David Lagercrantz – Dívka, která musí zemřít

0
ANOTACE:

V jednom ze stockholmských parků se najde tělo žebráka s amputovanými prsty na rukou i na nohou. Vypadá to na nešťastnou smrt bezdomovce, avšak patoložka Fredrika Nymanová se nemůže zbavit pocitu, že s mrtvým je něco v nepořádku, a proto se spojí s Mikaelem Blomkvistem.

Případ probudí Mikaelovu pozornost, protože žebráka slyšeli několikrát cosi breptat o švédském ministru obrany Johannesu Forsellovi. Byly to jen řeči paranoidního šílence, nebo měl opravdu něco společného s vládou?

Mikael požádá o pomoc Lisbeth Salanderovou. Ta však po pohřbu Holgera Palmgrena odjela ze Švédska a neozývá se. Nikdo netuší, že pobývá v Moskvě, aby se jednou provždy vypořádala se svou sestrou Kamilou. Rozhodla se: už nehodlá být lovenou kořistí. Sama se teď stane šelmou.

Závěrečný díl série Milénium

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Ačkoliv má Larssonovo Milénium a severské detektivky obecně pravděpodobně dobu největší slávy již neodvratně za sebou, jeho hrdinové stále přežívají. A to i díky Davidu Lagercrantzovi, jenž se uvolil v Larssonově díle pokračovat. Všechno ale jednou končí a tak nastal čas se s Lisbeth a Mikaelem rozloučit. Na scénu tak přichází Dívka, která musí zemřít, jenž by měla zapsat definitivní tečku za touto jedinečnou sérií…

Zarytí fanoušci a obdivovatelé Stiega Larssona pravděpodobně nad “novou trilogií” zlomili již dávno hůl. Lagercrantzovi se však musí nechat, že již v předchozích knihách dokázal uchopit známé hrdiny po svém a čtenářům předložil vcelku zajímavé detektivní thrillery, jenž sice kvalit úvodní trilogie nedosahovaly, přesto dal fanouškům možnost opět se setkat se svými oblíbenými hrdiny. Je tedy vcelku pochopitelné, že závěrečný díl z pera Larssonova krajana byl vyhlížen s nemalým očekáváním.

Čekání je již naštěstí u konce a jedna z nejočekávanějších knih letošního podzimu je zde. Již tradičně vychází pod hlavičkou nakladatelství Host, jenž ji na náš trh přináší nejen v klasickém papírovém formátu, ale i jako ebook a ve spolupráci s vydavatelstvím OneHotBook i jako audioknihu. A jak jinak než v podání skvělého Martina Stránského, který je s Miléniem spjatý, stejně jako samotné OHB, od samého počátku.

Samozřejmě i v “závěru nové trilogie” se setkáváme se známými hrdiny v čele s Lisbeth, Mikaelem, či komisařem Bublanskim. Zatímco v předchozích knihách  Lagercrantz odhalil vše podstatné z Lisbethiny minulosti, nyní přichází na řadu to nejpodstatnější a to je závěrečné zúčtování. Alespoň tak se to může na první pohled jevit. Po pohřbu Holgera Palmgrena odjela Lisbeth ze Švédska a usadila se v Moskvě, kde sleduje svou sestru Kamilu, se kterou se chce jednou provždy vypořádat. Už totiž nehodlá být  lovenou kořistí. Sama se teď stane šelmou. 

To je však pouze jedna z příběhových linií, které na nás v této knize čekají. Ano, je pravděpodobně nejzajímavější a právě kvůli ní se fanoušci  do této knihy pustí. Avšak ani část věnující se Mikaelovi příliš nezaostává. V jednom ze stockholmských parků se totiž najde tělo žebráka s amputovanými prsty na rukou i na nohou. Což ještě nemusí být nic divného, kdyby ovšem tento neznámý muž, nezačal být spojován se švédským ministrem obrany Johannesem Forsellem a kdyby neměl v kapse lístek se jménem Mikaela Blomkvista. Mikael se tak pouští do dalšího nesnadného pátrání, ve kterém by se mu tuze hodila pomoc geniální hackerky Lisbeth, po které se však nadobro slehla zem…

Už po předchozích dvou knihách je asi většině čtenářů jasné, že knihy Davida Lagercrantze patrně nikdy nedosáhnou věhlasu původní Larssonovi trilogie, přesto si troufám tvrdit, že i tato nová pokračování mají rozhodně co nabídnout, jen je potřeba brát je jako samostatnou sérii a ideálně je moc neporovnávat s původním Larssonovým dílem. Toto platilo jak pro obě předchozí knihy, tak bohužel i pro aktuální novinku – Dívka, která musí zemřít.

