Frostpunk – desková hra

Dlouho očekávaný Frostpunk je konečně zde. Deskoherní adaptace známé videohry nabízí vskutku velkolepé stolní dobrodružství – co do velikosti, rozsahu i ambicí. Od hráčů toho hodně vyžaduje, ale stejně tak jim dává mnoho zpět svým drásavým příběhem o přežití v zimní postapokalypse, protože za každou odhalenou kartou čeká kruté nebezpečí.
Tento masivní kousek má na svědomí známý herní designér Adam Kwapiński, jenž stojí za hrami jako Nemesis, Dark Ages, nebo Lords of Hellas, který mimochodem na náš trh přinesla stejně jako Frostpunk společnost Albi. Narozdíl od této “antické” zábavy však Frostpunk přináší hodně odlišný zážitek, který vsází na beznaděj a především pak na náročné podmínky vítězství. A je jedno jestli budete hrát sólo, nebo si do hry přizvete další spoluhráče a zkusíte si hru “užít” až ve čtyřech. Frostpunk je nekompromisní za každých okolností. Ostatně možná i díky tomu je doporučený věk 18+.
S ohledem na zmiňovanou obtížnost si možná řada z vás bezpochyby vzpomene na This War of Mine, která nám hráčům dávala také neskutečně na zadek. A Frostpunk jde v tomto ohledu možná ještě o kousíček dál. Podmínky vítězství v této hře jsou skutečně extrémně přísné, a to i v případě, že zvolíte “lehčí obtížnost” (kde dostanete například více schopnějších obyvatel, nebo méně nemocí). Dokonce i úvodní výukový scénář, který má hráčům usnadnit vstup do světa Frostpunku, je extrémně náročný. Je tedy dobré o tom dopředu vědět a počítat s tím, protože jinak by na vás mohlo čekat vskutku nemilé překvapení. Na druhou stranu bude pro mnohé právě celková náročnost jedním z hlavních lákadel a předností, které dělají tuto deskovou hru tak působivou a uspokojivou.
Přežití je opravdu vzácné – a snaha o jeho dosažení vás bude tlačit až na hranice vašich možností. Všudypřítomné napětí znamená, že se při hraní musíte připravit na řadu skutečně stresových situací. Zároveň je ale hra skvěle navržená, je funkční a hlavně má relativně snadno naučitelná pravidla a to navzdory tomu jakkoliv jejich délka může na první pohled odrazovat. Přeci jen 40 stran je 40 stran.
Jak již bylo řečeno, Frostpunk: Desková hra je obrovská hra, což už asi pochopíte podle samotné krabice. Připravte se tak na to, že už jen příprava hry zabere hodně času. Je zde několik karet různých velikostí, z nichž každá má svou vlastní funkci, několik desek pro sledování kol, tepla generátoru, zdraví občanů, expedic a budov a také hlavní „hrací deska“ s hexovými destičkami, na které budete rozmísťovat meeply pro získávání nových zdrojů, používání budov a průzkum.
Každý žeton, karta, šestihranná destička a hrací deska se dodávají jako samostatný díl a celou tuto soustavu je třeba před zahájením hry sestavit. Pro hráče, kteří hrají poprvé, zabere nastavení (kterým vás naštěstí důkladně provede návod) klidně i 1-2 hodiny. Je to proto, že každá karta a žeton má své určité místo – a těch jsou při hře stovky. Časem se to ale zlepší a s lepším insertem by se příprava hry mohla hodně zrychlit, rozhodně ale nepočítejte, že tento kousek připravíte k hraní do pěti minut.
Přestože je příprava vskutku zdlouhavá, samotné nastavení a uvedení hry do provozu je pak naštěstí už více méně snadné. Na více než 40 stranách návodu, které se mohou zdát značně skličující, je vše podáno svižně a jasně a s popisnými příklady, které neuvěřitelně usnadňují učení hry. V tomto ohledu si autoři i následně Albi s překladem dalo skutečně záležet, což je u takto velké hry s množstvím komponent velice důležité. Frostpunk jde ale ve svém přístupu ke zprostředkování pravidel příkladem. Informace jsou rovnoměrně rozprostřeny po stránkách, aniž by byly nacpané, pravidla jsou stručná a jednoduchá a hlavní herní i nastavovací procesy jsou dobře popsané.
