Velká kniha komiksů Jana Štěpánka

0

ANOTACE:
Potěšte se listováním nejoblíbenějšími komiksy Jana Štěpánka: Ostrov pokladů, Bezhlavý jezdec, Prečo, Cesta kolem světa za 80 dní, Vetřelci, Strašidlo cantervillské, Poslední vůle, Hadí rod, Akce Darwin, Výkupné za rudého náčelníka, Tulácká pohádka, K. O., Osobní magnetismus, Čas na útěk. Autor vám také prozradí, jak se ke kreslení komiksů dostal, kdo ho inspiroval, které literární autory obdivuje a proč se jejich díla se stala předlohou pro jeho komiksovou tvorbu.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Zatímco se zahraniční komiksová produkce těší slušnému zájmu čtenářů, čeští tvůrci, až na čestné výjimky, rozhodně nemají na růžích ustláno. Přitom i u nás bylo více než dost zajímavých tvůrců, kteří se zapsali svými příběhy do srdcí mnoha fanoušků. Nepřekonatelným Kájou Saudkem počínaje, přes Vlastislava Tomana, až k Janu Štěpánkovi, jehož tvorbu se rozhodlo zmapovat nakladatelství Edika ve Velké knize komiksů Jana Štěpánka.

Souborné vydání jeho komiksů tak vyplňuje další místo v naší historii a je zajímavým připomenutím toho, jak česká komiksová scéna vypadala v devadesátých letech. Kniha navíc krásně zapadá mezi již vydané tituly s podobným zaměřením, díky čemuž tak tvoří vcelku ucelenou řadu, která mapuje českou scénu “abíčkovskými komiksy” počínaje (Velká kniha komiksů ABC) a Kometou konče.

A právě do Komety Jan Štěpánek přispíval, aby se posléze stal vedle Káji Saudka jedním z jejích stěžejních tvůrců. Žel bohu Kometa tehdejší turbulentní dobu neustála a po čtyřech letech byla odsouzena k zániku. Štěpánek však se svou prací pokračoval a přispíval do dětských časopisů ABC a Ohníček. Kde jsme mohli najít celou řadu jeho komiksových adaptací známých dobrodružných románů, které byly jeho specialitou.

Vůbec poprvé však máme možnost díky nakladatelství Edika nahlédnout na jeho tvorbu trochu komplexněji. Bohužel se však souborné vydání jeho komiksů neobešlo bez chybek, které poněkud sráží celkový dojem. Znalce české komiksové scény patrně hned na úvod zarazí fakt, že v této publikaci chybí asi nejznámější Štěpánkův komiks Čapkova Válka s mloky, jenž vycházela právě v Kometě, a která ho nejvíce proslavila. Proč tomu tak je, těžko říct, možná práva, nebo také něco jiného, Válku s mloky zde však nenajdeme, což je rozhodně škoda.

Knize se bohužel nevyhnuly ani čistě technické problémy. Řada zde otištěných komiksů rozhodně není v nejlepší kvalitě. Ať co se týče barev, či kontrastu. Řada stránek navíc působí lehce rozstřeseně, či má dokonce lehce mázlé okraje, což lehce znesnadňuje čitelnost. Naštěstí se však neděje na všech stranách a tak lze přimhouřit oko. Přeci jen Štěpánkovi komiksy mají za sebou již pěkných pár křížků a tak podklady nemusely být vždy v nejlepší kvalitě. Na druhou stranu by stálo za to, se o těchto problémech v předmluvě alespoň zmínit. Bylo by to fér k fanouškům, kteří by věděli do čeho jdou.

Samotná kniha pak obsahuje celkem čtrnáct Štěpánkových komiksů, jenž se vyznačují jeho nezaměnitelným osobitým stylem. Najdeme zde jak delší příběhy, jenž vycházely v časopisech na pokračování, včele s Ostrovem pokladů, Bezhlavým jezdcem, Cestou kolem světa za 80 dní, či Strašidlem cantervillským, tak krátké komiksy na jednu, či dvě strany. Každý komiks je pak opatřen krátkým úvodem od samotného autora. Upřímně i na samotných doprovodných textech by stálo za to zapracovat, obsahují především obecné informace, které se samotné tvorby toho, či onoho komiksu příliš nedotýkají. Z autorova úvodu se nedovíme ani kdy daný komiks vznikl, nebo kdy a kde byl původně publikován.

Velká kniha komiksů Jana Štěpánka si bezpochyby své čtenáře najde, ať už z řad pamětníků, či mladších čtenářů, kteří chtějí zkusit něco “retro”. Kaňkou na kráse, jinak zajímavé publikace, je však řada chyb, která výsledné hodnocení poněkud sráží. I tak však tato kniha zůstává zajímavým pohledem na turbulentní devadesátá léta v komiksu a na jednoho ze stěžejních autorů takzvané “generace 89”.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.