Jaipur – karetní hra

0

Ačkoliv se na náš trh hrne doslova záplava zajímavých deskovek, povedených her čistě pro dva hráče je zde stále jako šafránu. Tato situace se naštěstí v poslední době začíná maličko lepšit. A tak i čistě deskoherní dvojice pomalu, ale jistě získávají více možností po jaké hře sáhnout. Mezi ty nejpovedenější pak bezpochyby patří i povedená karetka Jaipur, kterou na náš trh přináší společnost Blackfire.

Pokud nepatříte mezi naprosté deskoherní nováčky, patrně jste již o této hře mohli slyšet. Jaipur totiž není na deskoherní scéně žádnou velkou novinkou. Tato povedená karetka Sébastiena Pauchona je zde s námi již od roku 2009, kdy poprvé vyšla pod hlavičkou švýcarského vydavatelství GameWorks. Nyní, o jedenáct let později se hra dočkala nového vydání, které zamířilo oficiálně i na český trh.

Jaipur spadá do kategorie menších karetních her, které vynikají opravdu jednoduchými pravidly, přívětivou herní dobou a skvěle fungujícími herními mechanismy. Tyto všechny aspekty dělají z Jaipuru ideálního adepta pro začínající hráče. Hra má však rozhodně co nabídnout i ostříleným matadorům, kteří zrovna netouží dvakrát dumat nad propracovanou strategií a chtějí si jen užít trochu nenáročné zábavy. To tento kousek splňuje opravdu dokonale.

Ve hře se společně se svým protihráčem vžijete do kůže jednoho z obchodníků,  kteří soupeří o to, kdo bude na konci kola bohatší. Jedině ten nejschopnější se může stát osobním maharádžovým obchodníkem. Dosáhnete toho jedině tak, pokud bude vaše bohatství na konci hry větší, než vašeho konkurenta. Musíte proto chytře získávat, směňovat a prodávat zboží nejrůznějšího druhu na místním  trhu  v Jaipuru.

A k dispozici je toho na trhu opravdu dost, od luxusních diamantů, přes zlato, stříbro, drahé látky až po koření a kůže. Je jen na vás na jakou komoditu se zaměříte. Luxusní zboží samozřejmě slibuje větší odměny, zároveň je však těší jej získat. Pamatujete tedy na to, že méně může být někdy více. Obzvláště ve chvílích kdy tohoto budete prodávat více najednou. Čím více toho totiž najednou prodáte, tím větší bonus můžete získat. Je tedy dobré vše dobře promyslet, jen ten nejlepší obchodník se může stát vítězem. A abyste na všechno nebyli úplně sami, pomáhat vám bude i vaše stádo velbloudů.

Samotná pravidla jsou stejně jako celá hra opravdu jednoduchá a omezují se v podstatě na pár základních kroků. S tím si u této hry zcela vystačíte, netřeba hledat nikde žádné složitosti. Jde v podstatě jen o to získat větší výdělek než váš protivník, čehož samozřejmě docílíte prodejem zboží. Každá partie Jaipuru se hraje systémem série na dvě vítězství. Maximálně tak můžete odehrát tři herní kola s tím, že celou partii byste měli zvládnout bez problému odehrát do 30 minut.

Vlastně se není ani co divit. Kouzlo hry spočívá právě v jednoduchosti a přístupnosti. Vše vysvětlíte do pár minut a takřka okamžitě se můžete pustit do hry. Ve svém tahu máte na výběr v podstatě pouze ze dvou možností. Buď karty se zbožím získáte, nebo o ně naopak přijdete (prodáte). Takto jednoduché to je. Samozřejmě je zde pár dalších drobností ale ve své podstatě se řídíte především těmito dvěma pravidly.

Jednou z mála výjimek je stádo velbloudů, které bezcílně bloumá po tržišti. Právě tyto bloumající velbloudy můžete přidat do svého stáda, aby vám následně pomohli při získávání kýženého zboží. Pravidel je samozřejmě o něco málo víc, úplně vše zde však popisovat nebudu. Na to si vystačíte se samotným návodem, nebo můžete již tradičně využít některý z povedených návodů na internetu. Byť si myslím, že se tentokrát bez něj klidně obejdete.

Jakkoliv tato hra poskytuje dostatek prostoru pro určité plánování a strategii, která by vás měla dovést do vítězného konce, je potřeba mít na paměti fakt, že v Jaipuru nemáte vždy všechno plně ve svých rukou. Nemalým způsobem do hry vstupuje i náhoda, kdy zkrátka nemůžete ovlivnit to, jaké zboží zrovna na trh přijde. A věřte, že ne vždy se vám bude hodit. Zároveň je zde i určitý škodící prvek, kdy vám vaši soupeři mohou vyfouknout kýženou komoditu přímo pod nosem. 

Všechny tyto aspekty však dávají dohromady opravdu povedený herní zážitek, díky kterému patří Jaipur i po jedenácti letech od svého prvního vydání mezi nejoblíbenější a nejpovedenější dvojkovky na trhu. Tahle hra si vás zkrátka získá na první zahrání. Když k tomu připočteme povedený vizuál, relativně nenáročné prostorové nároky, příznivou cenu a jednoduchá pravidla stává se z Jaipuru ideální tip na dárek i pro naprosté nehráče, které tato hra může přivést do světa velkých deskových her. 

JAIPUR
AUTOR: SÉBASTIEN PAUCHON
VYDAVATEL ORIGINÁLU: SPACE COWBOYS
VYDAL CZ: BLACKFIRE
ROK: 2020
POČET HRÁČŮ: 2
VĚK: 10+ LET
HERNÍ DOBA: 30 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..