G. R. R. Martin & Ben Avery – Tajemný rytíř

0

 

ANOTACE:
Westeros je ledově klidný. Král Aerys I. sedí na železném trůnu. Epidemie moru již pominula. Ve vzduchu jsou stále cítit dozvuky šestnáct let starého, neúspěšného povstání. V těchto neklidných dobách se ušlechtilý rytíř Ser Duncan Tall – Dunk vydává na cestu Sedmi královstvími, aby vykonal rytířské skutky. Jeho původ však musí zůstat za každou cenu utajen. Míří na sever na Zimohrad, kde je pozván na neobyčejně lukrativní turnaj. Vítěz získá cennou trofej – dračí vejce. Přestože je Dunk výtečný bojovník, spokojil by se jen s teplým jídlem a sklenkou vína. Jeho boj však předem vyhraný nebude. Do cesty mu vstoupí záhadný rytíř, který může představovat nejen velké nebezpečí, ale též nová spiknutí…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


George R. R. Martin se v posledních letech těší skutečně výsadnímu postavení, za které vděčí především popularitě jeho epické fantasy ságy Píseň ledu a ohně. Série, která začínala relativně nenápadně se v průběhu let rozrostla do monstrózních rozměrů, dalece přesahující samotný žánr. Stačí zmínit veleúspěšný seriál, nejrůznější počítačové a deskové hry, či komiksové adaptace, kterých i u nás pár vyšlo. A právě k nim se na konci loňského roku zařadil i Tajemný rytíř, kterého českým fanouškům přineslo nakladatelství Omega.

Už jsou tomu více než čtyři roky, kdy na náš trh zavítal Rytíř sedmi království. Na Martinovy poměry útlá knížečka, která obsahovala tři povídky, jejímž hlavním nositelem byl potulný rytíř ser Duncan Vysoký a jeho panoš Egg. Trojice propojených novel, zasazená do doby před dějem Hry o trůny, nabídla čtenářům další zajímavý pohled na Westeros.

Ten se ještě více prohloubil díky Benu Averymu a Mikeu S. Millerovi, kteří se rozhodli adaptovat všechny tři povídky Rytíře sedmi království do komiksové podoby. V průběhu let tak vznikla hned trojice komiksů Potulný rytíř, Přísežný meč a právě Tajemný rytíř. Zatímco dvě úvodní komiksové knihy nám přineslo již v roce 2015 nakladatelství Crew, na třetí příspěvek do této “série” si museli fanoušci počkat tři roky. Navíc si jej tentokrát nevzala na starost Crew, ale nakladatelství Omega, pro kterou je to jeden z prvních komiksových počinů vůbec. A jejich snaha, až na pár drobností, nedopadla vůbec špatně. Což bezpochyby přivítají všichni fanoušci s nemalým nadšením. Pojďme se však nejdříve podívat, co na nás v této knize vůbec čeká.

Poté co se Duncan stal rytířem a společně s Eggem se připletli k jedné pradávné rozepři se vydávají cestou na sever na Zimohrad. Ovšem, ještě než tam dorazí se řízením osudu, či pouhou náhodou ocitnou na svatbě lorda Buterwella v Bělostěnách. Zdánlivě nevýznamná svatba má však mnohem temnější podtón. Všeobecné veselí je pouhou záminkou ke spiknutí proti králi…

Jak již bylo řečeno Tajemný rytíř je komiksovou adaptací stejnojmenné povídky z knihy Rytíř sedmi království, kterou u nás vydalo Argo. A zároveň volně navazuje na dva předchozí komiksy Bena Averyho. Přesto si tuto knihu vcelku bez problému užijete i bez znalosti předchozích “knih”.  Samozřejmě v tomto případě vám bude unikat pár drobných detailů, pro pochopení děje však nic dramatického.

Avery se velice dobře drží literární předlohy a předkládá fanouškům G. R. R. Martina, potažmo celého “Západozemí” vskutku povedenou komiksovou adaptaci. Do té se sice nemohli vcelku pochopitelně vejít i nejmenší detaily, výsledek však dopadá nad očekávání dobře. Ostatně již dvě předchozí knihy jsou toho krásným důkazem. Fanoušci celého univerza pak bezesporu ocení celou řadu narážek, kterými se to na jednotlivých panelech jen hemží a ještě více umocňují provázanost s nejznámější Martinovou ságou. A to i přesto, že se děj odehrává takřka sto let před událostmi ze Hry o trůny.

Co se týče grafického pojetí, i to si drží vcelku slušný standard. Millerovy linky jsou ostré a rozhodně nikoho neurazí. Ve spojení s “rozjásanějším” koloringem dodává celému příběhu lehce odlehčený tón, byť zde Martin hrál na trochu temnější notu. Na druhou stranu neustálé roztržky mezi hlavními hrdiny jsou tím pravým kořením všech příběhů o Dunkovi a Eggovi.

Co se týče českého vydání, zde moc výhrad není. Samotný překlad dopadl více než slušně a vcelku dobře drží konzistentnost se známým názvoslovím Westerosu. Jedno či dvě malá povzdechnutí se však přeci jen najde. Tím prvním je samotný formát knihy. Ten se oproti prvním dvěma dílům maličko změnil a tak vám jednotlivé knihy nebudou k sobě úplně 100% pasovat. Další výtka pak směřuje na použitý papír, v této cenové relaci je vcelku dobrým zvykem, že komiksy jsou většinou na klasickém křídovém papíru, či jiné velmi kvalitní alternativě. Bohužel zde se projevila lehká nezkušenost Omegy s komiksy. Papír je sice o něco málo kvalitnější než u klasických knih, zdaleka však nedosahuje standardů, na které jsou komiksoví fanoušci zvyklí. Na druhou stranu Tajemný rytíř, je přesně tím titulem, který je směřovaný na masy, kterým použitý papír asi nebude tolik vadit, jako zarytým komiksákům, kteří si všímají i nejmenších drobností.

Tajemný rytíř je veskrze povedeným kouskem, který sice nebude atakovat pomyslný komiksový panteon, své knižní předloze však rozhodně ostudu nedělá. Navíc jsme se po delší době dočkali i závěrečné komiksové adaptace povídky z knihy Rytíř sedmi království. A za to patří nakladatelství Omega velký dík.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..