Arkham Horror – karetní LCG hra

Už je tomu pěkných pár let co náš trh zaplavili nejrůznější zástupci LCG her, včele s legendárním Pánem Prstenů, nebo Hrou o trůny. Jeden z nejúspěšnějších titulů tohoto žánru u nás však dlouho chyběl. Blackfire se to však rozhodl naštěstí napravit a tak k nám konečně po letech míří i veleúspěšné LCGčko ze světa H. P. Lovecrafta – Arkham Horror: karetní hra.
Deskové hry s Lovecraftovskou tématikou mají u nás dlouhou tradici a těší se všeobecné oblibě. Zmínit tak můžeme například Panství hrůzy, klasický Arkham Horror, nebo Temné znamení, které vsází stejně jako aktuální novinka primárně na karty. Jak už ale zařazení nového Arkhamu napovídá, oproti Temnému znamení zde bude řada důležitých rozdílů. Živoucí karetní hra (jak zní doslovný překlad) zkrátka žije svým životem a hráči u ní mají daleko více prostoru pro úpravy a přizpůsobení díky dlouhé podpoře od výrobce a neustále vydávaným expanzím.
Pravidlově a konceptem hra vychází z nejúspěšnější LCG hry Pán prstenů, jenž se mimochodem vcelku nedávno dočkal revize a vyšel v novém upraveném vydání. A to ostatně platí i pro aktuální novinku. Hra vyšla poprvé již v roce 2016 pod hlavičkou vydavatelství FFG, které tímto titulem navázalo na již zmíněné úspěšné značky tohoto žánru. V roce 2021 pak došlo k významnému restartu hry, jakého jsme byli již svědkem u několikrát zmíněného “Lotra”.
Místo původního základního boxu byl vydán tzv. Revised Core set, který přidal karty pro hráče a umožňuje už v základním provedení hrát hru až ve 4 hráčích. V novém formátu pak začali vycházet i rozšíření, kdy celá kampaň (několik na sebe navazujících částí příběhu) vychází ve dvou velkých krabicích, rozdělených na karty pro hráče a karty dobrodružství/kampaně. A právě tento revizovaný core set vyšel krátce před vánoci i u nás.
Arkham Horror: Karetní hra je tak stejně, jako jeho již několikrát zmínění předchůdci, kooperativním dobrodružstvím. Kulisy Středozemě a Západozemí v této hře vystřídal svět příběhů mistra hororu H. P. Lovecrafta.Stojí za ním dvojice Nate French a MJ Newman a hra původně vyšla pod hlavičko vydavatelství FFG. O český překlad se pak postaral již tradičně Blackfire.
Jak již bylo zmíněno aktuální vydání je určené pro 1-4 hráče s věkovým doporučením 14+ a herní dobou pohybující se okolo 45-180 min. na jednu partii a v případě kampaně, tedy navazujících dobrodružství na několik (desítek) hodin. Na to si však budeme muset ještě počkat, jelikož základní core set obsahuje jednu kampaň o třech scénářích. I tak vám tento základ díky nejrůznějším hrdinům a jejich kombinaci vydrží na pěkných pár hodin. Hráči se zde ujmou role vyšetřovatelů a společnými silami se budou snažit projít příběhem a rozkrýt podstatu zlověstné hrozby ohrožující lidstvo. Avšak pozor! V tajemných říších se skrývá nespočet hrůz. Vyšetřovatelé musí být opatrní, v sázce totiž není nic menšího než jejich křehká příčetnost.
Čeká tak na nás další z velkých LCG her, které se točí primárně okolo karet. Těch najdete v tomto core setu více než 350 což rozhodně není málo. Kromě nich zde však nechybí ani pořádná kupka žetonů znázorňujících suroviny, zdraví, strach a stopy. Kromě toho zde najdete i praktický pytlík, do kterého budete umisťovat žetony chaosu, jenž zde kromě funkce určité nejistoty ve hře fungují i jako určitý funkční modifikátor obtížnosti. Komponent tak není úplně málo. Na druhou stranu je potřeba říct, že v lehce přehnaně velké krabici, která počítá s případnými rozšířeními, působí vše trochu skromně. Na to si však již fanoušci LCG her zvykli.