Ve hře Frostpunk: Desková hra budete až ve čtyřech hráčích vystupovat jako „poradci“ kolonie přeživších v postapokalyptickém období, kteří se snaží přečkat různé bouře a vydržet v kruté zimě. Vaše společnost je osídlena dělníky a dětmi a každý z nich musí být chráněn a živen v průběhu několika kol a několika scénářů. Vaším úkolem je sledovat různé systémy, včetně drsného počasí, udržovat v chodu obrovský generátor, a tím udržet své lidi v bezpečí.
Ve snaze o přežití jsou vaše cíle určeny jedinečným scénářem. V hlavní krabici je několik scénářů základní hry, které hráčům dávají za úkol dosáhnout různých úspěchů – prostého přežití, vybudování určité technologie, nebo dosažení stanoveného stavu „konce hry“. Některé scénáře mají sice alternativní podmínky vítězství, ale většinou budete trávit čas hrou, ve které budete postupovat v 15 kolech, z nichž každé obsahuje devět opakujících se fází. Na konci této doby – nebo předčasně – na základě svých úspěchů vyhrajete nebo prohrajete.
Těchto devět fází zahrnuje v podstatě následující činnosti:
- Ráno začíná a dochází k náhodné události.
- Hráči zkontrolují hlavní generátor a v případě potřeby jej doplní uhlím, aby ochránili občany před chladem.
- Uhlí se vhazuje do sochy hlavního generátoru a všechny žetony, které z něj vypadnou, přispívají na „stresovou dráhu“, která může vést k výbuchu generátoru.
- Náhodně se objeví událost počasí, která ovlivní kolonii, nebo umožní postup po některých kolejích.
- Hráči provádějí různé akce, které občanům umožňují objevovat nové oblasti, sbírat suroviny, zakládat budovy, nebo se vydávat na výpravy.
- Pokud je akce „zahřátá“ (v teplé oblasti), jsou občané v bezpečí. Pokud provedou „studenou“ akci (například objevování nových oblastí), onemocní.
- S příchodem noci se řeší sociální spory. Poté se občané nakrmí veškerým jídlem, které mají ve skladu.
- Poté jsou občané přiděleni do přístřeší na noc a fázový cyklus začíná znovu pro další kolo.
- Každý občan, který není v noci ve vyhřívaném přístřešku, onemocní.
V průběhu těchto fází navíc musíte sledovat řadu dalších faktorů. Musíte zajistit, aby bylo ve skladu bylo dost jídla. Musíte sledovat úroveň tepla a zajistit, aby generátor poskytoval všem teplý úkryt – nesmí se však příliš namáhat, jinak by mohl explodovat. Kromě toho musí hráči sledovat sociální obsah se stanovenými zákony a okolnostmi své kolonie. Musí také zajistit, aby úroveň nemocnosti občanů zůstala zvládnutelná a aby umíralo jen málo občanů – pokud vůbec nějací.
Možností na co se zaměřit, jakým směrem upravit svou strategii a hlavně možností, kde všude lze v této hře selhat a odsoudit svou kolonii k neodvratitelné záhubě je skutečně mnoho. A věřte, že umírat budete opravdu hodně.Pokud se na mapě vydáte příliš daleko na nové území, všichni vaši občané onemocní a zemřou. Pokud jich zemře příliš mnoho, automaticky ve hře neuspějete. Pokud se příliš zaměříte na zvýšení teploty generátoru ve snaze zabránit tomu, aby se vašim občanům udělalo špatně, může dojít k jeho přetížení. Pokud se to stane dvakrát, automaticky ve hře neuspějete. Neuspějete také v případě, že vaši občané budou hladovět. K náhlému a rychlému úpadku přispívá také rostoucí sociální nespokojenost, nebo náhlá bouře, která zničí vaše úkryty.
A aby toho náhodou nebylo málo do hry vcelku pochopitelně vstupuje do určité míry i náhoda – nemůžete vždy předvídat, kdy bouře udeří, nebo jak vážně zasáhne vaši kolonii – plánovat dopředu byste ale rozhodně měli, protože víte, že intenzivní počasí je na cestě. Tato neustálá hrozba a vůbec celková tématika Frostpunku znamená, že hráči musí velice dobře vážit každý svůj krok a využít své strategické myšlení na maximum, protože i ta nejmenší maličkost může ovlivnit váš konečný výsledek..
