Peter May – Čtvrtá oběť

0
ANOTACE:

Druhý případ detektiva Li Jena a americké soudní lékařky Margaret Campbellové.

Cesty Liho a Margaret se vlivem okolností rozdělily, ale vyšetřování série rituálních poprav v Pekingu je opět svede ke spolupráci, ať už se jim to líbí nebo ne. První tři oběti kdosi omámil drogami, svázal, označil plakátem s přezdívkou a číslem a nakonec zručně sťal. Čtvrtá oběť byla popravena stejně, jenže se jednalo o amerického diplomata čínského původu. Pro všechny je záhadou, proč se Jüan Tchao po několika desítkách let v Americe vrátil do Pekingu, spokojil se s nevýnosným úřednickým postem a pronajal si byt v omšelé části města – především však, proč zemřel stejně bizarním způsobem jako další tři Číňané. Li s Margaret jsou pravdě na stopě, ale zároveň se tím nebezpečně přibližují k vrahovi, který je připraven obětovat kohokoliv, aby své tajemství uchránil.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Od doby, co nakladatelství Host začalo vydávat v českém překladu knihy Petera Maye, si tento autor u nás získal bezpočet fanoušků. K jeho popularitě bezpochyby nemalou měrou přispěly i skvěle zpracované audioknihy, které pro nás obstarává vydavatelství OneHotBook. Ostatně krásným příkladem je i druhý díl Čínských thrillerů – Čtvrtá oběť, ve kterém máme opět možnost přivonět k zemi a kultuře, která je nám vzdálená jako žádná jiná. Navíc se v podání skvělé Jany Plodkové a Martina Myšičky jedná o opravdu příjemný kousek k poslechu.

ctvrta_obet_peter_may_3d_onehotbookČínské thrillery nejsou na našem trhu rozhodně žádnou novinkou. Knižní předloha čítá již tři díly této exotické série, v níž hrají prim americká patoložka Margaret Cambellová a čínský policista Li Jen. Audioknižní verze sice trochu zaostává a posluchačům přináší teprve druhý díl, přesto by byla škoda tuto zajímavou sérii v jakékoliv formě minout. Ostatně právě Čínskými thrillery May nastartoval svou spisovatelskou kariéru.

Čtvrtá oběť nás zavádí do doby, kdy uplynulo sotva pár týdnů od událostí v Pánovi ohně, kdy se Margaret s Li Jenem snažili uprchnout za hranice Číny. Nyní se však karta obrátila. Li Jen je zpět na policejním velitelství a Margaret si užívá volna před tím, než se vrátí zpět domů do Spojených států. V jejich vztahu se však něco změnilo. Po návratu do Pekingu Li Margaret naprosto ignoruje, ačkoliv americká patoložka vůbec netuší co se mohlo stát. Své zklamání tak musí maskovat za vztek a touhu udeřit Liho do obličeje. Zbývá jí však naděje, že ho již nikdy neuvidí a tak se nebude muset trápit.

petermay„První díl jsem začal připravovat v roce 1997. Tou dobou byla čínská policie úplně odtržená, na webu ani v literatuře se o ní nedalo nic najít. Na internetu jsem naštěstí objevil kontakt na amerického kriminalistu Dr. Richarda Warda, který v 90. letech školil v Šanghaji pět set nejlepších policistů z celé země v západních metodách a technikách. Pro čínskou policii byl něco jako Bůh. Požádal jsem ho o pomoc a on souhlasil se schůzkou v  Paříži, kde byl tehdy na konferenci o  mezinárodním terorismu. Zřejmě jsem u něj ‘prošel’, protože pak už kontaktoval policejní velitelství v Pekingu, a když jsem potřeboval informace, dveře se mi zázračně otevřely. Vzali mě pod křídlo – ať už jsem chtěl jít kamkoli a dělat cokoli, prostě to zařídili,“ prozradil Peter May.

