Zdeněk Ležák – TGM

ANOTACE:
Tomáš Garrigue Masaryk ve stostránkovém životopisném komiksu vzniká k příležitosti 80. výročí úmrtí našeho nejvýznamnějšího státníka 20. století. Komiks sleduje veřejný i soukromý Masarykův život a zaměřuje se na klíčové události, které jej směrovaly k vyvrcholení jeho kariéry coby prvního prezidenta samostatného Československa. Začínáme před jeho narozením a provázíme ho dětstvím, dospíváním i studiemi. Výrazný obrat v Masarykové životě nastává jeho příchodem na pražskou univerzitu v roce 1882, kde se začíná zapojovat do veřejného života. Komiks zmiňuje boje o rukopisy, Hilsnerovu aféru, Masarykův vstup do politiky a konečně i jeho snahy vedoucí k osamostatnění Československa. Významná část komiksu se věnuje působení Masaryka během první světové války a konečně jeho prezidentské éře. V komiksu používá autor prvek vypravěče, samotného Masaryka ve zralém věku, který retrospektivně komentuje svůj život. Tento prvek odkazuje na Čapkovy Hovory s TGM, které jsou významným podkladovým zdrojem části komiksu.
K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
Letošní rok je v mnoha ohledech výjimečný. Jednak si připomínáme stoleté výročí od vzniku Československa a druhak je tomu letos právě osmdesát let od úmrtí jednoho z našich nejvýznamnějších státníků Tomáše Garrigua Masaryka. U této příležitosti vznikla celá řada zajímavých publikací a ani komiksoví tvůrci nezůstávají nikterak pozadu. Krásným důkazem je například stostránkový životopisný komiks TGM, jenž právě vychází u nakladatelství Argo.
Za tímto komiksovým dílem stojí publicista a šéfredaktor časopisu ABC Zdeněk Ležák. Ten má na svém kontě již celou řadu podobných publikací, jejichž cílem je především stravitelnější tvorbou přiblížit mladším čtenářům závažná témata. To se mu evidentně daří. Vzpomenout tak můžeme například Kroniku Bolševismu, či příběh Tří králů, na kterém Ležák spolupracoval s talentovaným Michalem Kociánem a jenž vyšel právě v Argu. Nyní se však tento autor zaměřil na jednu z nejvýznamnějších postav našich současných dějin a v komiksové podobě nám předkládá jeho životní příběh.
Postupně tak sledujeme Masarykův soukromý i veřejný život a procházíme všechny jeho nejdůležitější etapy života. Z malé moravské vísky, kde se narodil, se přesuneme do víru velkoměsta, který skýtala tehdejší Vídeň, abychom se záhy přesunuly do matičky Prahy, kde se také začala odvíjet nevýznamnější etapa Masarykova života. Právě zde se Masaryk začíná více zapojovat do veřejného života, odkud je už jen krůček ke vstupu do politiky a událostem, které stály za vznikem Československa.
Tento komiks se díky svému vyznění může vcelku dobře stát i zajímavou učební pomůckou, která školákům nápaditou formou přiblíží, jednoho z našich nejvýznamnějších státníků. Ačkoliv komiks samozřejmě nevyhnutelně míří k okamžiku, kdy se stal z Masaryka první prezident samostatného Československa, Ležák neopomíjí ani další důležité chvíle v Masarykově životě, zmiňuje tak nejen Hilsnerovu aféru, či boj za pravost “rukopisů”, ke které se TGM chtě nechtě přichomýtl, ale celou řadu i o něco méně známých faktů. Mimo jiné ukazuje Masaryka, jako zásadového člověka, jenž za žádných okolností neustupuje ze svých přesvědčení, a to i přesto, že jej jeho názory přivedly nejednou do skutečně svízelných situací.
Zdeněk Ležák při tvorbě tohoto díla vycházel především z Čapkových Hovorů s TGM, které sám prezident autorizoval a jenž jsou dodnes označovány za jeden z nejpodrobnějších vhledů do života toto státníka. Díky tomu však tento komiks nepřináší v podstatě nic navíc, co by již nebylo z tohoto díla známé, potažmo co by se nedalo dohledat na Wikipedii. Na druhou stranu tento komiksový životopis nemá ambice přinášet šokující nové informace, ale atraktivní formou vzdělávat mladší čtenáře, kteří by se patrně jinak k Masarykovu životopisu dostávali jen stěží. A to se Ležákovi daří skutečně na výbornou.
Nedílnou součástí každého komiksu je vcelku pochopitelně i kresba. Tu v případě tohoto díla obstaral vystudovaný designér Petr Holub (Holman), na jehož práci jsme mohli již narazit například v Komiksové Kytici, kam přispěl baladou Holoubek. Tentokrát si vzal na svá bedra celý tento životopisný kousek a nutno říct, že výsledný dojem je více než zdařilý. Pozornější čtenáře pak bezpochyby potěší menší Holubovi “easter eggy”, které do své kresby zakomponoval a jenž jsou zároveň příjemným a bezesporu vtipným oživením jinak vážné díla.
Komiksový životopis TGM samozřejmě není úplně bez chybky, rozhodně si však zaslouží naší plnou pozornost. Po Třech králích tak Zdeněk Ležák opět dokazuje, že spojení komiksu se zajímavými historickými událostmi, potažmo osobnostmi, může naprosto skvěle fungovat. Tímto způsobem navíc dokáže oslovit nejen starší čtenáře, ale především pak mladší generaci, která se za normálních okolností o podobnou literaturu moc nezajímá.