Díky tomu se samozřejmě může snadno stát, že se zkrátka zaseknete na jednom místě, kdy se budete snažit vše do nejmenších detailů promyslet. Hlavní kouzlo hry je ale v tom, že vás nutí přemýšlet trochu jinak, jelikož prostě není nemožné udržet všechny problémy na uzdě a musíte něco obětovat. I z tohoto důvodu se vítězství v této hře získávají velmi těžko a je pravděpodobnější, že ve scénáři neuspějete, než že byste ho vyhráli na první pokus -, ale vzrušení z honby za vítězstvím je bez ohledu na to inspirativní.
Asi už jste pochopili, že z mého pohledu je Frostpunk vskutku výjimečná hra a to zcela nechávám stranou, nepřeberné množství plastu a dalších rozšíření, kterými si tento kousek můžete vymazlit a povýšit svůj vizuální zážitek na další úroveň. Albi tentokrát rozhodně nešetřilo a snažilo se nám dodat vše možné i nemožné. Ať už se ale rozhodnete jen pro “základ” nebo pro kompletní nálož, která obsahuje většinu drobností a vylepšení z kickstarteru, kterým hra prošla, zážitek budete mít tak jako tak, výjimečný.
Nyní se už musím zaměřit jen na jednu poslední, ale o to důležitější věc. Jak již bylo řečeno hra vám umožní hrát hru až ve 4 hráčích stejně jako zcela sólo. A upřímně Frostpunk je obecně navržen jako především sólový kousek. V jednom hráči se staráte o všechny aspekty hry a ztělesňujete každého “poradce”, který do hry vstupuje. Oproti tomu v multiplayeru má každý z hráčů na starost jen jednu část společnosti. Jeden Poradce monitoruje sociální situaci, další má na starosti správu generátorů atd.
Jenže Frostpunk není navržen jako segmentovaná hra. Potřebujete dohled nad každým aspektem své kolonie a pochopení toho, jak jednotlivé pohyblivé části fungují. Segmentace hry tím, že jednotlivým hráčům svěříte určité povinnosti, sice ulehčuje břemeno znalosti každého aspektu hry, ale zároveň působí neintuitivně. Samotný průběh hry a rozhodování působí mnohem silněji v sólu, protože lze snáze určit směr a kola jsou svižnější. Hra je už tak masitá – výukový scénář trval asi 3-4 hodiny s pomalým, promyšleným rozhodováním – a přítomnost více hráčů s různými cíli pravděpodobně prodlouží tuto hru do mrzutých rozměrů.
Pokud budete chtít procházet scénáře s přáteli, bude nejlepší přizpůsobit hraní tak, aby všichni mohli spolupracovat a vytvořit tak sehranější tým s celkovým zaměřením na udržení co největšího počtu občanů naživu.
Jako adaptace oceňované videohry Frostpunk překonává hra Frostpunk: Desková hra všechna očekávání. Toužili jsme po dobré hře, ale Frostpunk jde mnohem dál. Fenomenálním způsobem převádí děj počítačového postapokalyptického dobrodružství o přežití do deskoherní podoby a zároveň přidává svůj vlastní smysl pro styl a elegantní prvky.
Ačkoli hra působí místy neskutečně těžce a s novými žebříčky společností a scénáři se stává jen těžší, vystihuje syrovou frustraci a hrůzu stejným způsobem jako původní Frostpunk – a i když to může odradit hráče, kteří ve stolních hrách zoufale hledají vítězství a uspokojení, najde se spousta těch, kteří ocení boj o solidní vítězství.
Díky novým scénářům, které udržují kola svěží, je spousta důvodů, proč se do hry znovu a znovu pouštět a bojovat o vítězství tím, že se pokusíte odvrátit nemoci, usilovat o nové technologie nebo změnit strategii rozmístění meeplů. I když to bude znamenat nastavování a opětovné nastavování masivních, děsivých herních desek, uspokojení z herní smyčky Frostpunku a lákavý pocit vítězství stojí za to.
FROSTPUNK: DESKOVÁ HRA
VYDAVATEL ORIGINÁLU: REBEL
VYDAL CZ: ALBI
ROK: 2023
POČET HRÁČŮ: 1-4
VĚK: 18+ LET
HERNÍ DOBA: 120+ MINUT