Fredrik Backman – My proti vám

0
ANOTACE:
Je tak snadné přimět lidi k nenávisti, až je nepochopitelné, že se vůbec navzájem snášejí. Volné pokračování románu Medvědín.


Román My proti vám vypráví o měsících následujících po událostech, které otřásly Medvědínem v předešlé knize. Nejlepší kamarádky Maya a Ana tráví léto na odlehlém ostrově a snaží se nechat
 celý svět za sebou, ale nic nedopadne tak, jak doufaly. Řevnivost mezi Medvědínem a sousedním městem Hedem přerůstá v zuřivý boj o peníze, moc a přežití, který vypukne naplno ve chvíli, kdy se střetnou oba hokejové kluby. Zároveň vyjde na povrch tajemství jistého mladého hráče a celé město musí ukázat, zač vlastně stojí. Bude se říkat, že toho roku přišlo do Medvědína násilí, ale není to pravda. Násilí tam totiž už dávno bylo.

Román My proti vám empaticky popisuje ničivé lidské vztahy na malém městě. Je to vyprávění o oddanosti, přátelství a lásce, která se nebojí čelit ničemu

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Fredrik Backman je zpět! Po krátké, ale o to intenzivnější novelce A každé ráno je cesta domů delší a delší se vrací na pulty českých knihkupců s dalším plnohodnotným románem. Backman v něm navazuje na svůj brilantní Medvědín a my se tak můžeme opět vydat na známá místa v zapadlém městečku uprostřed lesů a dozvědět se, jak to bylo s našimi oblíbenci dál. Již tradičně je i novinka My proti vám dostupná ve všech myslitelných formátech, včetně audioknihy, o jejíž načtení se stejně jako v případě Medvědína postaral herec a dabér Pavel Soukup.

Již v Medvědíně nám autor dokázal, že nemusí vsázet pouze na cílené “citové” vydírání, kterým si nás získal ve svých prvních knihách. Svým pojetím se Medvědín hodně vymykal zaběhlému konceptu, na který jsme u tohoto autora byli zvyklí. Backman zkrátka dospěl a nebojí se čím dál více otírat i o vážnější témata. To vše samozřejmě za doprovodu jeho laskavého humoru a především skvěle vystavěného příběhu, který si vás dokonale získá. Nebudu vás dlouho napínat novinka My proti vám pokračuje v nejlepší Backmanově tradici. Na začátku vás chytne a pustí až v samotném závěru dokonale emočně vyždímané. To však přeci jen maličko předbíhám, na co se tedy můžeme tentokrát těšit.

Jak již bylo řečeno, vracíme se na známá místa a za stejnými postavami, které si nás získali již v Medvědíně. Pokud se vám tedy Medvědín zatím vyhýbal, rozhodně to napravte. Jinak si totiž nemáte šanci tuto knihu užít naplno. My proti vám totiž přímo navazuje na události, které otřásly Medvědínem v předešlé knize. S nelehkou situací se každý snaží vypořádat po svém. Někdo se uzavře sám se sebou před celým světem, někdo naopak problémům čelí a snaží se z popela vykřesat poslední jiskřičky naděje a někdo jen zbaběle uteče. Stále jsme však v Medvědíně a tak alfa a omega všeho je hokej, jen kdyby to s místním klubem nebylo tak nahnuté…

Jakýkoliv návrat ke známému příběhu vcelku pochopitelně budí u fanoušků jednak nemalá očekávání, zároveň však i určité obavy. Dokáže autor se ctí navázat na skvělý původní příběh a dokáže do tohoto “světa” přinést něco nového, nebo se bude jednat je o opakování již použitých postupů a modelů. V případě Fredrika Backmana jsou však naštěstí jakékoliv obavy zcela liché. Backman je PAN vypravěč, což ostatně dokázal již hodněkrát, a tak i tentokrát dokázal rozhodně zaujmout a potěšit všechny své fanoušky.