Rozhodně to ale neznamená, že by snad tato kniha byla úplně špatná, ba právě naopak. Jako napínavý akční thriller funguje opravdu na výbornou. Bohužel si sebou nese i pár menších bolístek, které celkový dojem maličko srážejí. Ponechme stranou pár nelogičností, kterých si může pozorný čtenář v textu všimnout a zaměřme se na to nejpodstatnější a tím jsou samotné hlavní postavy. Ty si opět nic nezadají s Chuckem Norrisem a při troše štěstí by si to v klidu mohli rozdat i s nějakým superhrdinou. Místy jde autor v tomto ohledu opravdu již trochu za čáru, protože ruku na srdce, to co zde svým postavám dělá, by rozhodně neprošlo jen tak bez následků. Nechci však moc prozrazovat, abych vás neochudil o napětí a nějaké to překvapení, ale asi je všem jasné. že se vyloženě hořkosladkého konce nedočkáme. Právě díky těmto detailům může “nové Milénium” v některých čtenářích zanechat poněkud smíšené pocity.

Buď, jak buď je jasné, že tato kniha patří mezi největší podzimní hity letošní sezóny a tak je vcelku jasné, že fanoušci budou mít luxusní výběr v jaké verzi po knize sáhnout. Kromě knihy, či ebooku vyšla Dívka, která musí zemřít vcelku pochopitelně i v audioknižní verzi, o kterou se již tradičně postaralo vydavatelství OneHotBook a Martin Stránský. Ten ostatně obstaral načtení i všech předchozích knih z této série, nebylo tedy nejmenších pochyb, že se zhostí i závěrečného dílu, který v audiopodobě vyšel opět prakticky ve stejný den, jako tradiční papírová kniha.

Tentokrát se posluchači mohou těšit na takřka 12,5 hodiny poslechu, během kterých vás jedinečný Martin Stránský provede veškerými zákoutími tohoto příběhu. Ostatně ne nadarmo patří Stránský patří mezi naše nejuznávanější a nejlepší interprety. To ostatně dokazuje i  Zvláštní cena AVA za svůj mimořádný přínos v oblasti audioknih, kterou obdržel. Díky tomu dokáže bez problému udržet posluchačovu pozornost i u delších nahrávek, či v náročnějších úsecích, ve kterých je snadné ztratit orientaci.

To mimochodem předváděl již v předchozích dílech této série i v dalších audioknihách, které načetl. Takže kvalita přednesu rozhodně nebude pro znalé žádným překvapením. Pokud jste navíc měli možnost zaposlouchat se do předchozích dílů této série, nebude pro vás ani nejnovější pokračování ničím neznámým. Stránský, spolu s celým týmem, který se na audioknize podílel, odvádí opět naprosto profesionální práci, jež má za výsledek perfektně připravenou nahrávku.

Hutnou atmosféru podporuje stejně jako u předchozích dílů pečlivě vybraná hudba, která původní motivy série obohacuje o pár nových prvků.V tomto ohledu se však již jedná o naprostý standard vydavatele, takže hudební doprovod v tomto ohledu zkušené posluchače určitě nijak nepřekvapí. Díky všem těmto aspektům se z audioknižní verze stává ideální adept pro ty, kteří touží nové Milénium vyzkoušet, přesto si nejsou úplně jisti celkovou kvalitou. Martin Stránský společně s celým tvůrčím týmem dokázali z předlohy vyždímat naprosté maximum a přidat mu opět pomyslné něco, co jej povznáší alespoň o kousíček výš, než je knižní předloha.

I přes všechny výtky, rozhodně není Dívka, která musí zemřít vyloženě špatnou knihou.  Ba právě naopak. Lagercrantz nám nabízí vcelku svěží a čtivou jednohubku, která má běžnému čtenáři rozhodně co nabídnout, navíc se jedná o vcelku důstojné zakončení Lagercrantzovi série. Nebudu říkat celého Milénia, jelikož Larsson je jen jeden a jen tak někdo ho evidentně nenahradí, což ostatně ukazuje i celá tato série, kterou má David Lagercrantz na svědomí. Buď, jak buď, svého úkolu se zhostil ze ctí a i když se mu nepodařilo vystoupit ze stínu svého legendárního kolegy, nejeden fanoušek bezpochyby ocenil možnost se setkat se svými oblíbenými postavami, kterými bezpochyby Lisbeth a Mikael jsou…


  

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..