M. R. Carey – Všemi dary obdarovaná

0
ANOTACE:

Desetiletá Melanie žije spolu s dalšími dětmi ve vězení na vojenské základně, kde se pod přísným dohledem vzdělává. Nadprůměrně inteligentní dívka miluje staré řecké báje a za svou spřízněnou duši považuje zbožňovanou učitelku. Zato nemilosrdného seržanta Parkse, který děti hlídá jako dráb, Melanie nesnáší. Stejně jako doktorku Caldwellovou, jež si občas nechá do laboratoře přivést některého z jejích spolužáků, kteří už se odtamtud nevrátí. Holčička si však nepamatuje, že by kdy poznala jiný svět, než žalář v základně obklopené zpustošenou krajinou, v níž stejně jako ve zbytku země vládnou hladovci – kanibalská monstra, která při honu za lidským masem nic nezastaví. Když je základna napadena, podaří se Melanii, slečně učitelce, seržantu Parksovi, doktorce Caldwellové a vojínu Gallagherovi utéct. Společně se vydávají na cestu do Majáku, posledního místa v Británii, které se podařilo od nákazy uchránit. Jenže budou Melanii v Majáku chtít, když ji v blízkosti lidí popadá zoufalý hlad, jaký ještě nezažila?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Podzim je již tradičně nabitý těmi největšími knižními hity, které si pro nás nakladatelé připravily. Jedním z nich je bezpochyby i originální thriller M. R. Careyho Všemi dary obdarovaná, jenž vyšel na Velký knižní čtvrtek. Ten se navíc pár dní po vydání tištěné verze dočkal i své audioknihy. Fanoušci si tak mohou tento jedinečný lyrický postapokalyptický příběh užít ve všech myslitelných formách.

1237Mike Carey rozhodně není pro české čtenáře neznámým jménem, tedy alespoň pro ty, kteří holdují komiksu. Tento britský spisovatel a scénárista je podepsán pod, i u nás, veleúspěšnou sérií Lucifer, která vypráví příběhy oblíbené postavy z komiksu Sandman Neila Gaimana, a jako komiks adaptoval i Gaimanovo Nikdykde. Kromě komiksových adaptací se nám představil i coby autor beletrie pod pseudonymem Adam Blake.

Avšak teprve až s aktuální novinkou sklízí ve světě stejné úspěchy, jako se svými komiksy. Všemi dary obdarovaná se tak může pyšnit řadou nominací na žánrové ceny, včele s Arthur C. Clarke Award, či James Herbert Award. Práva na  překlad románu Všemi dary obdarovaná (2014) byla prodána do více než dvaceti zemí. Navíc se tento originální postapokalyptický thriller dočkal letos i své filmové adaptace.

Co stojí za autorovým úspěchem? Především originalita, se kterou pojal již mnohokrát zpracované téma “konce světa” a “zombie apokalypsy”. V Careyho případě však nečekejte tradiční pojetí zombie, tak jak se s nimi běžně setkáváme. Ano nesou podobné rysy, na druhou stranu však nabízejí mnohem víc. Navíc se nejedná o ústřední motiv románu, tvoří tak spíše originální a zajímavou kulisu, která dotváří celkovou atmosféru.

carey-m-r_c_charlie-hopkinsonCelý příběh Carey vypráví z pohledu pěti diametrálně rozdílných postav, které spojuje dohromady pouze jedna jediná věc a tou je touha po přežití. Ocitáme se v Anglii dvacet let po Kolapsu, kdy byl celý svět zasažen neznámým virem, který ze zasažených obětí vytvoří hladovce — kanibalská monstra, která při honu za lidským masem nic nezastaví. Celá civilizace se tak prakticky rozpadla v prach a zůstávají pouze poslední ostrůvky přeživších, kterým se daří udržet si zbytky lidskosti.

Jedním takovým ostrůvkem je i polozapomenutá vojenská základna, ve které žije desetiletá Melanie spolu s několika dalšími dětmi, kde se pod přísným dohledem vzdělávají. Nadprůměrně inteligentní dívka miluje staré řecké báje a její spřízněnou duší je učitelka, slečna Justineauová. Melanie je však spolu se svými vrstevníky v mnoha ohledech jiná. Patogen na ně v působí pouze v omezené míře, což samozřejmě neuniklo vědcům v čele s doktorkou Caldwellovou, která v pátrání po pravdě neváhá jít přes mrtvoly.

