Cressida Cowell – Kouzelníci z pradávna

0

ANOTACE:
Kdysi dávno byla magie skutečná…
Než přišli válečníci, bývaly temné hvozdy plné kouzelných tvorů. Teď je však všechno jinak. Zar je chlapec z kmene kouzelníků, který nemá magické schopnosti, a udělá cokoliv, aby je získal. Čára je dívka z kmene válečníků, ale vlastní zakázaný kouzelný předmět, a udělá cokoliv, aby to utajila. Oba dva byli vychováni, aby se k smrti nenáviděli. Přesto musejí zapomenout na svoje odlišnosti a dostat se do sklepení pod válečnickým hradištěm. Právě tam procitá cosi, co spalo stovky let…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Cressida Cowell, autorka fenomenální série Jak vycvičit draka, přichází se zbrusu novým příběhem, v němž zve malé čtenáře do říše magie, fantastických bytostí, ale i odvahy, přátelství a především pak napínavého dobrodružství. Vydejme se společně se Zarem a Čárou do temných hvozdů a odhalme tajemství, které ukrývají Kouzelníci z pradávna…

Tuto britskou autorku patrně netřeba příliš představovat. Za svou popularitu vděčí především úspěšné dvanáctidílné “dračí sérii” Škyťák Šelmovská Štika III, kterou zná většina z nás pod “filmovým názvem” Jak vycvičit draka, z dílny DreamWorks Animation, který se v roce 2019 dočkal už třetího pokračování. Ostatně, tato série u nás vychází již od roku 2007 a zrovna letos přineslo nakladatelství Slovart českým čtenářům již třetí vydání této úspěšné série. Je tedy jasné, že zbrusu nová kniha této britské bestselleristky sebou nesla nemalá očekávání.

Autorka se tentokrát rozhodla opustit svět vikingských příběhů a o něco více popouští uzdu své fantazii. Výsledkem je jedinečný příběh kouzelnického chlapce Zara a mladé válečnice Čáry, kteří byli vychováni, aby jeden druhého k smrti nenáviděli. Příběh o střetu dvou kultur, nenávisti, přátelství, ale především pak tajemném zlu, které se po stovkách let spánku znovu probouzí a začíná ohrožovat vše živé…

V aktuální novince Cressida Cowell kombinuje celou řadu prvků. Jednak nám přináší napínavý příběh v němž se střetávají dvě odlišné kultury, které se k smrti nenávidí, což je na první pohled ústředním motivem této knihy. Oproti tomu však autorka rozvíjí i mnohem důležitější dějovou linii, která se bude evidentně táhnout napříč celou sérií. Ta se týká pradávného zla, před kterým by se měl mít každý na pozoru. Aby před ním běžní smrtelníci obstáli, možná se budou muset i dva nesmiřitelné tábory kouzelníků a válečníků spojit.

A právě spojujícím článkem mezi oběma nesmiřitelnými klany jsou naši dva mladí hrdinové.  Zar je chlapec z kmene kouzelníků a syn náčelníka. Bohužel však nemá magické schopnosti a neváhá udělat cokoliv, aby je získal. Oproti tomu Čára, dívka z kmene válečníků a dcera náčelnice, má problémy se zakázaným kouzelným předmětem, a udělá cokoliv, aby to utajila. To už však přeci jen začínám prozrazovat možná trochu moc.

Jisté je, že tato knížka rozhodně stojí za veškerý čas, který ji věnujete. Ačkoliv je určena především pro mladší čtenáře, díky lehkosti se kterou je psaná, si u ní rádi odpočinou i dospělí. Nabízí nám totiž dobrodružný příběh, ve kterém není nouze o napětí a celou řadu zvratů. Když k tomu připočteme i citlivý humor, který se line napříč celou knihou, je takřka jasné, že nás Kouzelníci z pradávna prakticky nemohou zklamat.

Není to však jen samotný příběh, který u této knihy zaujme. Jednak jsou to povedené ilustrace, které vás budou provázet v průběhu celé knihy a druhak možnost pustit se do Kouzelníků z pradávna i v audiopodobě. Ta vyšla zároveň s papírovou knihou a obstaralo ji stejně jako “Škyťáckou sérii” audiovydavatelství OneHotBook, jenž příběh Zara a Čáry svěřilo na hraní zkušené režisérce Jitce Škápíkové a herci, hudebníkovi a dabérovi Janu Maxiánovi.

Ten má sice za sebou již pár audioknih, vždy se ale jednalo spíš o epizodní role, které v nich ztvárnil. Kouzelníci z pradávna jsou tak první nahrávkou, ve které mohl naplno ukázat svůj talent a cit pro “pohádkové” postavy. Ostatně, jeho dabing Spongeboba je opravdu jedinečný a nejinak si vede u této audioknihy. Nutno navíc říct, že na něj rozhodně nečekal jednoduchý úkol, autorka, potažmo překladatel Vratislav Kadlec si pro něj připravili celou řádku jmen a výrazů, na kterých si snadno můžeme vylámat jazyk. Takový Ždibišťávek by mohl mluvit…

Výsledek však předčí veškerá naše očekávání. Maxián se do této nahrávky opravdu ponořil naplno a stejně jako například David Novotný v případě Doktora Proktora, dodal Kouzelníkům z pradávna jedinečné a osobité kouzlo. Každá důležitá postava zde má svůj hlas včetně patřičné intonace. Interpret navíc skvěle kopíruje děj knihy, včetně akčních pasáží i poklidnějších úseků. Nahrávka v podání Jana Maxiána je tak skutečným koncertem pro naše uši. Jakkoliv je však výkon tohoto interpreta výborný, vše dokáže udržet v patřičných mezí a nestrhává na svůj výkon přílišnou pozornost. Díky tomu nechává vyniknout především samotný příběh, jenž s Maxiánovým podáním dokonale souzní.

Nezbytný hudební doprovod je již standardem, obzvláště u audioknih zaměřených na mladší posluchače, a tak jej netřeba do hloubky rozebírat. Stačí snad jen říct, že i tentokrát si OneHotBook drží svůj velice vysoký standard a hudební složka tak opět perfektně souzní s celým příběhem. Jako celek působí Kouzelníci z pradávna opravdu výborným dojmem a troufám si říct, že již teď se mohou směle připravovat na příští rok a ceny Audioknihy roku, kde by rozhodně nebyli jen do počtu.

Cressida Cowell opět dokázala, že v rámci svého žánru patří mezi naprostou špičku. Po Škyťákovi a jeho dobrodružství z draky se tak fanoušci této skvělé autorky mohou těšit z další výjimečné série, která se rozhodně jen tak neztratí. A nemalou měrou tomu bezpochyby pomůže i famózní audiokniha v podání “Spongeboba” Jana Maxiána.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..