Henning Mankell – O krok pozadu

0
ANOTACE:

Netradiční oslava slunovratu v maskách a kostýmech z osmnáctého století má neslavný konec – trojice mladých lidí, která se jí zúčastnila, je pohřešovaná. V letním klidu ystadské policejní stanice se však nikdo příliš neznepokojuje … Starosti rodičů bere vážně snad jen Wallanderův kolega Svedberg, který se do pátrání po pouští na vlastní pěst. Když je pak nalezen zavražděný ve svém bytě, začne Kurt Wallander hledat stopy v nejniternějších tajemstvích respektovaného kolegy a mimo jiné najde fotografii okostýmované mládeže. Komisaři, jenž se vzpamatovává z otcovy smrti a zároveň čelí nepříjemným zdravotním problémům, jako by stále cosi unikalo. Jeho jediným vodítkem je fotografie neznáme ženy, kterou se stále nedaří identifikovat. Někde se pohybuje bezohledný vrah a Wallander je v pátrání stále o krok pozadu.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Série s komisařem Wallanderem se sice v knižní podobě již nadobro uzavřela, v audiu nám však pár dílů do konce stále schází. Nyní tuto řadu OneHotBook doplňuje v pořadí již sedmým dílem. Ten vychází stejně jako knižní předloha pod názvem O krok pozadu a na svědomí ji má již tradičně Jiří Vyorálek, který propůjčil této sérii svůj hlas.

Henning Mankell patří bezesporu mezi nejuznávanější a nejoblíbenější severské autory, kteří se nesmazatelně zapsali do srdcí mnoha fanoušků. Ostatně i u nás již řada čtenářů propadla kouzlu komisaře Kurta Wallandera. Žel bohu, žádného nového příběhu s tímto melancholickým komisařem se již nedočkáme a tak nám nezbývá nic jiného, než si hýčkat vydané knihy. Wallander se zkrátka jen tak neomrzí a bezezbytku to platí i pro právě vydaný sedmý díl v audiopodobě.

Mankell ve svých knihách vystřídal již řadu vážných témat a ani tentokrát to nebude jiné. I když pro jednou se ponese vše v poněkud osobnější rovině. Ostatně jak byste se zachovali vy, kdyby byl jeden z vašich kolegů nalezen zavražděný ve svém bytě. Na povrch vyplouvá vcelku záhy celá řada otázek. Jednalo se o shodu náhod, vyřizování účtů, nebo má snad Svedbergova smrt něco společného s případem, na kterém v poslední době pracoval? Otázek je příliš a Wallander se nemůže ubránit pocitu, že mu stále něco podstatného uniká.  Někde se pohybuje bezohledný vrah a Wallander je v pátrání stále o krok pozadu…

Ti, kteří se již s Wallanderem setkali, O krok pozadu rozhodně nijak nepřekvapí. Jak v knižní tak v audiopodobě se sedmý díl série nese v podobném duchu, jako již vydané díly z této řady a autor i zde bez problému drží svůj standard. Přesto však i zde najdeme pár odlišností díky kterým je každá jednotlivá kniha jedinečná. Mankell opět zapojuje do hry o něco více Wallanderův soukromý život. Hlavní hrdina se musí tentokrát vypořádat nejen se smrtí svého kolegy, ale i ze smrti svého otce a aby toho nebylo málo čelí nepříjemným zdravotním problémům, které mu rozhodně na dobré náladě moc nepřidají.

Stejně jako předchozí kniha, se i O krok pozadu řadí k delším dílům série. Aktuální novinka tak narostla takřka na 17 hodin. Kniha navíc prošla dramaturgickou úpravou, která měla zpříjemnit posluchačův zážitek, žel bohu se to v tomto případě úplně na sto procent nepovedlo. Zásahů Michala Bureše, coby režiséra, si tak pozornější posluchači bezpochyby všimnou. A ač tyto zásahy mohou maličko kazit celkový zážitek na konzistentnost samotného příběhu naštěstí nemají příliš vliv.

Samotné zpracování audioknihy je jako vždy na vynikající úrovni. Jiří Vyorálek prostě k Wallanderovi skvěle sedí a je vyloženě cítit, že si s Wallanderem skutečně rozumí. Jediným menším překvapením je fakt, že ačkoliv je Wallander stíhán jednou nepřízní osudu za druhou, je Vyorálkův výkon zdaleka nejživější z již načtených Wallanderovek. Přesto zachovává nezaměnitelnou melancholii, která se k této sérii pojí a dodává jí nezaměnitelnou atmosféru.

Nahrávku již tradičně doprovází původní hudební doprovod, jenž dokonale podtrhuje celkovou melancholickou atmosféru wallanderovek. Zároveň dopomáhá i v orientaci mezi jednotlivými kapitolami. Na to jsou však zkušení posluchači této série zvyklí a bylo by spíše překvapením, kdyby O krok pozadu žádný hudební podkres neobsahoval.

Wallander ani na posedmé rozhodně nezklame a dává fanouškům přesně to, po čem touží. Tato série je zkrátka hodně povedená a svůj lví podíl na tom má bezpochyby i Jiří Vyorálek, jenž dodal Wallanderovi svůj nezaměnitelný chraplák, bez kterého si již tohoto hrdinu v audiopodobě nedovedeme představit.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..