Tom Robbins – P jako pivo

0

Příběh o pivu pro děti? Proč ne? Šestiletá předškolačka Gracie je zkrátka zvídavá a zlatavý mok ji zajímá. Leccos zábavného i poučného jí o něm tudíž prozradí oblíbený strýček Moe a chmelových tajů znalá víla Pivoňka. Kromě postupu výroby hořkého pěnivého nápoje se ale Gracie dozví také leccos o lásce, odvaze, pravdě a lži i o životě vůbec. Protože obyčejný svět je jen pěna na tom opravdovém, hlubším světě.

…………………………………………………………….

Dětská literatura má mezi audioknihami výsostné postavení. Vždyť nejeden z nás si možná vzpomene na dobu, kdy jsme jako malé děti poslouchali oblíbené příběhy na klasických kazetách stále znova a znova. Není proto divu, že se prakticky každé vydavatelství snaží mít ve svém portfoliu i tituly pro nejmenší posluchače. Nejinak je tomu i u OneHotBook, které se donedávna specializovalo především na krimi romány ze severu. Situace se ovšem začala měnit v průběhu loňského roku, kdy vyšel Doktor Proktor, či Bertík a Čmuchadlo. Nyní se k těmto titulům připojuje i nejnovější kousek z tohoto vydavatelství P jako Pivo Toma Robbinse.

PjakoPIVO_3Dmodel_1OneHotBookStejně jako předchozí tituly, je i “Pivo” určeno trochu odrostlejším posluchačům, kteří již odrostli Honzíkově cestě, či Dětem z Bullerbynu. Ovšem možná už samotný název přivábí i nejednoho dospělého milovníka piva, který neodolá lákavému nápisu na přebalu. Když k tomu připočteme celkové zpracování a námět, rázem se z knihy stává ideální adept na vskutku rodinný poslech, protože v tomto kousku si zkrátka každý přijde na své.

Pohádka o pivu muže znít na první pohled poněkud zvláštně a netypicky, ovšem skutečně je určena primárně pro děti. Ano je netradiční, ale zároveň vskutku originální a protkaná jemným humorem, který dodává celé audioknize jedinečné kouzlo. Tom Robbins a jeho malá hrdinka Gracie tak zasvětí posluchače do tajů výroby a historie zlatavého moku. Díky tomu zde nalezneme kromě zábavy i trochu toho poučení, což rozhodně není na škodu.

„Tohle je P jako pecka. Pohádka, která má ještě víc než všech pět pé. Rádi bychom vydávali čím dál víc audioknih pro děti, ale od začátku jsme chtěli zařazovat hlavně originální tituly, které budou něčím výjimečné a s nimiž si řádně pohrajeme. Já sám nedám na Toma Robbinse dopustit, takže jsem si vlastně splnil přání. Děti nesmí pivo pít, ale rozhodně by ho měly poslouchat,“ doporučuje Martin Pilař z vydavatelství OneHotBook.

Oldrich_Kaiser_OneHotBookAčkoliv je OneHotBook známé tím, že v drtivé většině dává šanci novým neoposlouchaným hlasům, tentokrát se realizační tým rozhodl udělat výjimku a tento originální příběh svěřil do rukou osoby nejpovolanější. A skutečně, jen těžko budeme hledat ostřílenějšího narátora, než je právě Oldřich Kaiser. O tom ostatně svědčí i loňské ceny Audiokniha roku, kde se může pyšnit druhým místem v kategorii Nejlepší interpret (audiokniha Jarmilka) a vítězstvím v kategorii Nejlepší jednohlasá audiokniha (Osudy dobrého vojáka Švejka).

Stejně jako v jeho předchozích načtených knihách i v P jako pivo se posluchači mohou těšit na vskutku výborný zážitek. Kaiserovy zkušenosti jsou zkrátka cítit z každé načtené minuty, ať už intonací hlasu, či odlišením jednotlivých postav. Interpret exceluje na všech frontách a z jeho výkonu je cítit všudypřítomná profesionalita.

Jak už je u dětských knih zvykem, nesmí chybět ani hudební složka, jež je v mnoha případech stejně důležitá, jako výkon samotného narátora. Zde je výběr všemožných zvuků, pazvuků, syčení, cvakání, šumění nebo cinkání opravdu široký a výborně tak dotváří celkový dojem. Tato koláž zvuků se mísí s rozvernou hudbou, která se nese v humorném tónu příběhu a navozuje atmosféru bujarosti a všeobecného veselí, jenž se s tímto nápojem běžně pojí.

P jako pivo je opět krásným příkladem toho, že když vše funguje jak má, výsledek rozhodně stojí za to. Je sice pravda, že toto téma nemusí asi učarovat všem posluchačům, ovšem spojení originálního příběhu, profesionální interpretace a dobře zvoleného hudebního doprovodu, vytvoří výborný mix, jenž stojí minimálně za vyzkoušení.

Kniha vychází ve vydavatelství OneHotBook
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I AUDIOKNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdTom Robbins (*22. 7. 1932) Narodil se v Severní Karolíně a od roku 1962 žije v umělecké komunitní vesnici La Conner nedaleko Seattlu. Ve svých knihách navazuje na autory postmoderní prózy, jejichž experimentální postupy zpřístupňuje pomocí neskutečné jazykové hravosti, obrazivé fantazie, pohádkových motivů i originálního humoru. Z jeho knih jsou nejznámější romány Další dálniční atrakce, I na kovbojky občas padne smutek, Parfém bláznivého tance, Hubené nohy a všechno ostatní, Zátiší s datlem nebo Když se z teplých krajů vrátí rozpálení invalidé (v češtině vše vydává nakladatelství Argo). V roce 2009 napsal také úspěšnou knížku pro děti i dospělé P jako pivo. Vedle své spisovatelské profese v současné době působí rovněž jako literární kritik a redaktor.

wordpress hodnoceni 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..