Gerard Way – Umbrella Academy: Apokalyptická suita

ANOTACE:
Během nevysvětlitelného celosvětového fenoménu dojde k narození třiačtyřiceti mimořádných dětí, jejichž matky do té doby nevykazovaly žádné známky těhotenství. Milionář a vynálezce Reginald Hargreeves sedm z těchto dětí adoptuje. Když se ho zeptají proč, jeho jediné vysvětlení zní: „Abych zachránil svět.“Těchto sedm dětí vytvoří Umbrella Academy, dysfunkční rodinku superhdinů s bizardními schopnostmi. Během svého prvního dobrodružství ve věku deseti let musí čelit nevyzpytatelné a smrtící Eiffelově věži, kterou pilotuje obávaný zombie-robot Gustave Eiffel. Skoro o deset let později se tým rozpadne… když ale Hargreeves nečekaně zemře, roztrpčení sourozenci znovu spojí síly – právě včas, aby opět jednou zachránili svět.
K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
Superhrdinské komiksy stále táhnou a patří k hlavním tahounům i na našem trhu. Jak to ovšem dopadne, když za podobnou “akční řachandou” nestojí Marvel ani DC Comics a scénář obstará frontman skupiny My Chemical Romance? O tom se můžete přesvědčit v Eisnery ověnčeném Umbrella academy: Apokalyptická suita v níž Gerard Way ukazuje tradiční “pláštěnky” tak trochu jinak.
Gerard Way rozhodně není tradičním komiksovým scénáristou, ovšem možná právě proto se rozhodně vyplatí tohoto autora více sledovat. Ostatně znáte jiného autora, který byl zároveň frontmanem veleúspěšné hudební skupiny? Do tradičního superhrdinského žánru přináší celou řadu novinek a neotřelých nápadů, čehož si všimli i v nakladatelství Dark Horse, jejichž důvěru Way získal. Ten jim to oplatil měrou více než vrchovatou, když společně s kreslířem Gabrielem Bá získali za tuto sérii celou řadu ocenění včetně několika Eisnerových cen. Nyní se tato superhrdinská série na pomezí tradičního mainstreamu a alternativních komiksů dostává díky vydavatelství Crew i k nám.
Zapomeňte na Supermana, Iron Mana, či Batmana. Tradiční “pláštěnky” necháme tentokrát chvíli odpočívat. Na scénu totiž přichází zcela nový “superhrdinský” tým – dysfunkční rodinka sedmi dětí s bizardními schopnostmi, jejichž posláním není nic jiného, než chránit svět. Ostatně kdo jiný by dokázal čelit smrtící Eiffelově věži, kterou pilotuje obávaný zombie-robot Gustave Eiffel. Ovšem, to je jen začátek. Tak jednoduché to zase nebude…
Samotný příběh však začíná až o deset let později, kdy pět superhrdinů stojí nad rakví Reginalda Hargreevese – jejich adoptivního otce, milionáře a vynálezce. Muže, jenž stál za řadou jejich útrap a neradostným dětstvím. Superhrdinský tým je již dávnou minulostí, avšak právě nad hrobem “svého otce” se musí pokusit dát opět dohromady, jelikož na scénu přichází nová celosvětová hrozba.
Děj je v pravdě přísně lineární a nepřináší žádné převratné novinky. Way se jej snaží sice ozvláštnit řadou zajímavých prvků, stále je zde však partička superhrdinů, kteří se musí postavit celosvětové hrozbě, jinak skončí vše špatně. Zkrátka klasické superhrdinské klišé. Na druhou stranu dokázal Gerard Way, tento jinak vcelku obyčejný příběh okořenit více než zajímavými nápady. A právě ty jsou největším lákadlem tohoto veskrze originálního komiksu.
O tom, že je Gerard Way kromě komiksového scénáristy i hudebníkem rozhodně nemusíme dlouze pochybovat. Ostatně i v samotném příběhu hraje hudba skutečně podstatnou roli. Když k tomu připočteme i nezaměnitelný “emo” styl hlavních hrdinů a emocionální dramata, kterými si jednotlivé postavy procházejí, je dojem takřka dokonalý. A právě ty jsou dalším důležitým prvkem, na kterém tento příběh stojí. Way se tak ve větší míře, stejně jako napřiklad Jeff Lemire, zaměřuje na samotné postavy a jejich trápení, které se následně promítá i do hlavní dějové linie. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak všudypřítomný humor a cynismus některých postav, které dotvářejí celkový dojem takřka k dokonalosti.
Komiks jako médium, však nestojí pouze na příběhu. Neméně důležitou složkou je i kresba. Tu v tomto případě obstaral brazilský výtvarník Gabriel Bá, jehož nezaměnitelný cartoonový styl k pojetí celého příběhu takřka dokonale sedí. Jeho kresba je umocněna výrazným coloringem Davea Stewarta, jenž ještě více podtrhuje celkové vyznění Umbrella Academy. Celkově v nás tento komiks zanechá lehce podivný pocit, rozhodně však ne v negativním slova smyslu. Samozřejmě vše záleží na osobních sympatiích a u Umbrella Academy to platí dvojnásob. Přeci je výrazná takřka po všech stránkách a to nemusí vyhovovat úplně všem.
Jediné co na tomto komiksu poněkud zamrzí, je lehká zkratkovitost. O světě, v němž se tento příběh odehrává toho moc nedozvíme. Stejně tak o celé řadě postav, které místy působí, jakoby byly pouze do počtu. To se však může napravit v další knize, kterou Crew chystá vydat ještě letos. Umbrella Academy tak má samozřejmě své limity, které mohou někoho odradit. Jako celek však působí skutečně svěžím a neotřelým dojmem. Celkový dojem pak podtrhuje i celá řada bonusů, které v této knize najdeme. Od nezbytného skicáře, přes variantní obálky až po bonusový příběh, “…ale minulost s námi ještě neskončila”, který vyšel v rámci Free Comics Day jako promo ještě před vydáním prvního dílu Apokalyptické suity.
Ať už jste zastánci klasického mainstreamu, či se zaměřujete spíše na undergroundové tituly, Umbrella Academy byste si rozhodně neměli v žádném případě nechat ujít. V této povedené knize si přijde na své takřka každý. A i když má určitá specifika, svou šanci si rozhodně zaslouží. Za tento a podobné tituly patří Crwi velký dík. Právě díky podobným titulům je svět komiksu skutečně pestrobarevný. Po dočtení nezbývá než netrpělivě vyhlížet druhou knihu, která by nám měla ukázat, jak to ve skutečnosti bylo s vraždou prezidenta Kennedyho v americkém Dallasu.