Pac-Man – desková hra

Sbližování digitálního a fyzického herního světa je v poslední době čím dál častější. Díky tomu nám mezi deskové hry zavítaly takové tituly, jako je Fallout, World of Warcraft, nebo nedávný jubilant modrý ježek Sonic. Nyní do této společnosti zavítala další legenda herního světa, samotný Pac-Man. WAKA, WAKA, WAKA!!!
Za tímto zajímavým kouskem z roku 2019 stojí vývojáři ze společnosti Buffalo Games. Ti stáli před skutečně nelehkým úkolem. Zatímco naprostá většina deskových her využívá pouze známé herní licence, ale po gameplayové stránce se jedná o odlišné tituly, v případě Pac-Mana se autoři snažili vytvořit v podstatě o kopii jedna ku jedné. Zda se to nakonec povedlo, či nikoliv se můžeme nyní díky Blackfireu přesvědčit i my.
O tom však až za chvíli. Nejdříve se podívejme, co na nás vlastně čeká v krabici, pro kolik hráčů hra vlastně je a to nejdůležitější, jak se Pac-Man vůbec hraje. A začneme tím asi nejjednodušším a to je to, co se ukrývá pod stylizovanou krabicí, ze které na vás dýchne atmosféra starých arkádovek.
Po otevření krabice zde nalezneme hned pět velkých barevných figurek duchů a Pac-Mana, kolem kterých se celá hra točí. Nechybí ani nejrůznější nezbytné žetony, balíček “karet” a hromada “žlutých ťuplíků” a především pak samotný herní plán. Ten je velmi netradičně celý z plastu a jeho složením získáme ikonické bludiště z prvního levelu této legendární hry. Proč je celý herní plán z plastu zjistíte vcelku záhy. Návod vám totiž řekne, že než se pustíte do hraní musíte do plánu usadit příslušné žluté ťuplíky” tak, aby vyčuhovaly lehce z plánu ven.
Ty se následně budete s Pac-Manem snažit sežrat (tedy v tomto případě pouze zacvaknout aby nečuměli z plánu ven), což vám přinese vítězné body. Stejně jako v původní arkádovce. K hernímu plánu se vztahuje ještě jedno menší specifikum. Jeho jednotlivé plastové díly do sebe zapadají pouze jedním určitým způsobem. Na což si je samozřejmě potřeba dát pozor a počítat s tím, jinak na vás čekají pořádně perné chvíle. Díky tomu však plán drží hezky pohromadě.
Na druhou stranu, ve chvíli kdy budete potřebovat připravit další hru, nebo herní kolo, počítejte s tím, že budete muset operovat a šoupat s celým plánem. Což není vcelku pochopitelně úplně ideální. Naštěstí se jedná pouze o jednu z mála výtek, které k samotné hře míří. Autorům hry se totiž podařilo takřka dokonale zachytit atmosféru původní hry, stejně jako celkovou hratelnost i herní mechanismy. A ruku na srdce, to zas tak časté skutečně není.
Asi už tak nějak tušíte, že deskoherní inkarnace legendární ho Pac-Mana se skutečně povedla a fanoušci se tak mají na co těšit. Hra navíc zachovává stejně jako digitální předloha skutečně triviální pravidla, díky kterým se z tohoto kousku stává ideální hra pro skutečně široké spektrum hráčů. Byť si jí asi nejvíce užijí pamětníci a fanoušci tohoto žlutého žrouta.
V aktuální deskové hře, se stejně jako v její letité počítačové předloze, stanete žlutým hladovcem, jehož cílem je postupně sníst všechny žluté puntíky na herním plánu (nebo aspoň co nejvíce z nich). Ostatní hráči se souběžně vtělí do rolí různobarevných duchů, jejichž cílem je v tom žlutému Pac-manovi zabránit a co nejdříve ho zabít. Nic víc, nic míň. Úžasně jednoduchý koncept, který však skvěle funguje a to i v případě deskoherní verze.
Pro kolik je hra určena hráčů, je vcelku jasné už podle počtu figurek v krabici. Ano, tušíte správně, hra je pro dva až pět hráčů, avšak o něco horší je to v tomto případě s určením herní doby. Ta závisí jednak na počtu hráčů a druhak na vaší šikovnosti a štěstí. Náhoda zde totiž hraje dost důležitý prvek a tak jedna partie může trvat klidně deset minut, stejně jako skoro celou hodinu.
Jak je to možné? Může za to především samotná herní mechanika, která určuje pohyb jednotlivých postav na herním plánu. Zatímco duchové se pohybují za pomocí odhalené karty, která určí o kolik polí a v jakém pořadí se mohou duchové v daném kole pohnout, na Pac-Mana čeká hod kostkami a když vám kostky nebudou přát, může být během dvou, tří kol hotovo. A nemáte absolutně šanci s tím cokoliv udělat.
Ve chvíli kdy vám duchové sní Pac-Mana vaše kolo končí, sečtete si body a role žlutého žrouta se ujímá další hráč. Hra se totiž hraje tolikrát, kolik hráčů se účastní herní partie s tím, že každý z hráčů by se měl ujmout role Pac-Mana. Jedině tak si budete moci porovnat s ostatními hráči svůj bodový zisk a zjistit kdo vlastně vyhrál.
Do hry pak samozřejmě vstupují stejně jako v digitální předloze i speciální pochutiny (ovoce), které dávají Pac-Manovi možnost se bránit a své pronásledovatele sežrat. V tomto případě to funguje tak, že jakmile některé z ovoce sníte, váš tah tímto okamžikem končí. Avšak zároveň dostáváte 3 bonusové pohyby navíc (3 hody kostkou), během nich si otočíte role a můžete některého z duchů sníst, za což samozřejmě dostanete další body. Takto snědený duch se stává pouhým stínem ( žetonek očí) a jako takový se musí nejdříve dostat zpět do ohrádky, než se bude moci znovu pustit do lovu Pac-Mana.
Tato mechanika funguje skutečně pěkně a je vítaným zpestřením triviálního konceptu, který tato hra skýtá. Od Pac-Mana tak vcelku pochopitelně nemůžeme očekávat nějaký hlubší herní zážitek. O to zde ale ani nejde. Hra jde na úplnou dřeň, tak aby byla co nejpřístupnější a prakticky okamžitě jste mohli začít hrát. Ano, něco málo by se na tomto kousku dalo určitě vylepšit (herní deska, pohyb žlutého žrouta), ve výsledku se však jedná o skutečně povedený kousek, který vám bude dělat spoustu radosti.
Na závěr zde máme už jen pomyslnou třešničku na dortu. Autoři totiž evidentně mysleli skutečně skoro na vše a tak Pac-Man při svém pohybu a žraní žlutých ťuplíků vydává i svůj ikonický zvuk – WAKA, WAKA, WAKA 😉
PAC-MAN – DESKOVÁ HRA
VYDAVATEL ORIGINÁLU: BUFFALO GAMES
VYDAL CZ: BLACKFIRE
ROK: 2022
POČET HRÁČŮ: 2-5
VĚK: 10 LET
HERNÍ DOBA: 20 MINUT???
Pac mana jsem milovala jako dítě… ta hra na PC byla boží a člověk od ní skoro nemohl odejít. 🙂 Tahle alternativa taky vypadá skvěle, děkuji za tip určitě po ní mrknu a ráda se tak vrátím zpět do dětství.
neni za co, je to super kousek na odreagovani 🙂 ať se líbí 🙂