Klára Smolíková – Začarovaný Hvozd

0

 

ANOTACE:
Slyšeli jste někdy o Končině, kde všechny cesty končí a dál pokračuje jen Hvozd obývaný lesními duchy? Ne? Tak to si musíte poslechnout příběh o Luně a Bolechovi, kamarádech z tohoto odlehlého kraje, kteří se jako jediní začarovaného lesa nebojí. Najdou tam nové přátele, zažijí legraci a prožijí jedno opravdu velké dobrodružství. Kouzelný fantasy příběh je určen pro děti od 8 let.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Dobrých příběhů pro děti není nikdy dost. Naštěstí je zde Klára Smolíková, která nás již nejednou přesvědčila, že si s malými čtenáři skutečně rozumí. Tato autorka se nyní vydává na pole fantastiky, aby dětem od 8 let společně s ilustrátorkou Ester Kuchynkovou přinesli kouzelný příběh o Luně, Bolechovi a Začarovaném Hvozdu obývaném lesními duchy…

Pokud jste v posledních letech hledali literaturu pro vaše malé dítko, patrně jste se se jménem Kláry Smolíkové určitě setkali. Tato autorka patří dlouhodobě k nejčinorodějším autorům u nás a má za sebou skutečně slušný počet publikací. Kromě spisovatelské činnosti se věnuje i publicistice, učení, a psaní komiksových scénářů. Dlouhodobě přispívala do dětských rubrik novin a časopisů Pastelka, Sluníčko, Mateřídouška nebo Čtyřlístek. Od roku 2004 píše především knihy pro děti. Je také spoluautorkou večerníčku vynálezce Alva. Společně se svým partnerem Jiřím Walkerem Procházkou má na svém kontě sérii “dobrodružných detektivek pro děti” – Tajná dvojka A + B. Začarovaný Hvozd je tak další žánrovou etapou v její bohaté kariéře a věřte, že už po první kapitole vám bude jasné, že tato poloha Kláře Smolíkové neskutečně sluší…

Začarovaný Hvozd je skutečně příjemným překvapením. Klára Smolíková vytvořila příběh ve kterém se snoubí lehkost pohádkových příběhů s lehkou příměsí magie a fantastična. Tento mix dává dohromady kousek, který si malé čtenáře zcela získá. Vzhledem k samotnému zaměření je samozřejmě jasné, že nemůžeme očekávat příliš rozvitý příběh a jazyk. Avšak i přes jeho zdánlivou jednoduchost toho má tajemný Hvozd skutečně hodně co nabídnout. Navíc by to nebyla Klára Smolíková, kdyby se nesnažila alespoň trochu své čtenáře poučit.

O to se snaží především prostřednictvím dvou hlavních hrdinů této knihy, Luny a Bolecha, kamarádů z odlehlého kraje Končiny, kde všechny cesty končí a dál pokračuje jen Hvozd obývaný lesními duchy. Právě tito dva jsou jediní, kteří začarovaného lesa nebojí. A právě to je dovede na začátek fantastického dobrodružství, které v tajemném Hvozdu prožijí. Těšte se tak na příběh o přátelství, lásce k přírodě i tradicím, jenž v sobě nese nejedno zajímavé poselství  a není jen bezduchou zábavou pro malé čtenáře.

Začarovaný Hvozd je tak po všech stránkách opravdu povedený příběh a není mu prakticky co vytknout. Když pomineme zdánlivou jednoduchost, která se však váže k věkové kategorii pro kterou je kniha určena, budeme výtky hledat opravdu jen těžko. Snad jen některé výrazy hlavních hrdinů k celkové poetice a lehkosti příběhu tak úplně nesedí, jedná se však jen o můj vlastní pocit a vy to můžete mít zcela jinak.

Co je naopak potřeba vyzdvidnout, jsou skutečně nádherné ilustrace Ester Kuchynkové, které budou jedním z hlavních lákadel této knihy. Její tvorba se v mnoha ohledech přibližuje japonskému anime a především pak stylu legendárního Miyazakiho, jenž patří mezi nejuznávanější japonské tvůrce současnosti. A vzhledem k tomu, že si knihy vybíráme především očima se sázka na Ester Kuchynkovou a její líbivý styl opravdu vyplatila a jednotlivé ilustrace Začarovaného hvozdu jsou skutečnou pastvou pro oči.

Tenhle kousek se zkrátka povedl a já jen doufám, že se Klára Smolíková do tohoto malebného světa ještě někdy vydá, aby zde odvyprávěla nějaké další fantastické dobrodružství. Kouzelný svět Začarovaného Hvozdu k tomu vyloženě vybízí…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..