Allen Eskens – Pohřbený život

0

ANOTACE:
Někdy i obyčejný školní úkol může změnit váš život. Joe Talbert měl na hodinu literatury sepsat životopis někoho neznámého. A rozhodl se pro Carla Iversona, umírajícího usvědčeného vraha. Během jejich rozhovorů Joeovi dojde, že byl Carl odsouzen neprávem, a rozhodne se jeho jméno očistit. Nemohl si však vybrat nic nebezpečnějšího…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Obyčejný školní úkol, umírající usvědčený vrah a třicet let staré tajemství. I tak by se ve zkratce dal shrnout jedinečný debut Allena Eskense Pohřbený život. Tento oceňovaný detektivní román však nabízí mnohem víc a byla by věčná škoda, kdyby jste jej nechali bez povšimnutí…

Allen Eskens je další z řady autorů, kterým se podařilo proniknout na náš knižní trh. V rámci detektivního žánru to rozhodně nebude mít jednoduché. V jeho prospěch však hovoří hned několik věcí. Jednak ocenění za nejlepší knižní debut roku 2014 a jednak samotná kniha, která nabízí neotřelý a velmi silný příběh, který jde tak trochu proti proudu. Neočekávejte klasickou detektivku, přehršel násilí a krve, či vyšetřovatele, který si nic nezadá se supermanem. Nic z toho v Pohřbeném životě nenajdete. Eskens vám naopak ve svém debutu nabídne silný příběh o hledání pravdy a sebe sama, jenž v některých čtenářích může doznívat ještě dlouhou dobu po dočtení.

Hlavním hrdinou tohoto románu je Joe Talbert. Jeho život rozhodně není peříčko. Matka věčná alkoholička, otec neznámý a mladší bratr Jeremy je autista. Jedinou Joeovou nadějí je tak univerzita, na které se snaží ze všech sil udržet pomocí stipendia a nejrůznějších brigád. Jeho výsledky musí být co nejlepší a tak když dostane zadání ročníkové práce z literatury rozhodně se z ní vyždímat co nejvíce.

Úkolem je sepsat životopis někoho neznámého. A tak dílem náhody, či řízením osudu se ocitá v místním domově s pečovatelskou službou, kde poznává Carla Iversona, usvědčeného a odsouzeného vraha, jenž se v roce 1980 dostal do vězení za znásilnění a vraždu čtrnáctileté dívky. Carl však umírá, zbývá mu posledních pár týdnů života a tak se díky rakovině dostal z vězení. Na smrtelné posteli se rozhodne Joeovi vypovědět celý svůj pravdivý příběh…

Eskensův debut nabízí velice zajímavý příběh, jenž nabízí vskutku výborný zážitek. Lákadel v této knize je hned celá řada. Začít můžeme hned u hlavního hrdiny, jenž rozhodně není klasickým prototypem vyšetřovatele z detektivních románů. Ovšem jeho určitá naivita a nadšení při pátrání po pravdě je nakažlivé. To je navíc v  úžasném kontrastu s jeho nelehkým osobním životem, který se s ním rozhodně nemazlí a nejednou mu nakládá víc, než si dospívající jedinec zaslouží.

Pozadu však nezůstává ani druhý protagonista tohoto komorního thrilleru. Carlův osud také nepatří k nejradostnějším, jeho minulost je vskutku barvitá, když k tomu připočteme rozsudek smrti v podobě nevyléčitelné rakoviny, je tento odsouzený vrah najednou jaksi sympatičtější. Možná pro něj dokonce slabší povahy uroní i nějakou tu slzu.

Autor skutečně perfektně hraje na city, naštěstí však nic nepůsobí vynuceně a k celému příběhu to tak nějak patří. Když k tomu připočteme poutavý příběh, ve kterém postupně odhalujeme dávné tajemství, dostáváme do rukou velmi zajímavý kousek, který je alespoň pro mě, jedním z největších překvapení, které se mi zatím letos dostaly do ruky.

Je samozřejmě jasné, že ani Pohřbený život nebude úplně bez chybičky, například samotný závěr působí možná až moc uspěchaným dojmem. Na druhou stranu zde nenajdeme žádné výraznější problémy, které by rušili celkový dojem z knihy. Nezbývá tedy než smeknout a těšit se co si autor pro nás přichystá příště.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.