audiokniha_ctvrta_obet_cs1

Tato naděje však záhy vezme za své. Ještě před odletem je Margaret požádána o spolupráci na vyšetřování vraždy  amerického diplomata čínského původu. Během něj se Li Jenovi vyhne jen velmi těžko a tak na ní čeká další nelehká zkouška. Jediné, co by jí mohlo pomoci, je samotné vyšetřování. Diplomat je dokonce již čtvrtou obětí neznámého útočníka, který všechny nejprve omámil drogami, svázal, označil plakátem s přezdívkou a číslem a nakonec zručně sťal. Otázkou zůstává, co má americký diplomat společného s třemi Číňany, kteří byli zabiti stejně jako on.

Již v prvním díle této série autor zcela jasně ukázal, že Čínské thrillery budou naprosto odlišné než jeho věhlasná “Lewiská” trilogie. V tomto ohledu není ani Čtvrtá oběť žádnou výjimkou. Opět tak dostáváme do rukou daleko přímočařejší příběh, ve kterém si autor nehraje na zbytečné kudrlinky. Možná by se chtělo říct, až takový lehce hollywoodský styl, jehož úkolem je především zaujmout a pobavit, ovšem větší hloubku zde budeme hledat těžko. Abychom však autorovi nekřivdili i tentokrát se dozvíme pár zajímavostí z Číny. Tentokrát nahlédneme trochu více do historie tohoto fascinujícího národa. Hodnocení knihy jako celku nechám na vás, pojďme se však blíže podívat na samotnou audioknihu.

O načtení se stejně jako v případě Pána ohně postarala výborná dvojice Jana Plodková a Martin Myšička, kteří propůjčili svůj hlas hlavním hrdinům této série. Ti se navíc v načtení střídají zpravidla podle toho, zda je příběh vyprávěn z pohledu Li Jena, či Margaret. Tento koncept je rozhodně příjemným oživením a dodává celé audioknize potřebnou dynamiku. V neposlední řadě také záleží na tom, jak si jednotlivé hlasy k sobě sednou. V tomto ohledu, rozhodně žádný problém nehledejte.

jana_plodkova_foto_kivaPokud bychom se však měli zaměřit na celkové výkony. Martin Myšička v porovnání obou interpretů vychází o něco lépe. Oproti Janě Plodkové má daleko lepší práci s hlasem a intonací a je vidět, že ho postava Li Jena vyloženě baví. Díky tomu na sebe Myšička, potažmo Li Jen, stejně jako v případě Pána ohně strhává většinu pozornosti.  Jana Plodková se tak opět nevyvarovala menších chybek, které jsou v případě dvojhlasé audioknihy patrnější, než kdyby načítala celou knihu sama. Slušelo by jí  malinko více pracovat se svým hlasem a dodat tak Margaret trochu více prožitku. Nejedná se sice o nic zásadního, co by při poslechu rušilo, celkový dojem by to však posunulo ještě o stupínek výše.

OneHotBook, potažmo režisér Michal Bureš, neopomněl ani hudební doprovod, který je již neodmyslitelnou součástí všech audioknih tohoto vydavatelství. Vcelku pochopitelně doprovod tentokrát vychází z  tradičních čínských motivů a nástrojů. Tato volba skvěle podtrhuje celkovou atmosféru a dodává celému příběhu na potřebné exotice. Navíc skvěle napomáhá i v orientaci mezi jednotlivými kapitolami.

Čtvrtá oběť ostudu vydavatelství OneHotBook rozhodně nedělá. Po řemeslné stránce dostáváme do rukou ve výborné kvalitě. Co se týče příběhu, nechám hodnocení již na vás. Závěrem se sluší snad jen říct, že pokud jste ještě neslyšeli první díl, rozhodně tak udělejte. Jedině tak si totiž užijete Čtvrtou oběť naplno a se všemi detaily, které si pro nás Peter May přichystal.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..