Velbloudí dostihy – desková hra

0

Zpoza pyramidy se nejprve vznese oblak prachu, a následně se vyřítí zamotaný spletenec hrbů, nohou a kolen. V tu ránu jsou diváci na nohou, neboť jde právě o jejich peníze. Který velbloud se dnes stane šampionem a na kterého nebožáka už čekají supi? To prozradí Velbloudí dostihy!

Už jsou to 4 roky co poprvé na český trh zamířila skvělá rodinná hra Velbloudí dostihy. Ta se prakticky okamžitě po svém vydání stala obrovským hitem. A i u nás si vede více než dobře. Ostatně o tom svědčí i vydané rozšíření Superpohár, potažmo karetní verze této hry na cesty, kterou si pro nás Albi, kromě základní verze hry připravilo. Prestižní ocenění Spiel des Jahres 2014 je pak jen pomyslnou třešničkou na dortu.

Autorem této povedení hry je Steffen Bogen a ilustrace veselých i naštvaných velbloudů vytvořil Dennis Lohausen. A právě kombinace krásné grafiky, originálních komponent a jednoduchých pravidel zkrátka táhne a dělá z tého hry ideálního adepta na hraní v rodinném kruhu.

Ještě než se však této hře podíváme na zoubek, nahlédneme do útrob velké stylově ilustrované krabice. Ta ukrývá celou řadu zajímavých komponent. Kromě tradičního herního plánu, pravidel, mincí, bankovek a kostek, zde nalezneme i celou řadu hracích (sázkových) karet a destiček. Tolik k tradičnímu obsahu, který pravděpodobně příliš nepřekvapí. Mnohem atraktivnější jsou pak samotné figurky velbloudů. Těch zde najdeme celkem pět v různých barvách. Tvarově jsou pak přímo stvořené k tomu, aby si doslova lezli na hrb.

Jak se říká, to nejlepší nakonec. Kromě těchto komponent, totiž krabice ukrývá i kartonovou pyramidu, která bude tvořit hlavní dominantu celého herního plánu. Před první partií je potřeba ji složit, a tak autoři otestují i vaši manuální zručnost. Pyramida zde totiž není jen na ozdobu, ale má docela důležitou roli při samotné hře. Ta slouží jako jakýsi “dice tower”, ze kterého budou postupně vypadávat jednotlivé kostky, které určí rychlost jednotlivých velbloudů v dané etapě.

Věřte však, že v této hře pro 2-8 hráčů se nevžijeme do role některého z velbloudů, jak by se mohlo zdát, ale do role sázejících, kteří se budou snažit vsadit na správného “koně” – tedy velblouda a tím co nejvíce rozšířit svoje jmění. Ostatně v této hře vyhrává ten nejbohatší – což je i samotný cíl. Avšak pozor, štěstěna je hodně vrtkavá a tak věřte, že u dostihů se dá nejenom rychle zbohatnout, ale i přijít takřka o vše.

Po přípravě herního plánu si hráči vyberou svou postavu. K ní tentokrát nebudete mít hrací figurku ale pouze “sázecí” karty s “vaším” portrétem. Kromě těchto karet dostane každý hráč z banku do začátku i tři egyptské libry a destičku oázy a fata morgány. Tyto destičky pak hráči v průběhu hry pokládají velbloudům do cesty, ty pak mohou ubohé hrbáče zrychlit a nebo naopak zpomalit, tak, aby to hovělo hráčovým cílům.

Následně začínající hráč hodí hracími kostkami, čímž určí startovní pořadí jednotlivých velbloudů. Ty se podle hozených hodnot rozestaví na políčka závodní dráhy. A právě v tuto chvíli vstupují do hry specialitky této hry. Pokud se na kostkách několika velbloudů ukáže stejná hodnota, velbloudi si prostě doslova vlezou na hrb. S tím že vždy vede ten, který je nejvýše. Následně se hodí všechny kostky do pyramidy a hra může začít.

Hra se skládá z jednotlivých etap. Jedna etapa je úsek, během něhož se pohnou všichni velbloudi – hodí se jejich kostkou – a etapa končí ve chvíli, kdy v pyramidě již žádné kostky nezbývají. Během svého tahu mají hráči na výběr hned ze čtyř možností, které mohou zahrát – mohou si vzít etapovou sázenku, vsadit na vítěze či saláta závodu, dát velbloudům do cesty oázu nebo fata morgánu a nebo posunout velbloudy v závodě kupředu.

Sázky jsou poměrně jasné. Můžete vsázet buď v rámci jedné etapy, nebo na celkového vítěze, či saláta (nejhorší velbloud). Vždy se vyplatí vsázet co nejdříve, díky tomu dostanete za případnou výhru více peněz. Zároveň je však potřeba počítat i s případnou ztrátou, která může opravdu pěkně bolet. Je tedy potřeba promýšlet své tahy opravdu důkladně to ostatně platí i pro destičky  oáz a fata morgán.

Pravděpodobně nejatraktivnější volbou (alespoň  z počátku) bude chvíle, kdy některý z hráčů bere do rukou pyramidu. S tou zatřese a následně ji nechá vypustit ze svých útrob jednu z barevných kostek. Na těch jsou čísla od 1 do 3 a ukazují o kolik polí se ten, či onen velbloud pohne dopředu. Avšak i tato akce skýtá jedno úskalí. Pokud totiž velbloud, který se má pohnout, nese na svých zádech některého ze svých druhů, nehýbe se pouze on ale celá skupina. To zaručuje dramatičnost a nejistotu až do samotného závěru hry.

A to je v podstatě vše co můžeme v této hře dělat. Jedna hra čítá z pravidla kolem 5 etap, s tím, že samozřejmě záleží i na hráčích, jaké kroky se ve svých tazích rozhodnou hrát. Nejčastěji tak jednu partii zvládnete odehrát okolo 20-30 minut. Díky této “rychlosti”, jednoduchým pravidlům a atraktivnímu vizuálu, se z této hry stane výborná rodinná zábava, kterou si vaši děti oblíbí.

Zároveň je však potřeba zmínit, že velice důležitým prvkem této hry je náhoda, kterou zde primárně obstarávají kostky. Nikdy tak nebudete mít nad hrou úplnou kontrolu, obzvláště to platí při hře více hráčů. Zároveň však s přibývajícími hráči získává samotná hra na atraktivitě a má zcela jiný náboj, než když hrajete například jen dva. Abyste omezili náhodu na nezbytné minimum nabízí vám hra celou řadu možností a strategií, jak dovést svou hru do vítězného konce. Zároveň však stále platí, že náhoda může vše v okamžiku zcela změnit. Další strategické prvky a možnost hrát až v deseti hráčích přináší do hry i rozšíření Superpohár, který se rozhodně vyplatí pořídit. Jednak tím prodloužíte své partie a zároveň získáte více manévrovacího prostoru.

Velbloudí dostihy jsou veskrze jednoduchou hrou, která však svůj účel plní skutečně dokonale. Ostatně ocenění Spiel des Jahres 2014 hovoří za vše. Pokud tedy hledáte zábavnou a zároveň nenáročnou hru do rodinného kruhu, či na párty, je tato osvědčená hra stále skvělou volbou, která ani čtyři roky po svém vydání neztrácí nic ze svého lesku.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..