Každý hráč se ve hře ujme role jednoho vyšetřovatele a okolo jeho schopností si postaví svůj vlastní balíček. Hra tak využívá oblíbeného prvku deck-buildingu. Navíc s ohledem na to, že se jedná o “živoucí” hru budete mít možnost si svůj balíček ( který je v základní hře již předpřipravený) v průběhu celé kampaně upravovat a vylepšovat. To však maličko předbíháme. V případě tohoto setu máte balíčky již předpřipravené a bez problému si s nimi na nějakou dobu vystačíte, abyste co nejlépe pronikly do pravidel a zákonitostí hry.
A nutno říct, že pravidla a herní koncept hry je relativně opravdu jednoduchý a neměli by s ním mít větší problémy ani relativní začátečníci. To se však ale nedá říct o hře jako takové. Ačkoliv je mechanikami hra relativně jednoduchá, úspěšně jí projít rozhodně nebude procházka růžovou zahradou, ostatně jako všechny Arkham hry.
Jedná se tak hru, kde skutečně musí všichni spolupracovat pokud se rozhodne někdo pracovat na vlastní pěst, se zlou se potáže. Hra vám nedá absolutně nic zadarmo a je prostě zcela nutné hrát společně jako skupina. Zároveň je ale potřeba říct, že i přesto, že hra nabízí skutečnou výzvu, má zároveň dobře nastavenou obtížnost, a to nejen s ohledem na počet hráčů, ale i v případě, že si chcete hru udělat lehčí nebo naopak těžší.
Několik vzájemně propojených scénářů zde tvoří příběhovou kampaň, v rámci které je rozkrývána hlubší záhada. V každém takovém scénáři vyšetřovatelé prochází a prozkoumávají různé hrozivé lokace, pátrají po stopách, díky kterým se posouvají v příběhu a snaží se porazit zrádné síly Mýtu nebo se jim vyhnout. V rámci kampaně jednotliví vyšetřovatelé začínají chápat a získávají zkušenosti, díky kterým se mohou zlepšovat. Takto do svých balíčků dostávají silné karty vyšších úrovní. Avšak pozor: Čím více pronikáte do tajemného světa, tím větší riziko nepříčetnosti hrozí. Vyšetřovatelé se musí chránit před neustále se stahující smyčkou šílenství. Jejich snahou je přežít a vyřešit záhadu.
Jak již bylo řečeno, po stránce herních mechanik hra funguje podobně jako Pán prstenů. Příběh jednotlivých scénářů nás provází balíčky karet agendy a dějství, kdy každá karta nám dává konkrétní cíl, jenž je potřeba splnit pro posun dál. Oproti Pánu Prstenů jsou zde trochu jinak rešeny samotné lokace. Jejich karty tvoří jakousi mapu, vzájemně jsou mezi sebou propojeny a pomocí grafiky je určeno, odkud kam je možno jít. Hrdina se pak nachází vždy na jedné z lokací a může se mezi nimi pohybovat. Rozdílů mezi oběma hrami je samozřejmě povícero, ale na to si každý fanoušek těchto her musí přijít sám.
Jisté je, že ať už jste fanoušek tradičního fantasy, či naopak inklinujete k hororově laděným příběhům obě tyto kooperativní lcg hry by rozhodně neměli uniknout vašemu hledáčku. Ano, pořizovací cena je možná trochu vyšší s ohledem na fakt, že dostáváme v podstatě pouze balík karet. Celkový zážitek a pocit uspokojení z vyhraných scénářů vám však počáteční investici plně vynahradí.
ARKHAM HORROR – KARETNÍ HRA
VYDAVATEL ORIGINÁLU: FFG
VYDAL CZ: BLACKFIRE
ROK: 2022
POČET HRÁČŮ: 1-4
VĚK: 14 LET
HERNÍ DOBA: 45-180 MINUT