Warren Ellis – James Bond: Fantom

0

 

ANOTACE:
V druhém příběhu se James Bond ocitá v pasti ve městě Los Angeles, kde spolu s další agentkou MI6 musí čelit útoku jedné zpravodajské služby (a dost možná i více než jedné), která by je ráda viděla v márnici s visačkou na palci.Situace se nezlepší ani s jejich návratem do Británie. Mrtvých přibývá a záhadní fantomové vystupují z mlžného oparu vysoké politiky..

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Bond. James Bond. Agent jejího veličenstva s povolením zabíjet má po celém světě stále bezpočet fanoušků. Vděčit za to může především skvělým knihám Iana Flaminga a dnes již ikonické filmové sérii. Počty fanoušků se však snaží rozšířit i pomocí nové komiksové série, kterou nám loni na podzim představilo v českém překladu Comics Centrum. To nyní přichází s druhým dílem, které je opět pod taktovkou Warrena Ellise a Jasona Masterse a vychází s podtitulem Fantom.

Komiksový James Bond se sice od běžné produkce Comics Centra poněkud odlišuje, rozhodně si však zaslouží svojí šanci. Po lehce rozporuplném Vargru, se bude snažit Ellis napravit svou reputaci ve Fantomovi, který je zároveň i jeho rozloučením s touto sérií. Komiksový Bond má totiž to specifikum, že každé dva booky série, obstarává jiný tvůrčí tým. Podaří se duu Ellis a Masters vdechnout potřebný náboj, který si Bond zaslouží, nebo na čtenáře opět čeká jednoduchý akční komiks, který sice výrazněji neurazí, ale ani nenadchne?

Fantom má s předchozím dílem série mnoho společného, přesto si troufám tvrdit, že je v mnoha ohledech jiný – lepší. Bond se tentokrát ocitá společně s další agentkou MI6 v pasti ve městě Los Angeles. Jednoduchá práce se rázem zvrtává o holý boj o život. Jak rázem vychází najevo o jejich život usiluje jiná tajná služba, která si rozhodně nebere servítky a neštítí se prakticky ničeho. Mrtvých tak přibývá a  záhadní fantomové vystupují z mlžného oparu vysoké politiky…

Příběh je sice stále přímočarý, na rozdíl od Vargru však působí přeci jen propracovanějším dojmem a má daleko blíže k pojetí klasických Bondovek. Do hry vstupují mocenské boje a pletichaření, se kterým se Bond bude muset chtě nechtě vyrovnat. Právě v těchto fázích je Ellis nejsilnější a je v něm cítit jeho “pověstná nasranost” na systém, ve které se již vyžíval v jeho Transmetropolitanu.

 

Na rozdíl od něj má však Bond pevně vytyčené mantinely, díky čemuž vše zůstává  v uvěřitelné rovině. Když k tomu připočteme komplikovanější zápletku, tak výsledek není vůbec k zahození. Stačilo by trochu do detailu zapracovat na scénáři a vcelku dobře by Fantom fungoval i jako předloha nového filmu, za který by se tvůrci nemuseli stydět. Oproti Vargru je to tak obrovský posun kupředu. Ano sice je to stále o tom, že Bond ze všeho vyvázne ze zdravou kůží a rozpráší své nepřátele a motivace záporáků také není kdo ví jak propracovaná, na druhou stranu ve Fantomovi to zkrátka tak nějak funguje. Třešničkou na dortu je pak několik málo odkazů na staré Bondovky, které potěší nejednoho fanouška.

Samozřejmě nic není bez chyby, někomu bude vadit, lehká jednoduchost příběhu, jiným naopak pomyslná korektnost autorů, kteří z půlky oddělení 00 udělali afroameričany. Hold tyto témata dnes hýbou světem a jak se zdá tak, se mu nevyhne ani taková značka jakou je James Bond. Otázkou však zůstává, zda je to správně a my se musíme snažit být korektní za každou cenu, i když to z “historického” hlediska nedává moc smysl.

Grafickou stránku druhého komiksového Bonda i v tomto případě obstaral Jason Masters. S jeho kresbou se mohli čeští komiksový fanoušci setkat například u série Batman: Detective Comics, kterou vydává BB Art. Jeho umění dával Ellis v úvodním díle vcelku často vyniknout, jelikož se samotný scénář obešel z velké části zcela beze slov. Na podobné scény, akční střihy i gradaci se můžeme těšit i ve Fantomovi. I když v menší míře, než tomu bylo v úvodní knize, druhý díl je přeci jen o něco “upovídanější”.

Druhý Bond si vede o poznání lépe a rozhodně si zaslouží šanci. Ellisovi s Mastersem se tak konečně podařilo důstojné komiksové zpracování. Pokud navíc na komiksovým Bondem stále váháte bezpochyby vás potěší fakt, že knihy fungují bez problému naprosto samostatně, nic tedy nebrání tomu abyste Fantoma vyzkoušeli. Po dočtení pak nezbývá než vyhlížet září, na které si pro nás Comics Centrum připravilo třetí Bondovku Hammerhead. Tu obstará tvůrčí duo Andy Diggle a Luca Casalanguida.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..