Sebastein de Castell – Divotvůrce

0

ANOTACE:
Magie je zrádná hra. Kellen je pouze několik okamžiků od svého prvního magického souboje a čtyř zkoušek, které z něj mají udělat divotvůrce. Je tu však jeden problém: jeho magie je slabá. Jste-li zasvěcenci Jan’Tepu a blíží se vaše šestnácté narozeniny, měli byste být připraveni prokázat své magické schopnosti. Buď to, nebo mít v záloze nějaký zázrak. Jenže Kellen nemůže spoléhat ani na jedno z toho. Nezdědil totiž žádné magické nadání a nemá tedy výjimečné schopnosti jako ostatní. Ví, že bude muset použít pár triků, aby nezneuctil svou rodinu a nestal se sha’tepským sluhou. A tak, když do městečka přibude rázná a přímočará cizinka, Kellen je samé ucho. Ferius Parfax je ostřílená světačka, vyhnankyně, kterou musí uživit bystrý rozum a tři balíčky karet. A s kartami, které mu rozdal nemilosrdný osud, se Kellenovi bude hodit každá pomoc. První svazek napínavé série nabité triky, pastmi a neuvěřitelnými průpovídkami mluvícího veverčáka.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Co mají společného neskutečný looser, podivný balíček karet a mluvící kočkoveverka? Zdánlivě nic moc, avšak v případě Sebasteina de Castella a jeho Divotvůrce dávají dohromady opravdu originální mix, který si vás naprosto omotá okolo prstu. Jo, a je to young adult, jen tak mimochodem…

Přestože jsme o tomto autorovi až doposud neslyšeli, de Castell rozhodně nepatří mezi mezi úplné nováčky. Na svém kontě má mimo jiné fantasy sérii pro dospělé The Greatcoats, která byla nominována na cenu pro nejlepší fantasy v Goodreads, dostala cenu Gemmell Morningstar za nejlepší prvotinu, The French Prix Imaginales za nejlepší cizojazyčnou práci a cenu Johna W. Campbella pro nejlepšího nového spisovatele. Své zkušenosti s klasickým fantasy promítá i do aktuální young adult novinky, která dokáže zaujmout i ty, kteří se za normálních okolností tomuto žánru vyhýbají.

Hlavním hrdinou tohoto románu je skoro šestnáctiletý Kellen. Kellen je mimochodem absolutní looser a nula, tedy alespoň v čarodějném společenství, ke kterému patří. Zatímco všichni jeho vrstevníci již vcelku zručně nakládají s magií a chystají se na důležité zkoušky, Kellen má problémy i s těmi nejzákladnějšími zaklínadly, navíc se zdá, že u něj magie dokonce postupně mizí. A to v jeho světě nevěstí nic dobrého a příjemného a nezachrání ho ani fakt, že patří k jednomu z nejvýznamnějších rodů svého klanu.

Náhle se však na scéně objevuje tajemná Ferius Parfax a prapodivný mluvící kočkoveverčák. V tu chvíli se začíná soukolí osudu pomalu, ale jistě obracet v jeho prospěch. Tedy…. tak jednoduché to zas není, přesto se dali určité věci do pohybu a Kellen tak musí nevyhnutelně čelit svému osudu… Jenže jaký ten vlastně je?

Autor vytvořil vcelku originální a zajímavý svět, který kdyby dostal více péče a detailů, by mohl být s přehledem i základem pro nějakou epickou fantasy ságu. Divotvůrce je však zaměřením pro dospívající čtenáře, je tedy vcelku jasné, že přílišných detailů a dějových kliček a linií si neužijeme. Na druhou stranu je z této knihy cítit, že autor má zkušenosti i s fantasy pro dospělé. Podařilo se mu tak vcelku dobře vyvarovat těch nejhořších klišé, které YA skrývá.

Největší plus? Zapomeňte na romantickou linii…ALELUJA… sice tu malé náznaky jsou, ale pane bože netočí se kolem toho půlka knihy a tak se řešení problémů se ženskými vejde na cca 2-3 strany. A pak že to nejde 😉 Postavy jsou sice pořád puberťaci, takže byste jich minimálně polovinu chtěli profackovat aby se probrali, ale k tomuto příběhu to tak nějak sedí. Navíc se jedná především o záporné postavy a ty ze své podstaty moc sympatií pobrat nemohou.

Samotná kniha se navíc čte úžasně lehce. Děj má příjemný spád a i když je ve své podstatě striktně lineární, nepůsobí přehnaně jednoduše, či naivně. Celkovému dojmu pak samozřejmě dopomáhají i sympatické postavy v čele s Kellenem, Ferius a prostořekým kočkoveverákem. Jejich mnohdy vtipné a řízné dialogy jsou pravým kořením tohoto příběhu.

Trochu zamrzí snad jen otevřený konec, který vyloženě láká k přečtení další knihy. Hold trend několikadílných sérií je v dnešní době všudypřítomný. Na druhou stranu je Divotvůrce hodně atraktivní a tak další kniha z tohoto univerza rozhodně potěší. Nezbývá tedy než doufat, že Egmont nebude s vydáním dalšího dílu moc otálet. Protože Divotvůrce Sebasteina de Castella je rozhodně jedna z nejlepších YA fantasy, po které můžete v současné době sáhnout.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..