Ben Aaronovitch – Řeky Londýna

0

ANOTACE:
Jedna z nejúspěšnějších městských fantasy uplynulého desetiletí vás zavede do Londýna, ve kterém u policie slouží čarodějové a po ulicích se prohánějí zlovolní duchové či božstva na válečné stezce.
Jmenuji se Peter Grant. Ještě nedávno jsem byl obyčejný četnický zelenáč v řadách londýnské Metropolitní policie. Jedné noci jsem se ale při vyšetřování jisté vraždy pokusil získat svědeckou výpověď od muže, který byl sice mrtvý, ale jinak znepokojivě výřečný, což mi zajistilo pozornost vrchního inspektora Nightingalea, posledního čaroděje Anglie. A právě tehdy začal můj příběh. Nyní jsem policejní detektiv a čarodějův učeň, první učedník za padesát let, a můj svět už není zdaleka tak jednoduchý, jak býval.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


„Co by se dělo, kdyby dospělý Harry Potter začal pracovat u policie“ …věta, která na nás svítí z obálky dalšího fantastického přírůstku nakladatelství Argo, dokáže ve čtenářích vzbudit minimálně zvědavost. Přes tato prohlášení jsou však Řeky Londýna Bena Aaronovitche naprosto odlišné od příběhů z Bradavic. Dokáže si však zmatkář Peter Grant získat fanoušky i u nás?

53701370_reky-londyna_400Tato kniha je prvním dílem fantastické série nazvané příznačně a také trochu nudně podle hlavního hrdiny Petera Granta. Navíc je ale také čtenáři a kritikou označována za jednu z nejlepších městských fantasy posledních let, což dává tušit, že na nás čeká vskutku zajímavé počtení. A tak se čtyři roky od prvního vydání mohou i čeští čtenáři ponořit do příběhu Petera Granta, policisty a po padesáti letech prvního kouzelnického učně u londýnské policie. Ten vychází jak již bylo zmíněno u nakladatelství Argo ve velice zdařilém překladu Milana Žáčka.

Již v samotném úvodu  se Peter Grant, začínající londýnský policista, nachomýtne k vyšetřování brutální vraždy. Že na tomto brutálním činu není něco úplně normální, vyjde záhy najevo. Podivností přibývá a nevyhnou se ani Grantovi. Ve chvíli, kdy se Peter během noční služby ochomítá kolem místa činu, promluví na něj duch. Je jasné, že nikdo jiný jej nevidí, natož aby s ním mohl komunikovat. Trpí tedy Peter halucinacemi? Vrchní inspektor Nightingale si myslí něco jiného a tak si bere Granta pod svá ochranná křídla. V tu chvílí se před naším hrdinou začínají otevírat zcela nové obzory. Nightingale totiž není pouze obyčejný policista, ale také pravděpodobně poslední čaroděj v celé Anglii. A právě Peter Grant se má stát jeho učněm…

Ačkoliv jsou Řeky Londýna primárně označováni za urban fantasy, samotný příběh má rozhodně širší žánrový rozsah než jen právě fantastiku. V minimálně stejné míře se dají označit i za detektivku. Ostatně, hlavní hrdinové náleží k londýnskému policejnímu sboru a samotná zápletka se točí okolo vražd a výtržností, i když pravda, se špetkou magické příchuti.

Rivers_of_LondonTo však stále není vše. Celá kniha je navíc skrz naskrz prošpikována typickým anglickým suchým humorem. Hlavní hrdina tak nikdy nejde daleko pro nějakou tu hlášku nebo vtipné přirovnání. Peter Grant je postava, kterou si zamilujete opravdu snadno. I díky tomu vám budou jednotlivé strany této knihy mizet doslova před očima. K autorově cti navíc můžeme rozhodně připočíst fakt, že nikdy nepřesáhl pomyslnou hranici mezi humorem a trapností. Díky tomu jsou v tomto ohledu Řeky Londýna skvěle vyvážené.

Avšak abychom pouze nechválili. Přestože je tato kniha opravdu svěžím dílkem, které dokáže zaujmout velké spektrum čtenářů, i zde se pár chybiček najde. Tím nejpatrnějším je fakt, že se jedná o úvodní díl celé série a tak na čtenáře čeká pozvolný úvod, kdy se Peter setkává poprvé s magií a snaží se ji ovládnout. Když už jsme zmínili magii, je docela škoda, že se autor nezaměřil i na to, kde se vůbec u hlavního hrdiny toto nadání vzalo. Ale kdo ví, třeba se dočkáme v některém z dalších dílů.

Další kapitolou je samotný příběh a zápletka. Ačkoliv je vše kolem vyšetřování, magie i hlavních postav zajímavé a bez problému vás tak autor vtáhne do děje, postupem času se nedá ubránit pocitu, že Ben Aaronovitch vše trochu překombinoval a zamotal více než je nutné. A tak především v druhé části knihy musí čtenáři dávat opravdu dobrý pozor i na sebemenší detaily, jelikož je opravdu lehké se v ději ztratit.

I přes menší nedostatky si nejnovější fantasy série Bena Aaronovitche bezesporu zaslouží svou pozornost. Čtenářům nabízí vskutku zajímavé a zábavné postavy, které se pohybují v originálním prostředí, jenž se sice na první pohled jeví jako obyčejný Londýn, ale to důležité se ukrývá vskrytu. A přestože tato kniha nebude kandidovat na pomyslný trůn žánru, je rozhodně velkým příslibem pro další díly, protože potenciál Aaronovitchova Londýna a Petera Granta je vskutku obrovský.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..