Ursula Poznanski – Pět

0

Na pastvině leží mrtvá žena. Zavražděná. Na chodidlech má vytetované souřadnice. Na označeném místě čeká příšerný nález: ruka zatavená do plastové fólie a hádanka, jejíž řešení vede ke schránce s další uříznutou částí těla.
V mimořádně ohavné formě geocachingu, moderní hře hledání pokladů s pomocí navigace, posílá vrah dvojici kriminalistů k dalším částem mrtvol.
Vyšetřovatelům ubíhá čas, tuší, že teprve na poslední zastávce dostanou do rukou zásadní dílek puzzle…

…………………………………………………………….

Německá spisovatelka Ursula Poznanski je v naší zemi známá především mladším čtenářům, které nadchla již svým knižním debutem, jenž u nás vyšel u nakladatelství Fragment pod názvem Erebos a posléze i Saeculum. Nyní se autorka vrací s dalším počinem, který tentokrát nemíří na dospívající generaci, ale na jejich rodiče. Alespoň to tak podle anotace vypadá, dokáže ovšem tato úspěšná young adult spisovatelka uspět v tvrdé konkurenci kriminálních příběhů z celého světa?

big_beatrice-kaspary-pet-pYM-225958Již ve své prvotině Poznanski dokázala, že pro své příběhy dokáže najít neobvyklá a originální témata, jež dodávají jejím knihám ten správný šmrnc. Zatímco v Erebosu se čtenáři ponořili do světa počítačových her, v její nejnovější knize Pět sice tak trochu u IT technologií zůstaneme a budeme si i hrát, ale poněkud jiným stylem. Autorka se rozhodla využít stále populárnější geocaching, kolem kterého vystavěla celou zápletku.

Pokud byste náhodou z nějakého důvodu nevěděli o co v této záležitosti jde, tak věřte, že se jedná o hru na pomezí sportu a turistiky, která spočívá v použití navigačního systému GPS při hledání skryté schránky nazývané cache (v češtině psáno i keš), o níž jsou známy její zeměpisné souřadnice. A právě o cache a zeměpisné souřadnice půjde v této knize především.

Nedaleko Salzburku je na přilehlé pastvině objevena mrtvá žena. Na první pohled se zdá, že se jedná o sebevraždu, jenže již při bližším pohledu je jasné, že na místní kriminálku čeká další vyšetřování. Zavražděná má navíc na chodidlech vytetované souřadnice, a tak vyšetřovatelům nezbývá nic jiného, než se vydat po stopách vraha. Kam až je ovšem tato hra dovede, nemá nikdo z nich tušení.

Za hlavní hrdiny úvodního dílu chystané série zvolila autorka dva vyšetřovatele Beatrice Kasparyovou a Florina Wenningera. Florin to s Beatrice rozhodně nemá jednoduché a její vznětlivá povaha některým věcem zrovna nepomáhá, na druhou stranu tvoří skvělý tým, a tak ji Florin chrání i před rozčílenými nadřízenými. Vedle samotného vyšetřování je právě tato příběhová linie tím nejdůležitějším, co na čtenáře čeká. I když je potřeba zmínit, že oproti ostřílenějším kriminálním kolegům jej nerozvíjí až v takové míře, v jaké by mohla.

U1_978-3-8052-5031-3.inddSamozřejmě jde v této knize hlavně o vraždy a pátrání po vrahovi. Je potřeba před autorkou smeknout, že ji napadlo zapojit do příběhu i oblíbený geocaching. Díky tomu získává tato kniha daleko větší atraktivitu a zastaví se u ní i ti čtenáři, kteří například za normálních okolností tento žánr nevyhledávají. Ostatně jak autorka umí využít nové a neotřelé nápady, o tom jsme se již mohli přesvědčit.

Abychom ovšem pouze nechválili, najde se i pár záporů, nad kterými se možná někdo pozastaví, ovšem pro naprostou většinu nebudou zase tak podstatné. Ačkoliv je samotná zápletka nápaditá a originální, možná by si zasloužila trochu více propracovat. Místy je znát lehká schématičnost a zjednodušení samotného děje. Je to možná zapříčiněno tím, že autorka do teď psala především pro mladší čtenáře a ty tuto jednoduchost vesměs oceňují. To samé platí i o postavách, když pomineme hlavní hrdiny, prakticky nikdo není rozebrán více do hloubky, mimochodem i ti hlavní hrdinové by si zasloužili trochu přidat. Ale kdo ví, třeba se autorka rozhodla rozvíjet tyto části až v další knize, na odpověď si ovšem budou muset čeští čtenáři počkat.

Přes všechny své klady i zápory si tato kniha rozhodně zaslouží pozornost. Čtenáře dokáže nadchnout originálním nápadem a příběhem, který dokáže své čtenáře pohltit již od úvodní strany. I přes mírná zaškobrtnutí , která fanoušci autorce rozhodně odpustí, Ursula Poznanski dokázala, že se nemusí omezovat pouze na literaturu pro mládež. Pět je zkrátka svěží dílko, které rozhodně nikoho neurazí.

Kniha vychází v nakladatelství Knižní Klub
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdUrsula Poznanski se narodila 30. října 1968 ve Vídni. Po dokončení střední školy studovala japanistiku, žurnalistiku, právo a divadelní vědu. Od roku 2003 vydává knihy. Když se jí někdo zeptá, odkdy píše, obvykle odpoví: „Odjakživa. Sice to není tak docela pravda, ale prostě to zní správně. Popravdě bych řekla, že psát jsem opravdu chtěla vždy, jen jsem neměla chuť vzít do ruky papír.“ V roce 2000 vyhlásila rakouská televize ORF soutěž pro scenáristy. To Ursulu povzbudilo a začala psát i přesto, že měla doma šestiměsíční dítě. Soutěž sice nevyhrála, ale nevzdala se. Svůk rukopis poslala několika nakladatelům a do dvou let jí vyšla první kniha. Po knížkách prvního čtení, kriminálkách pro děti a jednom milostném románu pro teenagery přichází její první thriller – Erebos.


wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..