Jaroslav Kalfař – Kosmonaut z Čech

Už je to nějaká doba, co Jaroslav Kalfař zabodoval v zahraničí se svým románem Kosmonaut z Čech. Zájem byl dokonce tak velký, že by se román měl dočkat i své filmové adaptace s Adamem Sandlerem v hlavní roli. A tak není úplně od věci se k tomuto kousku vrátit a maličko si jej připomenout…
Málo která česká kniha sklidila v posledních letech v zahraničí tolik pozornosti, jako právě příběh českého kosmonauta, který se vydal vstříc tajemným dálavám neprozkoumaného vesmíru. Ostatně není se co divit, tato kniha sebou nese hned několik netypických rysů, které ji zcela oddělují od konkurence. Již samotný příběh autora by vydal na fascinující životopis, který by v lecčem připomínal známou pohádku o Popelce.
Jaroslav Kalfař ve svých 15 letech emigroval do Ameriky a po třináctiletém pobytu anglicky sepsal a ve velkém nakladatelství vydal román o Čechách, Češích, obyčejném životě a kosmonautovi, který touží dostat zpátky svůj život. V zahraničních kritikách Kalfaře dokonce přirovnávají ke zvučným jménům literární historie, mezi kterými nechybí ani Franz Kafka. Je tedy jasné, že si Spaceman of Bohemia (původní název Kosmonauta z Čech) získal velkou pozornost, ostatně práva na překlad této knihy se prodaly do více než 11 zemí. Teď se však Kosmonaut z Čech vrací domů a chystá se zaujmout i ve své “domovině” a to ve všech myslitelných formách. Kromě klasické papírové knihy a elektronické verze vyšla již i audiokniha v podání Petra Jeništy, kterému přizvukují Vasil Fridrich a Veronika Khek Kubařová.
Kalfař vytvořil příběh, který je rámcově zasazen do žánru sci-fi. Prvky tohoto žánru jsou zde však velice skromné a ve své podstatě tvoří pouze kulisu pro daleko důležitější vyprávění. V něm autor využívá, stejně jako již zmíněný Kafka, existenciální prvky. Hlavní hrdina tak velmi často dumá nad řadou otázek, které se postupně stávají nosnou osou celého příběhu – o samotě (fyzické a psychické), hledání smyslu života a vyrovnávání se s minulostí.
Hlavním hrdinou tohoto příběhu je Jakub Procházka, první český kosmonaut, jenž byl vyslán z Petřína do vesmíru v lodi Jan Hus 1, aby putoval dlouhé měsíce až za Venuši kde se utvořila prapodivná fialová mlhovina, která se zjevuje na nebi a která lidstvu vzala černé noci. A jelikož má Jakub na své cestě spoustu času, vzpomíná na léta dávno minulá, na své dětství, na svého otce, díky kterému se musel potýkat s temnou minulostí i milovaného dědečka, jehož popel vzal ke hvězdám.
Na stránkách tohoto lehce filozofického románu, okořeněného notnou dávkou českých reálií a naším nezaměnitelným humorem a nadsázkou rozehrává i další existenciální otázky, se kterými se v naprostém osamění musí Jakub vyrovnat. Pro českého čtenáře/posluchače budou patrně nejpřitažlivější právě naše dobové reálie, kolem kterých je příběh vystavěn. Je až s podivem, jak natolik česká kniha mohla zaznamenat v zahraničí takový úspěch, vždyť ty nejmenší detaily tohoto příběhu může ocenit jen někdo, kdo zná naší historii do nejmenšího detailu, nebo někdo kdo zde samozřejmě žije…
Ačkoliv autor v knize rozehrává hned několik významných linií a nakousává řadu zajímavých otázek, vše se mu podařilo udržet na uzdě. Román tak nesklouzává ani k přílišným filozofickým úvahám ani k přehnané grotesce, ke které má nejednou nakročeno. Díky tomu se Kosmonaut opravdu dobře čte/poslouchá a my můžeme nechat příběh plynout vlastním tempem kupředu. Ač se tedy jedná o Kalfařův debut, autor si zde počíná vskutku zkušeně a vyzrále.
Jedinou výraznější výtkou, by mohla být až přílišná sterilita. Ač nám Jakub Procházka podává svědectví svého vlastního života, navenek působí jako nezaujatý pozorovatel, chybí tedy větší množství emocí a citů, díky tomu mohou mít někteří čtenáři malinko problém navázat s hlavním hrdinou bližší vztah. Napravit tuto výtku bohužel nepomohla ani již zmíněná audiokniha.
Tu obstaralo audiovydavatelství OneHotBook, jenž svěřilo tento nadějný titul do rukou zkušeného režiséra Hynka Pekárka, jenž režíroval i nedávno vydanou Dešťovou hůl Jiřího Hájíčka. Hlavním interpretem se v tomto případě stal divadelní a filmový herec Petr Jeništa, pro kterého byl Kosmonaut z Čech audioknižní premiérou. Aby v tom nebyl sám pomáhají mu Vasil Fridrich a Veronika Khek Kubařová, oba zde však mají pouze epizodní roli, které se sice zhostili naprosto profesionálně, avšak výsledné hodnocení jejich výkon moc neovlivní.
Hlavní úděl tedy ležel na Petru Jeništovi, který se svého úkolu zhostil více než dobře. Ve výsledku tak ani není moc poznat, že nemá s nahráváním výraznější zkušenosti. Naprosto v pohodě tak obstojí i ve srovnání s daleko zkušenějšími kolegy. Menší výtkou by tak mohla být snad jen absence větších emocí. Jeništa nijak zvlášť nepracuje s hlasem a nesnaží se o výraznější odlišení postav. Jeho výkon tak spadá spíše mezi klasickou četbu, než dramatizované čtení. To zda vám to vyhovuje, či nikoliv, je již jen na vašem vkusu.
Zmínit naopak musím hudební doprovod, jež je nedílnou součástí audioknihy. Ten je jednak nevtíravý a skvěle doplňuje Jeništův výkon, navíc v něm pozornější posluchači objeví známé motivy věhlasných českých skladatelů, které byly jednak zmíněny v samotném textu a jednak skvěle souzní s celkovým vyzněním knihy.
Ať již sáhnete po klasické, či audioknižní formě Kosmonauta z Čech, čeká na vás vskutku výborný a zajímavý román, který nabízí takřka vše, na co si vzpomenete. Od nezaměnitelného humoru, přes filozofické úvahy o životě a v neposlední řadě i vzpomínky na dávno ztracenou dobu našeho mládí, se kterou není úplně snadné se vždy vypořádat.
KOSMONAUT Z ČECH
NAPSAL: J. KALFAŘ
PŘELOŽIL: V. VOLHEJNOVÁ
NAČETL: P. JENIŠTA, V. FRIDRICH, V. KUBAŘOVÁ
VYDAL: PLUS / ONEHOTBOOK
ROK: 2017
STRAN: 320
DÉLKA AUDIA: 12H 20MIN
ISBN: 978-80-259-0670-5