Lee Child – Jack Reacher 1: Jatka

0
ANOTACE:

Seznamte se s Jackem Reacherem
V ospalém městečku Margrave kdesi v Georgii je za vraždu zatčen tulák bez dokladů, bez adresy, bez historie. Jack Reacher je ovšem zkušený vojenský policista, od dětství vychovávaný armádou, vycvičený k tomu, aby rychle myslel a ještě rychleji jednal. A svého bratra Joea nezabil. Aby našel skutečné vrahy všech pěti obětí, nezastaví se před ničím. Jak rozplétá zločinné spiknutí, rozpoutávají se vražedná jatka, ale Jack Reacher ví, že když něco začne, musí to dotáhnout do konce.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Britský spisovatel Lee Child bezpochyby patří ke stálicím na literárním poli. Ostatně i u nás se těší více než slušné oblibě, za což vděčí především své sérii s Jackem Reacherem Zatímco však v knižní podobě napočítáme již přes dvacet vydaných dílů s tímto hrdinou, audioknižní verze Childových příběhů značně pokulhávají. To se však v poslední době snaží napravit vydavatelství OneHotBook, jenž nám přináší Childova Jatka v podání Vasila Fridricha.

Přestože jsou Jatka prvním dílem celé série, s postavou Jacka Reachera jsme se již v audiopodobě mohli setkat. U příležitosti filmové adaptace Childova Nevracej se pro nás OneHotBook připravil jako malou ochutnávku právě osmnáctý díl. Nyní se však vracíme na úplný počátek, abychom se pořádně seznámili s tímto charismatickým hrdinou. O tom, že seznámení bude skutečně důkladné netřeba dlouze pochybovat, audiokniha totiž čítá více než 15 hodin (15:42) poslechu.

Jak se říká, občas se ocitneš ve špatnou dobu na špatném místě. Své by o tom mohl vyprávět i Jack Reacher – bývalý vojenský policista, jenž hodil svou kariéru definitivně za hlavu a nyní se potuluje Státy, volný jako pták. Řízením osudu, či pouhou náhodou se však jednoho dne objevuje na hranici ospalého městečka Margrave, kde je takřka okamžitě zavřen za údajnou vraždu. Někdo si v něm vybral ideálního obětního beránka – tulák bez dokladů, bez adresy, bez historie. Jak však postupně vycházejí najevo okolnosti svědčící o rozsáhlém zločinném spiknutí a zavražděných stále přibývá, je stále zřejmější, že si pachatelé zvolili opravdu špatně.

Childova Jatka patří dnes již ke klasice ve svém žánru. A i po letech má rozhodně stále co nabídnout. Lee Child má perfektní styl a pečlivě vystavěné příběhy, ve kterých nechybí takřka nic. Najdeme zde hrůzné zločiny, drsné záporáky, stejně tak i krásné ženy a především pak skvělého hrdinu, který si vás zcela získá. Když k tomu připočteme nezbytnou špetku humoru, nemůžeme s jeho knihami takřka šlápnout vedle.

V tomto ohledu naštěstí nikterak neztrácejí ani jejich audioknižní verze o jejichž načtení se postaral již zmíněný Vasil Fridrich. Jeho poklidný a až strohý styl skvěle souzní s celkovým pojetím a atmosférou příběhu. Nikterak zbytečně nespěchá a vypráví nám příběh vcelku poklidným tempem, jehož plynulost takřka nic nenarušuje. Zároveň se však ani nebojí sem tam lehce přitlačit na pilu, samozřejmě jen když je to nejvíce potřeba. Rozhodně však nikterak nepřehrává ani se nesnaží o výraznější hlasové variace. Ostatně v jeho případě to není ani moc potřeba, vystačí si pouze s lehkou změnou intonace.


Ani zvolený hudební doprovod není nikterak výrazný a nenarušuje celkové pojetí nahrávky. Ta dokáže být na jedné straně skutečně dramatická, na straně druhé však perfektně zachovává pocit z poklidného a  ospalého městečka Margrave kdesi v Georgii. Lee Child v audiopodobě bezpochyby chyběl a je jen a jen dobře, že se ho nakonec posluchači dočkali. Navíc ve skvělém a vyváženém podání Vasila Fridricha, který k této sérii vyloženě sedí. Po doposlechnutí tak nezbývá než čekat, jaký další kousek z této skvělé série si pro nás ve OneHotBook přichystají…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..