Tove Janssonová – Mumínci a kometa

0
ANOTACE:

V muminím údolí se rozkřikne, že se na svět řítí kometa. Mumínek s Čenichem a se Šňupálkem neváhají a neohroženě se vypraví do hvězdárny v Opuštěných horách, aby zjistili, jestli opravdu hrozí zánik všeho. Při svém dobrodružném putování narazí na vyschlé moře a další podivné úkazy, ale také na půvabnou slečnu Ferku, která poplete hlavu zejména Mumínkovi. Zpráva o pohromě se bohužel potvrdí, a tak se v údolí začne se stěhováním poschoďového dortu a s dalšími přípravami na konec světa. Jenže…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Když roce 1945 vyšla první samostatná knížka o skřítcích zvaných Mumínci, málokdo tehdy tušil, že se právě zrodila legenda. Mumínci jsou zde s námi již přes sedmdesát let a stále nic neztrácejí ze svého kouzla, díky kterému okouzlují stále nové a nové generace dětí po celém světě. Známe je nejen z knížek , ale i z komiksů, filmů a seriálů. Nyní vycházejí u vydavatelství OneHotBook i jako audiokniha MUMÍNCI A KOMETA v podání Vladimíra Javorského.

Představovat autorku těchto legendárních postaviček je pravděpodobně zcela zcestné. Finská malířka, ilustrátorka a spisovatelka píšící švédsky Tove Janssonová se díky cyklu knih o Mumíncích dočkala celosvětové slávy.  Do 70. let o nich a jejich přátelích vydala 8 knih, které byly přeloženy do několika světových jazyků. Pozadu samozřejmě nezůstali ani čeští nakladatelé, kteří Mumínkům věnují stále náležitou péči. Nyní se do této společnosti dostává díky audioknize Mumínci a kometa i OneHotBook, jenž má v plánu ve vydávání Mumínků dále pokračovat. Ostatně na letošek je v plánu ještě titul Mumínci a čarodějův klobouk.

To však malinko předbíháme. Podívejme se na aktuální novinku, kterou si v OHB připravili na letošní Svět knihy. Pro první audioknižní příspěvek s Mumínky si vybrali jeden z nejznámějších a pravděpodobně i nejzajímavějších příběhů. Když se v muminím údolí rozkřikne, že se na svět řítí kometa, Mumínek s Čenichem a se Šňupálkem neváhají a vydávají se na nebezpečnou cestu, aby odhalili skutečnou pravdu. Doopravdy hrozí celému světu zánik, nebo se není ve skutečnosti čeho bát?

S tímto příběhem se pravděpodobně setkala nějakým způsobem naprostá většina z nás. Dobrodružný příběh plný napětí a skvělé atmosféry stále neztrácí nic ze svého kouzla. Ve OneHotBook tak stály před nelehkým úkolem, převést do audiopodoby notoricky známý příběh tak, aby jej kladně přijala naprostá většina posluchačů. Naštěstí mají s těmito záludnostmi v OHB bohaté zkušenosti, navíc věnují každé audioknize náležitou péči a nejinak tomu bylo i v případě Mumínků.

Volba interpreta tentokrát padla na Vladimíra Javorského, kterého budou znát především televizní diváci díky svým rolím v Černých baronech, nebo rolí „Kyslíka“ v seriálu Chlapci a chlapi. A ačkoliv má Javorský za sebou spolupráci na celé řadě audioknih, jsou to právě Mumínci, kteří jsou jako první čistě v jeho režii. Ve OneHotBook tak možná opět maličko zariskovali. Jak se však říká, risk je zisk. O tom ostatně v OHB vědí své.

Ač se to nemusí zdát a jméno interpreta vám k Mumínkům nemusí úplně sedět, pod vedením režisérky Jitky Škápíkové podává Javorský naprosto skvělý výkon. Jednak úžasně funguje jako vypravěč, kdy nebudete mít problém si ho představit v roli pohádkového dědečka, zároveň si však dokáže výborně pohrát s hlasem. Díky tomu získávají jednotlivé postavy opravdu osobitý ráz, jenž dodává celé nahrávce na patřičné atmosféře. Zároveň však dopomáhá i v celkové orientaci v ději. Vladimír Javorský je tak skutečně příjemným překvapením a můžeme jen doufat, že i další díly z muminího cyklu obstará právě on.

Pomyslnou třešničkou na dortu je již nezbytná hudební složka, se kterou se setkáváme u všech audioknih z produkce OneHotBook. Mumínky a kometu doprovází původní hudba, kterou tvoří po mumínkovsku pojaté „trampské“ melodie hrané v klidném rytmu na Šňupálkovu foukací harmoniku, obohacené o pěkně zakulacený xylofon, k nimž si občas do kroku pohvizduje Mumínek. Alespoň tak nám hudební složku prezentuje sám vydavatel.


OneHotBook si díky Mumínkům může na své pažbě úspěchů připsat další úspěšný zářez. Tato audiokniha se skutečně povedla a je doslova radost ji poslouchat. Díky ní tak v OHB dostávají do svého portfolia dětských knížek další jedinečný kousek, který byste rozhodně neměli minout. A je úplně jedno zda je vám pět, nebo padesát, protože MUMÍNKA má přece každý rád…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..