Descent: Výprava do temnot – Stín Nerekhallu

0

Ačkoliv se na náš trh hrne neustále záplava novinek, neměli bychom zapomínat ani na starší kousky. Obzvláště když se jedná o legendární Descent. Když k tomu navíc připočteme fakt, že se tento kousek nyní dočkal i zbrusu nového rozšíření, není důvod aby na něj nadále sedal v polici prach. Připravte se na další výpravu do temnot, Stín Nerekhallu už čeká…

O popularitě této deskové hry asi netřeba příliš spekulovat. Ostatně, původní Descent má na svém krku již vcelku slušných čtrnáct křížků, přesto však stále patří k celosvětově velmi oblíbeným titulům, které by žádný pravověrný fanoušek deskových her a rozsáhlých dobrodružství rozhodně neměl minout. Toho si je evidentně dobře vědoma i společnost Blackfire, která nám sedm let od prvního vydání základní hry Descent: Výprava do temnot (2. edice) přináší druhou velkou expanzi, která hráčům slibuje další dlouhé hodiny u této výborné hry.

Po základní Výpravě do temnot a Labyrintu zkázy tak na nás čeká další fascinující dobrodružství ze světa Terrinothu. Tentokrát však opouštíme rozlehlou divočinu, nebezpečné hvozdy a stísněné jeskyně a poprvé se v Descentu vydáváme vstříc skutečné civilizaci. Tedy alespoň se to tak na první pohled může zdát. Jak už samotný název tohoto rozšíření napovídá, aktuální novinka vám nabídne  dobrodružství v ulicích nechvalně proslulého Nerekhallu.

Nerekhall zrovna neoplývá dobrou pověstí. Kdysi prosperující centrum učení se téměř samo zničilo praktikováním zakázané magie, kterou zdejší mágové přivolali na svět démonické síly. Zlo bylo sice poraženo a místní páni stojí pevně za svým prohlášením: „Zkaženost je pryč.“ Přesto přisluhovači zla, ukrytí ve stinných koutech, pomalu nabírají na síle. Připravují se na den, který se blíží. Den, kdy se Nerekhall, baronství a celý Terrinoth budou třást před jejich mocí.

Descent: Stín Nerekhallu tak přináší hráčům především zcela novou kampaň, ve které na vás čeká celkem devatenáct nových misí, ve kterých se vydáte prozkoumávat temné uličky zdejšího města. Cena této expanze sice není zrovna malá, ale plně ji vynahrazuje obsah, který na vás uvnitř čeká. Vzhledem k tomu, že se toto rozšíření odehrává především ve městě, můžete se těšit na pořádnou porci nových mapových dílů. Zatímco předchozí rozšíření jich přineslo celkem 18, v případě Stínu Nerekhallu jich dostanete 46. Toto hodnotou tak prakticky atakuje i původní hru, kde bylo přesně padesát mapových dílů. Už tento počet tak dává jasně tušit, že Stín Nerekhallu rozhodně není malou expanzí.

Nejsou to však jen mapové díly a samotná kampaň, kterou v rámci tohoto rozšíření dostaneme. Kromě toho na nás čeká i další zásoba hracích karet ( více než 100) a hracích žetonů. Těšit se můžete ale i na 16 nových plastových figurek, které sebou do hry jednak  přináší zcela nové nestvůry, především pak ale i 4 nové hrdiny, ke kterým se vcelku pochopitelně vážou i zcela nové schopnosti, specializace a mnoho dalšího.

Podobně zaměřené hry si sice hráči vcelku pochopitelně kupují především kvůli samotné herní kampani, která opět nabízí jedinečný příběh, na druhou stranu je vždy potěšující, když autoři neopomenou přidat i nějakou tu inovaci. A v případě Descentu tomu není samozřejmě jinak. Kromě opět o něco uhlazenějších pravidel se ve Stínu Nerekhallu můžete těšit i na pár zajímavých novinek. Základní koncept hry a herní mechanismy samozřejmě zůstávají stále stejné se základem. Ostatně, ani v případě tohoto velkého rozšíření se zcela neobejdete bez základní krabice. Je tedy vcelku zbytečné opět rozebírat, jak se Descent hraje, zaměřme se však na pár zajímavých inovací, které tato expanze do hry přináší.

Novinek však ani zde není úplně málo. Je samozřejmě jasné, že podstatná část z nich se vztahuje především k novým herním postavám, kdy na scénu přichází bandita Orkell, gnómská čarodějka Ravaella, tulák Rendiel, či poutnice Tinashi. Kromě nich se však hráči mohou těšit i na zcela nové profesní specializace a v neposlední řadě i zcela nová monstra, které vám dokáží v určitých chvílích skutečně pořádně zavařit.

Autoři však nezapomněli ani na overlorda. Ten zde získává zcela novou schopnost – vliv, kdy před každou misí získá na výběr hned z několika možností, které mění samotnou zápletku daného scénáře. A tím i samotný způsob hry, jak se budou muset vaši hrdinové s daným úkolem vyrovnat. Tato nová mechanika je bezesporu velice zajímavá a dodává samotné hře na větší variabilitě a případné znovuhratelnosti, kdy nezřídka zatoužíte zjistit, jestli by se nemohlo něco udát trochu jinak.

Overlord si navíc může pohrát i se samotnými hrdiny, ten totiž nyní získává možnost stát se Shadowmancerem, který manipuluje s hrdiny a obrací jednoho proti druhému. Vše je samozřejmě podpořené i zcela novými kartami, které do hry kromě jiného přináší i zcela nové předměty, relikvie, či stavy. Už na první pohled je tak jasně vidět, že toto rozšíření nabízí skutečně hodně. A i když rozhodně nepatří k nejlevnějším, svých peněz tak rozhodně nebudete ani minutu litovat.

I přes svůj věk má Descent rozhodně stále co nabídnout a je tedy  jen dobře, že ani Blackfire na něj stále nezanevřel a po delší době nám opět přináší krabici nacpanou obsahem, která vám zajistí další dlouhé hodiny zábavy s touto veskrze povedenou hrou. Nezbývá než doufat, že Nerekhall není poslední expanzí, na kterou se můžeme v češtině těšit, Terrinoth toho totiž stále nabízí dost k prozkoumání…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..