A. Jodorowsky & Fructus – Showman Killer

0

Nesmrtelný Jodo je zpět. Tradice musí pokračovat a tak se i letošní komiksová sezóna neobejde bez nějakého toho příspěvku od chilsko-francouzského mystika Alejandra Jodorowského. Tentokrát v podobě 25. svazku Mistrovských děl evropského komiksu, v němž se nám tato legenda světového komiksu představuje v lehce nezvyklé podobě. A spolu s ním přichází na scénu i nový antihrdina Jodoversa…

Alejandra Jodorowského pravděpodobně českým fanouškům komiksu netřeba nijak představovat. Ostatně, tento francouzsky píšící emigrant z Chile u nás patří k nejvydávanějším autorům, o čemž svědčí i aktuální novinka z Nakladatelství CREW. I díky tomu jsme mohli tohoto autora poznat v průběhu let ze všemožných úhlů a zevrubně se tak seznámit s jeho tvorbou. Ale jak se zdá, Alejandro Jodorowsky nás asi nikdy nepřestane překvapovat, jelikož právě vydaný Showman Killer nám tohoto autora ukazuje zase trochu z jiného úhlu.

Po pár “evropských” jednohubkách se slovutný Jodo prací do CRWácké edice MDEK aby v ní navázal na svou Incalovskou ságu a především pak na Metabarony, se kterými toho má nový Jodorowského antihrdina kupodivu dost společného. Ostatně začátek samotné anotace tohoto komiksu mluví za vše. Trochu metabaron, hodně psychopat – Showman Killer, nový antihrdina jodoversa!

A jako správný antihrdina a nájemný zabiják mu jde jen o jedno – peníze. Bez srdce, bez emocí, bez svědomí brázdí galaxií a splní jakoukoliv zakázku, když mu dobře zaplatíte. Všechno ale jednou končí. Nelítostný zabiják se řízením osudu ocitá v nezvyklé situaci, ve které půjde o život malého dítěte a vlastně celého vesmíru…

Příběh nejnovějšího Jodorowského komiksu pravděpodobně nikoho příliš nepřekvapí. Jodorowsky staví na osvědčených pilířích a přináší nám v podstatě klasický příběh o záchraně světa, hledání vyvoleného a poražení mocného zla. Zkrátka nic co by zde už nebylo v bezpočtu vydání. Co je však na Jodorowského poměry nové a ukazuje to tohoto autora v lehce nezvyklé pozici je celkově odlehčený tón a pulpovější ráz, ve kterém se tento komiks nese.

Všudypřítomný humor posouvá tento komiks zase trochu jinam, než jsme u tohoto autora zvyklí a je bezesporu jedním z hlavních lákadel tohoto komiksu. Bohužel, především v závěrečné třetině tohoto souborného vydání Showman Killera se autor nechává maličko unést a popouští uzdu své fantazie naplno. To už zde samozřejmě párkrát bylo, avšak zatímco v Metabaronovi, či Incalu to fungovalo na výbornou, zde se vše maličko zadrhává, působí chaoticky a neuspořádaně. O samotném vyústění příběhu ani nemluvě.

Celkový dojem naštěstí zachraňuje kresba francouzského výtvarníka Nicolase Fructuse. Jeho výtvarné pojetí příběhu hodně pomáhá a ve výsledném hodnocení bezpochyby přidává nějaký ten bodík navíc. Mimo jiné je na Fructusově práci jasně vidět, že si Showman Killera neskutečně užíval. Prakticky každý panel je vyveden do nejmenších detailů. Jeho práci tak není prakticky co vytknout. Snad jen s jednou menší výtkou mířící na samotného hlavního hrdinu. Pravděpodobně se bude jednat o záměr, avšak některé Showmanovi pózy jsou maličko divné a působí lehce nepřirozeně. Zde však již zabředávám do osobních preferencí. Jako celek působí kresba opravdu skvělým dojmem a minimálně co se týče kresby tak Showman Killer svým předchůdcům ostudu rozhodně neudělá.

I přesto povedenou kresbu se ale rozhodně nedá říct, že by byl Showman Killer přelomovým dílem. Jodo jde občas maličko za hranu a celkový dojem tak místy působí lehce rozpačitě. Nutno však říct, že se nejedná o úplně špatný kousek. A i přes určité výtky se jedná o vcelku slušný nadprůměr, jenž si své zastánce bezpochyby najde. Ostatně, je vlastně dobře, že zde i tento komiks vyšel. Když už nic jiného, ukazuje nám chilsko-francouzského mystika zase z trochu jiného úhlu.SHOWMAN KILLER
SCÉNÁŘ: ALEJANDRO JODOROWSKY
KRESBA: NICOLAS FRUCTUS
PŘELOŽIL: RICHARD PODANÝ
VYDAL: CREW
ROK: 2021
STRAN: 168
ORIG. NÁZEV: SHOWMAN KILLER 1 – 3
ISBN: 978-80-7449-963-0

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..