Brazil: Imperial – desková hra

Očekávaný Brazil: Imperial konečně dorazil před nedávnem do českých obchodů a po vizuální a materiální stránce to je vážně paráda. Nabízí však tato nová “eurovka” od TLAMA Games i dostatečně zajímavé herní mechaniky, nebo si k úspěchu budeme muset vystačit s líbivým vizuálem?
Jak už samotný název napovídá, ve hře Brazil: Imperial se ocitáme na jihoamerickém kontinentu v období 16. až 19 století, kde se vžijeme do role jednoho z panovníků, kteří se budou snažit získat co největší vliv nad Brazílií. Bude prozkoumávat území, spravovat zdroje, stavět budovy, věnovat se obchodu, získávat náklonnost významných osobností, ale také budovat armádu. To vše v této strategické hře pro 1-4 hráče od 14 let. Na své zápolení si pak vymezte něco mezi 1 – 2 hodinami čistého herního času, podle počtu hráčů.
Pokud jste o této hře už slyšeli, pravděpodobně vám nemohli uniknout výrazy jako “euro”, 4x strategie, nebo srovnání s velice populárním Scythem. A tak by bylo určitě dobré si tyto pojmy malinko objasnit a podívat se na to co na vás vlastně čeká. Dostáváme na naše stoly něco skutečně revolučního a je srovnání se Scythem skutečně na místě, nebo je vše maličko jinak?
Avšak ještě než se vrhneme na vysvětlování pojmů a samotnou hratelnost musím zde zmínit vizuální a materiální stránku, která bude bezpochyby jedním z hlavních taháků hry. Ostatně, i já sám jsem se nechal zlákat a aniž bych četl jakékoliv info o hře už ze samotných obrázků jsem usoudil, že tohle zkrátka musím mít doma.
Hra nám přináší velice výrazný grafický styl s nádherně ilustrovanými kartami, jež společně s perfektně provedenými komponenty tvoří úžasnou kompozici na herním stole. Tento kousek si tak rozhodně jen tak s něčím nespletete a bezpochyby bude ozdobou vaší deskoherní sbírky. Jak se ale říká, není všechno zlato co se třpytí a tak samozřejmě nesmíme opomenout herní mechaniky, které tvoří hlavní gró hry.
Brazil: Imperial byla vyvinuta jako „Euro X“, nový herní koncept kombinující eurohry (ve kterých sbíráte a spravujete zdroje) a hry 4X (ve kterých objevujete, expandujete, využíváte a vyhlazujete). V této hře byl také představen nový koncept map. Všechny mapy jsou odlišné a vytvořené pomocí modulárních hexových desek, které ztvárňují skutečné oblasti Brazílie a světa. V každé hře se můžete zaměřit na správu zdrojů, boj nebo kombinaci obojího, v závislosti na volbě panovníka a interakci s ostatními hráči. Toliko z oficiální anotace a vysvětlení 4X pojmu.
Samotná hra trvá celkem tři éry, mezi kterými budete postupovat díky plněním misí. Ve chvíli kdy dostáhnete pokroku a postoupíte do další éry čekají na vás nové možnosti. Průběh hry však neovlivňují jen vaše schopnosti, nebo “nalízané karty úkolů” ale v neposlední řadě také samotní panovníci, ze kterých si hráč vybere na začátku hry a může využívat jejich efektů. Povede k vítězství efektivní správa zdrojů, pokrok, boj nebo od každého něco? To už bude záležet na rozhodnutích každého hráče a na interakci s ostatními. Možností co zde dělat je zde skutečně hodně, přesto si hra zachovává stejně jako například již zmíněný Scythe relativně přístupná pravidla.
V tomto ohledu hra hra nevypadá vůbec špatně a celkový dojem ještě nemalou měrou podporuje zcela modulární plán. Ten hře na atraktivitě a celkově větší variabilitě, kdy pro různý počet hráčů máte různé mapy. Navíc v tomto případě již komunita pilně pracuje a tak na portálu Boardgamegeek můžete už najít další zajímavá rozvržení herních plánů. díky kterým budete mít teoretickou možnost zase trochu zpestřit vaše partie.