I tentokrát se tento autor představuje v maličko vážnější rovině, která mu však úžasně sedí. Backman odhodil lehkou pohádkovost a neuvěřitelnost svých příběhů a předkládá nám stejně jako v Medvědíně syrový a skrz na skrz skutečný příběh, kterému nebudete mít sebemenší problém uvěřit. Ve všech ohledech je dospělejší, nehraje zbytečně na city, přesto dokáže s úžasnou lehkostí, jak to umí pravděpodobně jen Backman, rozesmát i dojmout.

Největší Backmanovou devizou však byly vždy postavy a ani tentokrát se v tomto ohledu nic nemění. Jeho hrdinové jsou úžasně prokreslení a to jak ti kladní, tak i ti na opačné straně spektra. I když na druhou stranu v normálním životě není nic černobílé, čehož si je autor rozhodně vědom. A tak jeho hrdinové prožívají dramata všedního dne, i zásadnější otázky, které jim navždy změní život. To vše je ale pouhou, i když úžasně prokreslenou kulisou, pro témata, které se rozhodl autor ve svém románu nastínit. A že jich není opravdu málo. Postupně se tak s jednotlivými postavami strachovat o práci, věnovat se komunální politice, budeme prožívat lásky i nepřátelství, zažijeme odvahu, strach, i bolest. Zkrátka vše co najdeme v normálním životě. Protože přesně taková je Backmanova nejnovější kniha – o normálních obyčejných lidech a jejich upachtěných životech.

Autor se vždy ve svých knihách snažil svým čtenářům/posluchačům předat nějaké poselství a ani tentokrát tomu není jinak. My proti vám obsahuje nepřeberné množství zajímavých myšlenek, nad kterými rozhodně stojí se pozastavit. Na druhou stranu je zde toho tolik, až si člověk mnohdy začne říkat, jestli toho není přeci jen moc a nestačilo by maličko zvolnit. To je také patrně jediný maličkatý vroubek na kráse této knihy. Zkrátka méně je někdy více, naštěstí se jedná o pouhou drobnost, která rozhodně nikterak nenaruší celkový zážitek z této opět jedinečné knihy.

Pozadu samozřejmě nezůstává ani audioknižní podoba, kterou pro posluchače připravilo již tradičně vydavatelství OneHotBook. I tentokrát se stejně jako u Medvědína zhostil samotného načtení ostřílený herec, dabér a samozřejmě i interpret audioknih Pavel Soukup. Ten opět vytvořil skvěle fungující duo s režisérem Michalem Burešem a společnými silami pak opět vytvořili jedinečný kousek, který bude skutečnou ozdobou každé audioknižní knihovny.

Soukup se již ve svých předchozích audioknihách skutečně osvědčil. Ostatně jeho profesionální a zcela přesvědčivý výkon v audioknize Medvědín je toho jasným důkazem. Tento interpret tak byl pro pokračování Medvědína jasnou volbou. A pokud jste měli možnost tento kousek již slyšet jistě mi dáte za pravdu, že Soukup k těmto dramatičtějším a vážnějším Backmanovým knihám skvěle sedí. Opět se tak můžete těšit na hutnou atmosféru, kterou Soukupův dramatičtější projev a hlubší hlas ještě více umocňuje.

Takřka patnácti hodinové nahrávce tak není v podstatě co vytknout. Ale na to už jsme u tohoto vydavatele velmi dobře zvyklí. Celková kvalita nahrávky je tak již klasicky na vynikající úrovni, která jde ruku v ruce s jedinečným příběhem. A aby byl dojem takřka dokonalý, nechybí ani nezbytný hudební doprovod, jenž se stejně jako u Medvědína nese především v temnějších tónech a odkazuje na celkové vyznění příběhu.


Je naprosto jedno, po které variantě Backmanovi novinky sáhnete, ať už po klasické knize, či její audioknižní verzi, v obou případech na vás čeká skutečně jedinečný zážitek, který si nesmíte za žádnou cenu nechat uniknout. Autor nás tak i tentokrát přesvědčuje o svém jedinečném talentu a ukazuje proč jsou jeho knihy tolik oblíbené. Fredrik Backman je zkrátka skutečně PAN vypravěč, kterému se v současné době vyrovná jen skutečně málo jeho kolegů a My proti vám je toho dalším jasným důkazem.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..