabídku nyní doplňuje i komiks s podtitulem Odhalení, ze stáje nakladatelství Crew. Má však Mass Effect co nabídnout i čtenářům hrou nepolíbeným? 

Mass Effect již od prvního dílu stavěl především na jedinečném zážitku, který utvářel dopodrobna vypracovaný svět a v neposlední řadě i napínavý a poutavý příběh, který si hráče naprosto získal. Ostatně i dnes jsou úvodní tři díly série velice ceněny a nejeden z hráčů se k nim velice rád vrátí. Díky této propracovanosti bylo vcelku nasnadě, že nebude trvat dlouho a Mass Effect opustí monitory počítačů a rozšíří své pole působnosti.

Je samozřejmě jasné, že podobné kousky to mezi běžnými čtenáři nebudou mít nikdy úplně jednoduché. Jedni podobná díla vynáší do nebes, zatímco druzí zcela zatracují. Na druhou stranu, stejně jako například Assassin´s Creed, jenž u nás vychází jak knižně, tak v komiksu, je i cílová skupina Mass Effectu hodně specifická a rozhodně nemíří na běžné čtenáře Zaměření na fanoušky série je zcela evidentní a právě vydané Odhalení (v originále Discovery) toto tvrzení jen a jen potvrzuje.

Právě na to je třeba pamatovat už ve chvíli, kdy si budete komiks vybírat. Pokud vás Mass Effect až doposud míjel a vy nemáte o jeho světě prakticky žádné povědomí, není právě vydaný komiks úplně nejlepší volbou, jak se s tímto fascinujícím univerzem seznámit. Ačkoliv komiksy ze světa Mass Effectu vychází v nakladatelství Dark Horse již od roku 2010, Crew se pro první českou adaptaci rozhodla využít až poslední minisérii Discovery, která v originále vyšla loni.

Díky tomu je tento komiks úzce “propojen” s příběhem zatím posledního videoherního Mass Effectu: Andromeda. Komiks sleduje příběh turianského vojáka Tirana Kandrose, který se v utajení snaží infiltrovat organizaci Andromeda Initiative, která hraje (jak už název napovídá) důležitou roli v samotné hře. Turianská Hierarchie totiž Andromedu podezřívá, že k dosažení svých ambiciózních cílů využívá zakázanou gethskou technologii Úkolem Kandrose je odhalit případné nekalost a když to bude nutné sabotovat Initiative zevnitř…

Za scénářem tohoto komiksu jsou Jeremy Barlow a John Dombrow. Autoři v případě této minisérie staví na tom, že jsou čtenáři dobře seznámeni se zákonitostmi Mass Effectu jako takového. Nečekejte tedy žádné úvody, či alespoň menší vysvětlení. Autoři nás tak hází rovnýma nohama rovnou do vody a plavte.

Příběh je naštěstí opravdu jednoduchý a je na něm znát, že se jedná o doplněk ke hře. Nečekejte tedy složitější zápletku, či hlubší pohled do celého univerza. Ostatně ve čtyřech sešitech, jenž dohromady čítají kolem sta stran se toho skutečně moc vymyslet nedá. Co však čtenáře příliš nepotěší je až přílišná zkratkovitost, která se pojí s tím, že autoři předpokládají “naše” znalosti o Mass Effectu a vůbec si nepřipouští, že by se do tohoto komiksu mohl pustit i někdo, kdo hru nezná. Neznalým čtenářům tak bude chybět větší zasvěcení do příběhu, či vysvětlení určitých drobností, které jsou specifikem Mass Effectu.

Což je rozhodně škoda, minimálně po grafické stránce má Mass Effect: Odhalení rozhodně co nabídnout. O kresby se v případě této knihy ujal Fabriel Guzman jenž spojili své síly s Michaelem Atiyehem aby se společně snažili co nejlepším způsobem přenést známou počítačovou hru z herních monitorů na stránky komiksu. To se jim povedlo více méně bez výhrad, komiksový Mass Effect tak po grafické stránce rozhodně nezklame ani zatvrzelé fanoušky. Ano jedná se v podstatě o klasický mainstream, který rozhodně nikoho neurazí, avšak ani výrazněji nenadchne. Na druhou stranu je dostatečně detailní a především pak líbivý. O což u podobných titulů jde především.

Mass Effect: Odhalení bohužel nepřináší na pole komiksů podle počítačových her nic extra nového. Za líbivým pozlátkem nabízí nenáročný akční příběh, jenž fanoušky herního titulu opět zavádí na známá místa z fascinujícího světa Mass Effectu. A tak zatímco běžné čtenáře nechá tento komiks po právu zcela chladnými, opravdoví fanoušci si rozhodně přijdou na své. A to i díky bohatým bonusům, které najdeme na konci knihy.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..