MikroMakro: město zločinu – desková hra

0

Vítají vás Velké Zlosyny – ospalé maloměsto zahlcené zločinem. Osudová tajemství, zákeřná přepadení a chladnokrevné vraždy tu jsou na denním pořádku. A právě na vás bude pomoci místní policii s vyřešením těch nejspletitějších případů, které se v tomto městečku odehrály. MikroMakro – Město zločinu je zde…

Detektivní a únikové hry zažívají v posledních letech nebývalý boom a prakticky každý z našich distributorů má nějaký ten kousek ve své nabídce. Vybírat tak můžeme skutečně z bohaté nabídky titulů, které větším, či menším způsobem prověří vaše schopnosti na maximum. Všechny hry však fungují na podobném principu a tak najít mezi nimi kousek, který se výraznějším způsobem odlišuje není úplně jednoduché.

Jednou ze světlejších výjimek, která se vydala oproti konkurenci zcela jinou cestou byly například předloňské Kroniky zločinu, které výrazným způsobem do hry zapojily i vaše chytrá zařízení (mobily, tablety a pod). Pro MindOK se tato hra stala trefou do černého a dočkala se i rozšíření. Na tento úspěch se bude MindOK snažit navázat i s horkou novinkou MikroMakro – Město zločinu, která však oproti zmíněným Kronikám a vlastně i oproti veškeré ostatní konkurenci funguje zcela odlišně.

Zde si dovolím maličkou odbočku. Pamětníci si možná vzpomenou na britskou sérii dětských logických knih vytvořených anglickým ilustrátorem Martinem Handfordem – Kde je Valda. Tato série začala vznikat už na konci osmdesátých let, aby se v průběhu let dočkala i vlastního seriálu, komiksových stripů a počítačových her. Jeho knihy se skládali ze série podrobných dvoustránkových rozšířených ilustrací zobrazujících desítky nebo více lidí, kteří na daném místě dělají různé zábavné věci. A vaším úkolem bylo mezi nimi najít již zmíněného Valdu. Na tento koncept posléze navázala celá řada dalších publikací, které využívali stejného principu pátrání na přeplněných obrazech. A proč vlastně Valdu zmiňuji?

Odpověď je úplně jednoduchá. Tímto jednoduchým, avšak zároveň geniálním a zcela funkčním konceptem se rozhodl evidentně inspirovat i Johannes Sich při tvorbě hry MikroMakro. Aktuální novinka totiž není ničím jiným, než Valdou v deskoherní podobě. Nic víc, nic míň. Na rozdíl od původní knižní série se však nebudete omezovat na hledání jednoho hrdiny, ale budete řešit spletité kriminální případy, zjišťovat motivy, hledat důkazy a usvědčovat pachatele. To vše na velkém papírovém plánu města Velké Zlosyny. A věřte, že se toho hrací mapě velké 75×110 cm skrývá opravdu mnoho. 

MikroMakro je kooperativní detektivní hra. A i když je na krabici uvedeno pro 1-4 hráče, tento počet v podstatě není nikterak limitován. Jde jen o to abyste se dokázali dohodnout a všichni se vešli ke gigantickému hernímu plánu. To samé ostatně platí i pro doporučený věk, který je nastaven na 10+. Samozřejmě pokud budou dítka hrát hru sami, tak je to vcelku pochopitelné, ale s dohledem někoho staršího, kdo dá na hru pozor a především přečte hráčům zadání zvládnou tento kousek i daleko mladší hráči.

Ostatně už na samotném složení a obtížnosti jednotlivých případů je jasně vidět, že tento kousek jasně míří na rodinné hraní. V krabici najdete celkem 16 případů, jejichž složitost se postupně zvětšuje. Ta je většinou dána počtem indicií, které k danému případu máte, ale i celkovým počtem věcí, které musíte odhalit. Samotná pravidla jsou však naprosto triviální a nic vám tak nebrání se takřka okamžitě pustit do hry.

Každý případ je zde prezentován balíčkem několika karet. Každá karta přitom představuje úkol který musíte vyřešit a zároveň má na druhé straně i řešení. První karta z balíčku vás uvede do případu a zbytek je v podstatě na vás a vašich bystrých očích. Nejčastěji tak začínáte objevením oběti, abyste následně přišli na to co se stalo a co danému zločinu předcházelo. V podstatě jde o to, že danou postavu najdete na herním plánu na řadě míst a právě pomocí toho budete stopovat odkud šla, co dělala, či jaký byl motiv vraha a kam vrah utekl. Nic víc, nic míň.

Hra končí ve chvíli, kdy se vám podaří objasnit zadání na poslední kartě k případu. Právě v té chvíli zapadne vše na své místo a vy dostane skvělou představu o tom co se stalo a proč. Herní doba jednotlivých případů se vcelku pochopitelně liší. Nejčastěji však zvládnete jeden případ odehrát během 10-15 minut. Když si to vynásobíte 16 ( což je počet případů v krabici) dostanete se k celkové herní době kolem 4 až 5 hodin. To sice nemusí být zdánlivě úplně moc, hra však není koncipována na to abyste ji odehráli na jeden zátah. Zde doporučím si hru rozkouskovat po dvou, až třech případech, čímž se dostaneme na herní dobu, kterou bez problému zvládnou a vydrží u hry i menší hráči.

Vzhledem ke konceptu samotné hry se samozřejmě nemůžeme bavit o nějaké větší znovuhratelnosti. Na druhou stranu herní plán je opravdu velký a tak je docela dost možné, že na něj autoři ukryli i nějaké případy navíc, které bychom mohli objevit v případném rozšíření. To však ukáže až čas.

MikroMakro je opravdu skvělý, výtečně fungující kousek. Přesto si dovolím jednu menší výtku. Pokud čekáte, že vám dá MikroMakro skutečně zabrat, tak budete možná maličko zklamáni. Jakmile totiž během pár úvodních případů, které jsou spíše výukové, proniknete do veškerých náležitostí a toho jak tato hra vlastně funguje a co po vás chce, nebude pro vás žádný problém poradit si se všemi případy levou zadní. 

To je možná maličko škoda. Vy sice budete neustále v napětí co dalšího si pro vás hra přichystala, s postupujícím časem však přijde na řadu poznání, že ani ty nejsložitější případy nemusí být pro řadu hráčů dostatečně složité. O tom tato hra vlastně ale ani není. Jde zde především o zábavu a chvíle strávené s rodinou. A to tento kousek umí splnit na sto procent. I když se tedy nejedná o kdo ví jakou výzvu, u které by se vám zavařily mozkové závity, u hry se budete náramně bavit. A o to jde především… 

MIKROMAKRO: MĚSTO ZLOČINU
AUTOR: JOHANNES SICH
VYDAVATEL ORIGINÁLU: HARD BOILED GAMES
VYDAL CZ: MINDOK
ROK: 2021
POČET HRÁČŮ: 1-4
VĚK: 8 LET
HERNÍ DOBA: 45 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..