Saladin Ahmed – Půlměsíční trůn

0

Lovec ghúlů, ctihodný doktor Adúla Maslúd, zvažuje, že své povolání pověsí na hřebík. Ale copak může? Příliš málo mužů zůstalo věrno jeho profesi. Adúla je vlastně úplně posledním lovcem v hlavním městě Půlměsíčního království Dhamsavátu. Společně se svým pomocníkem dervišem Rasídem se vydává po stopě tajemných vražd, které jej zavedou na mnohem nebezpečnější stopu, než jsou hnilobní, vodní nebo píseční ghúlové…

Kdo je záhadným mágem, který dokáže udržet na nohou velké množství ghúlů, kdo zlikvidoval pouštní kmen Banú Laith Badáví? A nemíří tento neznámý ještě výš? Toto a něco navíc najdeme ve vyprávění zasazeného do světa, které jakoby vypadlo z Pohádek 1000 a 1 noci. Vůně orientu a exotické dálavy s tohoto kousku doslova dýchají a pokud se dokážete s autorem naladit na stejnou vlnu Půlměsíční trůn vás zcela pohltí.

Je tomu již osm let, co se na náš trh dostala tato kniha. Stojí za ní detroitský rodák se zajímavými libanonsko-egyptsko-irsko-polskými kořeny Saladin Ahmed. Ten u nás nepatří ke zrovna známým autorům, byť jeho povídky byly nominovány na celou řadu cen a objevili se v bezpočtu publikací. Kromě toho se v současné době hojně věnuje komiksu, kde se již stihl vypracovat mezi nejzářivější hvězdy tohoto odvětví. Jeho komiksy se k nám žel bohu zatím nedostali a  tak si musíme vystačit s jeho románovou prvotinou. A i když se jedná o ojedinělou vlaštovku, která se nikdy v češtině nedočkala pokračování, byla by věčná škoda ji minout.

„Ahmed je mistr vypravěč v duchu nejlepší epické tradice. Svižné dobrodružství, překrásná záhada, špetka hrůzy a to celé překrásně napsané. Pravý požitek!“ N.K. Jemisin, autorka knihy Sto tisíc království

Hned zkraje je potřeba zmínit, že od Půlměsíčního trůnu rozhodně neočekávejte žádný  příběh ve stylu Hrr na ně …. tady ruka, támhle hlava, budu vás muset zklamat. Půlměsíční trůn není akční rubanicí, kterých je v poslední době až až. Jedná se spíše o kvalitní klasickou fantasy s důrazem na příběh a detaily, než nějaký bezduchý Diablo styl. Ale nebojte se i na potyčky s meči popřípadě magií dojde.

Přesto je ale potřeba říct, že Saladin Ahmed na to jde maličko jiným směrem. V prvé řadě je zde samotný příběh, jenž i díky poměrně neobvyklému prostředí působí pro čtenáře značně exoticky. K tomu ostatně dopomáhá i vykreslení samotného města, ve kterém se velká část románu odehrává a v neposlední řadě postavy.

Těm autor dokázal vdechnout vlastní život a nejsou pouze nastrojenými panáky pro udržení děje. Ale každá postava má své strasti, pocity a hlavní hrdinové spolu ne vždy souhlasí. Díky tomuto a dalším věcem získává celá kniha na jedinečnosti. Což je v záplavě akční fantastiky a stále se opakujících YA příběhů příjemné oživení.

Samozřejmě někoho prostředí ve stylu Pohádek 1000 a 1 noci zkrátka nezaujme. Ostatně i já si k němu hledal poměrně dlouho cestu, kdy jsem se nemohl pořádně začíst. Když se vám ale toto podaří překonat, kniha se vám jistě odmění. Rozhodně si myslím, že si Půlměsíční trůn zaslouží naši pozornost, vždyť byl nominován na prestižní cenu Nebula a a cenu Hugo za nejlepší román roku 2012. 

Myslím, že chvály bylo už dost. Každopádně i přes pár chybek (viz. například pomalejší rozjezd) si jistojistě kniha zaslouží své místo v naší knihovničce. Protože svým puncem originality a atmosférou osloví nejednoho čtenáře. O to smutnější je fakt, že jsme se nikdy v českém překladu nedočkali dalšího dílu této povedené série myslím, že nebudu sám kdo by návrat do světa Půlměsíčního trůnu bezpochyby ocenil…SALADIN AHMED – PŮLMĚSÍČNÍ TRŮN
PŘELOŽIL: VOJTĚCH SEDLÁČEK
VYDAL: GORGONA
ROK: 2013
STRAN: 376
ORIG. NÁZEV: THRONE OF THE CRESCENT MOON
ISBN: 978-80-904952-2-7

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..