Mathieu Bablet – Šangri-la

Když nám nakladatelství Centrala přineslo kanadský komiks Ptáčátko, jednalo se vskutku o příjemné překvapení, které vybočovalo z jejich běžné produkce a rozhodně dokázalo zaujmout i ty čtenáře, kteří se zatím s tímto vydavatelem neměli moc možností setkat. Nyní navíc Centrala přichází s dalším zajímavým počinem, který by neměl uniknout vaší pozornosti – chytrou, sžíravou a nádherně nakreslenou hard SF Šangri-La francouzského spisovatele a kreslíře Mathieu Bableta.
V Centrale tak opět sáhli pro českého čtenáře pro relativně neznámém autorovi. Bablet má však na svém kontě hezkých pár komiksů a to jak po scénáristické, tak především pak po kresební stránce. Rozhodně se tak nejedná o žádného nováčka. Ostatně, právě vydaná Šangri-la se v domovské Francii umístila v anketě o nejlepší komiksy roku 2016 na skvělém 5. místě.
A nutno říct, že tento komiks v knihkupectví asi jen tak nepřehlédnete. Jednak se u něj můžeme těšit z většího formátu a pevného přebalu a druhak bezpochyby zaujme minimalistická, zato velmi povedená a efektní kresba na přebalu, která bude v mnohých vyvolávat vzpomínky na legendární sci-fi filmy. Vyobrazený astronaut letící vzduchoprázdnem nad planetou je už tak nějak předobrazem pro valnou většinu science fiction z vesmíru a zde tomu není jinak. Samozřejmě není to nutně špatně a i díky tomu víte na první dobrou s čím to vlastně máte dočinění.
Jak už tedy asi chápete, po Ptáčátku opouštíme bezútěšnou postapo budoucnost lidstva na Zemi a vydáváme se vstříc nekonečnému vesmíru. I když ani tato vize není úplně růžová, tedy alespoň pro některé. Ocitáme se o několik stovek let v budoucnosti, ve které lidé žijí na vesmírné stanici daleko od Země, ovládané nadnárodní firmou Tianzha Corporation., která se těší až náboženskému kultu. Všichni jsou v této „dokonalé společnosti“ zdánlivě spokojeni.
Všichni jsou v této „dokonalé společnosti“ zdánlivě spokojeni. V tomto kontextu touží lidé překonat své meze a stát se rovni bohům. Pomocí projektu, který má vytvořit život ex nihilo na Šangri-La, jednom z nejpohostinnějších krajů Titanu, tak hodlají po svém přepsat „Genesis“. Nic ale není dokonalé a tak na stanici vzniká poměrně početná nespokojená skupina, která chce lidem nabídnout i jinou alternativu. to se vcelku pochopitelně nelíbí vládnoucí garnituře a tak se vše schyluje k nebezpečným extrémistickým nepokojům…
Kulisy příběhu tak mají vcelku standardní obrysy a pokud už máte pár science-fiction za sebou pravděpodobně vás příliš nepřekvapí. A to ostatně platí i o hlavních hrdinech Šangri-la. Uprostřed toho všeho se ocitají dva bratři Scott a Virgil. A jak již bylo řečeno, aby bylo veškerým žánrovým klišé učiněno zadosti, jeden z bratrů (Scott) je zastánce vládnoucí garnitury, zatímco ten druhý patří k extrémistické skupině, která se snaží o změnu.
Naštěstí jakkoliv vše může působit tendenčně a plné klišé příběh jako takový funguje na výbornou a nabízí celou řadu zajímavých zvratů. A tak i když Bablet staví na zdánlivě otřepaných klišé a mnohokrát využitých tématech, jako celek funguje Šangri-la opravdu velmi dobře. Čím dále se v příběhu posouváme, tím víc překvapení má pro nás autor připraveno.
Velmi příjemným překvapením je fakt, že se autor neomezuje pouze na klasický příběh dobra a zla, ztvárněný v tomto příběhu kulturou poháněnou konzumem, které vládne vyšší společnost a útlakem trpící menšinou, která se snaží o změnu. Autor se naopak snaží o rovnoměrné rozvržení sil a nesnaží se nutně vykreslit jednu stranu lépe, než druhou. Toto rozdělení nechává na samotných čtenářích a tak se nebojí kritiky obou znesvářených stran.
Na druhou stranu se mu ne vždy daří vše dotáhnout do úspěšného konce a tak leccos zde vyznívá do ztracena. Což je rozhodně škoda, jelikož zajímavými nápady autor rozhodně nešetří. Hlavním tahounem tohoto komiksu však paradoxně není samotný příběh, ale především Babletova kresba, která posouvá toto vesmírné dobrodružství o úroveň výš. Celkovému pocitu z příběhu nemalou měrou dopomáhá i větší formát, ve kterém u nás komiks vychází. Právě na něm nejlépe vyniknou i ty nejmenší detaily, které si pro nás autor v jednotlivých panelech připravil. A že detaily rozhodně nešetří.
A tak stejně jako před rokem vydané Ptáčátko i Šangri-la, která na náš trh zamířila krátce před vánoci, má rozhodně šanci zaujmout a značný potenciál najít si cestu ke čtenářům, kteří touží objevovat nové autory a příběhy, které nespadají do klasického mainstreamu, byť se o něj výrazněji otírají. Nezbývá tak než Centrale poděkovat a doufat, že nám i nadále bude přinášet dostatek nových titulů, které budou zajímavým protipólem tradiční mainstreamové produkci. Zatím se to vcelku daří…
ŠANGRI-LA
SCÉNÁŘ: MATHIEU BABLET
KRESBA: MATHIEU BABLET
PŘELOŽIL: JEAN-GASPARD PÁLENÍČEK
VYDAL: CENTRALA
ROK: 2022
STRAN: 224
ORIG. NÁZEV: SHANGRI-LA
ISBN: 978-80-908168-9-3