Alison Belsham – Tatérka

2

 

ANOTACE:
Když během tetovacího veletrhu v anglickém Brightonu objeví místní tatérka Marni Mullinsová podivně znetvořenou mrtvolu, ochromí celé město strach. Podle všeho tu řádí sériový vrah, který zaživa vyřezává umělecká díla z těl svých obětí. Marni skrývá tajemství a má pádné důvody, proč nedůvěřovat policii. Jak se proto rozhodne, když ji navštíví mladý, čerstvě povýšený inspektor? Pomůže mu vyšetřit jeho první vraždu, nebo se po stopách vraždící zrůdy vydá sama?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Krimi žánr má sice již největší boom posledních let u nás již za sebou, stále však můžeme narazit na skutečně zajímavé kousky, které dokáží něčím překvapit. Jedním z nich je i povedený debut Alison Belshamové Tatérka, jenž právě vychází v nakladatelství Plus. Belshamová nás v něm zavádí do originální komunity a navrch přidává skutečně zvrácený způsob vraždění.

Tato britská autorka je sice na literární scéně relativním nováčkem, rozhodně se však není třeba bát, že by její prvotina trpěla nováčkovskými neduhy, ba právě naopak. Ostatně již před dvěma roky vyhrála s námětem na tuto knihu první místo v soutěži Pitch Perfect pořádané během skotského festivalu detektivek Bloody Scotland. Odtud byl už jen krůček ke smlouvě a vydání knihy, do které se můžeme nyní začíst i my v českém překladu Alžběty Frankové.

Autorce se už na první pohled daří bezpochyby zaujmout samotným tématem. Kniha nás zavádí do komunity tatérů, jenž tvoří svá umělecká díla na lidská těla. A jedno takové dílo se evidentně někdo rozhodl získat stůj co stůj. Jednoho dne, totiž místní tatérka Marni Mullinsová objeví v zapadlé uličce podivně znetvořenou mrtvolu muže, kterému někdo doslova stáhl kus kůže z těla. Tento hrůzný čin má navíc ještě další podtext, na chybějící kůži totiž bylo nádherné tetování. Jedná se o shodu náhod, nebo si neznámý sběratel rozhodl založit hodně zvrácenou sbírku?

Policii v anglickém Brightonu v čele s čerstvě povýšeným inspektorem Francisem Sullivanem rozhodně nečeká jednoduchý úkol. Nejen že mu chybí jakékoliv stopy, které by ho posunuly v pátrání kupředu, navíc mu hází klacky pod nohy i jeho vlastní kolegové, jenž nevěří že Francis na nově získanou pozici má. Jediným jeho spojencem je tak právě Marni, která našla prvního mrtvého a zároveň pomáhá Francisovi s identifikací tetování. Dokáží však umělecká díla na lidském těle dopomoci s odhalením vraha, nebo se inspektor vydává do slepé uličky?

Samotná zápletka i směřování knihy je vcelku tradiční záležitostí, která výrazněji nepřekvapí. Ostatně i samotného pachatele můžete vcelku snadno rychle odhalit, v tomto ohledu tak Tatérka výrazněji nevyčnívá z  běžného průměru. Na druhou stranu prakticky vůbec netrpí začátečnickými neduhy. Má však vůbec smysl pouštět se do tohoto kousku, když podobně dobrých krimi thrillerů je na trhu celá řada? Odpověď je zcela jednoduchá, rozhodně si Tatérku nenechte ujít.

Její síla totiž není jen v samotném příběhu, který je sice klasický, rozhodně však dokáže zaujmout, především ale v originálních kulisách. S prostředím tetovacích salónů a tatérů vůbec se v běžné “mainstreamové” literatuře moc často nestýkáme. V tomto ohledu je tak tato kniha skutečně příjemným osvěžením. Když k tomu připočteme sympatické postavy, dobře vygradovaný a především pak úžasně čtivý příběh, dostáváme do rukou kousek, který by byla věčná škoda minout. Ano, zvrácené vraždy budou možná pro někoho maličko přes čáru, naštěstí naturalisticky ztvárněných scén tu příliš mnoho není a tak si mohou slabší povahy oddechnout. Alison Belsham tak ve své prvotině vytvořila veskrze povedený krimi thriller, který rozhodně dokáže zaujmout a nezklame žádného fanouška tohoto žánru.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

  1. Nápad, prostředí a zápletka byly super, ale ty postavy, to bylo těžké zkousnout. Ani jedna mi nebyla sympatická, všichni se chovali jako totální idioti dívající se spatra na každého, kdo není v jejich partě. A nejvíc ze všeho hlavní hrdinka. Závěr byl lékařsky naprosto nereálný. S cukrovkářkou bydlím a tak 80% procent věcí, o kterých autorka v souvislosti s touto nemocí psala, bylo naprosto špatně. Pokud na tom chce někdo postavit napínavé finále, měl by si nejdřív vyhledat informace a ověřit je.

    • Já teda osobně naštěstí s hlavními hrdiny problém moc neměl. Co se týče samotného závěru z lékařského pohledu nemohu posloužit tuto zkušenost naštěstí nemám ani sem blíže nepátral a nepřemýšlel nad tím. Každopádně s tím ověřením máš samozřejmě pravdu 🙂

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..