Co se týče porovnání s již zmíněným Scythem tak je a není na místě. Ano, je zde celá řada společných prvků, díky kterým hra může na první pohled působit obdobným dojmem (sběr surovin, nemožnost opakovat akce, hexový plán), ve výsledku jdou však oba tituly rozdílnou cestou, díky které si své místo v deskoherní knihovně zcela bez problému obhájí. Pro zjednodušení však lze skutečně říct, že Brazil staví na obdobném základu jako zmíněný Scythe, rozhodně se však nejedná o stejné tituly.
Jak již bylo řečeno hra se hraje typicky na tři herní éry, mezi kterými budete postupovat plněním úkolů. V herním kole pak máte na výběr hned ze 7 akcí s tím, že nikdy po sobě nemůžete hrát tu samou. V tomto ohledu je zde samozřejmě podobnost se Scythem. Tento dojem pak umocňuje i možnost si základní akce vylepšit, aby byly silnější.
Za pomoci těchto akcí pak budete v průběhu hry vykonávat nejrůznější činnosti, díky kterým se budete snažit získat co nejvíce vítězných bodů, protože o ty zde jde, jako ostatně v každé euro hře, především. Body budete moci získávat skrze nakoupené karty obrazů, díky nasazení jednotek, vyrábění výrobků, stavění budov a měst, z karet zlata a úkolů či destiček expedic.
Když k tomu připočteme i jednoho z vámi vybraných panovníků, který vám přinese do určité oblasti zvýhodnění, je zde skutečně dost možností jakým směrem se vydat a na co zaměřit svou strategii. Úplnou volnost však nečekejte, přeci jen vaše směřování do určité míry ovlivňuje už samotný výběr panovníka a v neposlední řadě pak úkolové karty. Ano, můžete se rozhodnou jít zcela proti proudu, ale otázka zní proč. Nehledě na to, že byste neměli prakticky možnost vyhrát.
S úkolovými kartami a odměnami na dílcích objevů do hry navíc vstupuje určitý prvek náhody, který nemáte více méně jak ovlivnit. Velice snadno se tak může stát, že se pomyslné štěstíčko usměje na jednoho konkrétního hráče a ten dostane do začátku takové kombo karet, které ve spojení se správným panovníkem vytvoří neporazitelnou kombinaci, kterou budou protihráči jen velice těžko dohánět.
Když navíc dotyčný ještě objeví dílek, který mu dá navíc bodovací kartu, díky které získává daleko více manévrovacího prostoru a najednou se může zaměřit na víc věcí, protihráči s tím nemají moc možností co udělat. Naštěstí se to nestává tak často, aby to zcela zničilo celkový dojem z hry. Je však dobré o tom vědět a počítat s tím.
To ostatně platí i pro jednotlivé panovníky, jejich efekty jsou různě silné a ne vždy jsou zcela vyvážení. Po pár hrách však lze říct, že by se naši lídři dali do určité míry rozdělit i podle počtu hráčů, ve kterých budete partii hrát. Zkrátka někteří panovníci jsou maličko vhodnější pro hru v plném počtu hráčů, zatímco někteří pro hru ve dvou. Alespoň, tedy co se mi zatím podařilo objevit, možná ale budou vaše pocity zcela opačné.
Brazil tak není úplně dokonalou hrou, těch je ostatně naprosté minimum, avšak i přes těch pár zjevných chybek a výtek se jedná o velice zajímavý titul, který má rozhodně co nabídnout a byla by věčná škoda ho zcela minout. Obzvláště pokud patříte mezi příznivce Scytheu a jemu podobných her. Právě na vás totiž tento kousek míří a mohl by vás zaujmout. A abych nezapomněl, hra obsahuje i vcelku povedený solo režim, díky kterému si na své přijdou i příznivci solitérního hraní…
BRAZIL: IMPERIAL
VYDAVATEL ORIGINÁLU: ZÉ MENDES
VYDAL CZ: TLAMA GAMES
ROK: 2022
POČET HRÁČŮ: 1-4
VĚK: 14 LET
HERNÍ DOBA: 100 MINUT