Ernest Cline – Ready Player One

0

ANOTACE:
Svět v roce 2045 se ocitá v hluboké krizi – jedinou záchranou před bezútěšnou skutečností se pro miliony lidí stalo OASIS, bezplatná onlineová videohra přístupná prakticky každému – každý si zde může vytvořit novou identitu a vést virtuální život, často na hony vzdálený tomu opravdovému: studovat, cestovat, mít přátele, zamilovat se… A nalézt velikonoční vejce, poklad, který tam někde před svou smrtí zanechal James Halliday, výstřední tvůrce OASIS, společně s miliardovým dědictvím. Léta se o nalezení tří klíčů ke třem branám, jež vedou k pokladu, marně pokoušejí miliony Hallidayových obdivovatelů. Léta se to nedaří ani Wadu Wattsovi, který má těsně před maturitou, přežívá u tety v karavanu a honba za pokladem se stala jediným smyslem jeho existence. Avšak poté co se mu podaří rozluštit první nápovědu, nabere jeho život divoké obrátky…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Ready Player One, svatý grál všech pošahanců a nadšenců do technologií a starých her z osmdesátých let, se vrací zpět na scénu, aby si znovu vydobyl u fanoušků ztracenou slávu. Podaří se mu však napodruhé zaujmout více čtenářů nebo tomuto jedinečnému příběhu nepomůže ani změna nakladatele a připravovaný film?

largeS tímto jedinečným kouskem jsme se již na pultech knihkupců mohli jednou setkat. Psal se rok 2012 a nakladatelství Jota tehdy vydalo nenápadnou knihu Ernesta Clinea Ready Player One. Bohužel, pro mě z nepochopitelných důvodů, se RPO u nás tolik nedařilo a to i přes výborná hodnocení čtenářů. Ostatně, na Databázi knih má RPO naprosto skvělé hodnocení 91%. Přesto tato kniha skončila po čase v propadlišti dějin a v Levných knihách. Tato doba je však naštěstí již pryč, protože Knižní klub se rozhodl dát této geekovské lahůdce druhou šanci a protlačit ji do většího povědomí nás čtenářů.

Osobně můžu říct, že jsem za to více než rád, protože tato kniha si chválu rozhodně zaslouží a já ji doporučuji. Již v době prvního vydání se hovořilo o chystaném filmu. Bohužel, jak to tak bývá, tyto plány postupně vyzněli do ztracena. Na štěstí se však blýská na lepší časy a my bychom se měli dočkat filmové podoby možná již příští rok. Za režisérské křeslo by navíc neměl usednout nikdo jiný než sám Steven Spielberg. Můžeme tak doufat, že na nás čeká opravdu skvělá podívaná. Nyní se však vraťme zpět ke knize…

Píše se rok 2045 a život na Zemi není pro většinu lidí žádné peříčko. Svět blízké budoucnosti se zmítá energetickou krizí, kde elektřina a fosilní paliva jsou vzácnější než zlato a kde jediným možným východiskem z této pochmurné reality je únik do virtuálu na síť OASIS. OASIS by se dal přirovnat ke klonu Matrixu a dnešních MMORPG, kde většina lidí tráví svůj čas, ale hlavně, život je tak nějak s OASIS snesitelnější.

big_ready-player-one-AXq-119273James Halliday, tvůrce a duchovní otec OASIS, umírá. Jelikož neměl žádného dědice, zůstává otázkou, kdo převezme jeho impérium. I na toto ovšem, jak se zdá, Halliday myslel a zanechává po sobě zprávu, kde sděluje, že dědictví získá ten, který splní tři úkoly, které se skrývají někde v OASIS.

A potom, 11. února 2045 večer, se na horní příčce Výsledkové tabule, celému světu na očích, objevilo jméno jednoho avatara. Po pěti dlouhých letech se konečně našel Měděný klíč, a vypátral ho osmnáctiletý kluk, který žil na parkovišti obytných přívěsů na okraji Oklahoma City.

Přestože se může zdát, že příběh není nikterak originální, opak může být pravdou. Ernestovi se podařilo úžasně propojit triviální příběh s úžasnými kulisami a nádechem digitální historie, při které nejeden pamětník starých automatovek, nebo her na Commodore 64 uroní slzu. A právě v tomto tkví kouzlo celé knihy. Úžasně čtivý příběh a vzpomínky na noci prosezené u PAC-MANa a podobných potvor.

Na druhou stranu však neočekávejte žádnou velkou propracovanost či rozvětvený příběh. Ernest Cline jde přesně za svým cílem a tak je ze stránek místy cítit jistá prvoplánovost. Ovšem, víte co, vůbec to nevadí. Ano, je to jednodušší kniha zaměřená asi především na mladší čtenáře, ale na druhou stranu je neskutečně čtivá a nám pamětníkům nabízí jedinečný výlet do dob, kdy nás deset sedělo u jednoho počítače a s náboženskou úctou jsme zírali na blikající monitor, jenž byl posledním výstřelkem nejmodernější techniky.

Ready player one je naprostou nutností pro fanoušky 80. let a hlavně starých videoherních klasik stylu GALAGA a spol. Byť je příběh vcelku jednoduchý a předvídatelný, jedno se mu nedá upřít a to, že se budete královsky bavit a zhltnete knihu jedním dechem.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..