“Idylku” na základně však jednoho dne naruší organizovaná tlupa vetešáků – přeživší, kteří pouze rabují a ničí – která se rozhodne převzít vládu nad základnou do vlastních rukou. Utéct se podaří pouze nesourodé pětici hrdinů (desetiletá Melanie, učitelka Justineauová, doktorka Caldwellová, seržant Parks a vojín Gallagher), kteří se společně vydávají na nebezpečnou pouť k Majáku, poslední pevnosti v Británii, která stále odolává hladovcům i vetešákům…

Samotný příběh je vyprávěn právě z pohledu “našich” pěti přeživších. Díky tomu dostáváme ucelený obraz o nadcházejících událostech, včetně toho co následovalo těsně po Kolapsu. Největším lákadlem této knihy pak budou bezpochyby perfektně vykreslené postavy, tísnivá atmosféra a řada zvratů, o které v tomto příběhu není nouze. Přesto se nejedná o žádnou akční hříčku, která pádí zběsilým tempem kupředu. Ba právě naopak pozvolným tempem graduje až k pro někoho překvapivému závěru. Navíc nabízí i řadu myšlenek k zamyšlení. V rámci žánru se tak jedná o příjemné překvapení, které zpracováno originálním způsobem a zároveň nabízí víc než konkurence.

m_r_carey_vsemi_dary_obdarovana_audio_onehotbook_3dPozadu samozřejmě nezůstalo ani vydavatelství OneHotBook, které se audioknižní verze Všemi dary obdarovaná ujalo. Již tradičně se tak můžeme těšit na perfektně zpracovanou nahrávku, které se po technické stránce moc vytknout nedá. V OHB se navíc rozhodli, že si tato kniha zaslouží speciální péči a tak pro její načtení angažovali hned tři interprety.

Za režisérské křeslo v tomto případě usedl Hynek Pekárek, jenž pro OneHotBook režíroval i bestsellery Marťan, či Metro 2033. Ten tentokrát dostal za úkol ukočírovat hned tři herecké osobnosti. Tou první je Klára Sedláčková-Oltová, jenž se postarala o party malé Melanie. Naopak pasáže z pohledu její učitelky, ale i z pohledu armádní bioložky obstarala Dana Černá. Naopak mužské party seržanta Parkse a vojína Gallaghera si vzal na starost vcelku pochopitelně muž a tím je Vasil Fridrich.

klara_sedlackova-oltova_onehotbookObě dámy mají již své první zkušenosti s nahráváním audioknih dávno za sebou, což dává tušit, že na nás čekají vskutku profesionální výkony. Ostatně Dana Černá obstarala i další novinku z OneHotBook Paní Hemingwayovou. Pro Vasila Fridricha je sice tato audiokniha premiérou, rozhodně se však nenechal svými kolegyněmi nějak zastrašit, ba právě naopak, podává zcela přesvědčivý výkon, kterému není, stejně jako jeho kolegyním, prakticky co vytknout.

V případě vícehlasých audioknih vyvstává ovšem ještě problém s tím, jak k sobě jednotlivé hlasy budou při poslechu ladit. V tomto ohledu však můžeme OneHotBook jen a jen pochválit, že při výběru měli opět šťastnou ruku. Všechny tři hlasy k sobě skvěle ladí, navíc všichni interpreti podávají konstantní výkony, kdy ani jeden zbytečně po celou dobu nevyčnívá nad ostatní. Navíc se všem podařilo zachytit tísnivou atmosféru, která nás po celou dobu poslechu doprovází. Tomu samozřejmě napomáhá i originální hudební doprovod, který je, jak už je u OneHotBook zvykem na velmi vysoké úrovní a skvěle dotváří celkový dojem z audioknihy.

M. R. Carey ukázal, že i tolik ohrané téma, jako jsou zombie a celosvětová apokalypsa, jde stále ztvárnit zcela novým a neotřelým způsobem, který dokáže oslovit i ty čtenáře/posluchače, kteří tomuto žánru za normálních okolností příliš neholdují. Navíc díky nakladatelství Host a vydavatelství OneHotBook si můžete tento příběh užít jak v papírové, či elektronické podobě, ale i v audiu v podání třech skvělých interpretů, které je vyloženě radost poslouchat.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..