Tom Hanks – Neobvyklý typ (něco málo povídek)

0

 

ANOTACE:
Sbírka sedmnácti povídek oscarového herce Toma Hankse je ve všech ohledech různorodá. Díky autorovi se setkáváme s plejádou pečlivě propracovaných postav, sledujeme jejich osudy zasazené do nejrozličnějších míst (dokonce i mimo tuto planetu) a časů (v jednom příběhu se také přímo časem přesunujeme).
Hanks proslul svým oduševnělým a procítěným herectvím – a tytéž kvality vnáší do své literární prvotiny. Je vtipný, ale umí přejít k melancholii; píše lehkým perem, ale dotýká se velkých témat. Je zjevné, že se svými postavami žije, a snad právě proto mu čtenář věří, podléhá a užívá si každou větu.
Je lhostejné, jestli právě čteme povídku o soužení válečného veterána, o vášnivém milostném vzplanutí dvou přátel, nečekaném objevu mladého nadšeného surfaře nebo o sloupkaři z maloměsta, který starosvětsky komentuje moderní svět. Každý příběh nás přenese do zcela jiného světa, jedno je jim však společné: nevyslovené připomenutí, že i když zdánlivě stojíme nohama pevně na zemi, je dobré mít na zřeteli, že země umí být zrádně vratká.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Ve chvílích, kdy se na přebalu knih objeví jméno některé známé celebrity, prakticky vždy to vzbudí nemalou pozornost spojenou s určitou opatrností, či předsudky. Takových případů nalezneme bezpočet, bohužel ve valné většině je výsledek daleko za očekáváním. A tak když Tom Hanks oznámil, že se chystá vydat na literární pole, prakticky celý svět netrpělivě očekával jaký bude výsledek. Již teď mohu říct, že vás tato americká filmová superstar rozhodně překvapí…

Představovat blíže Toma Hankse, je pravděpodobně zcela zcestné. Tento filmový herec, režisér a producent má na svém kontě bezpočet rolí. Vzpomenout tak můžeme na nezapomenutelného Forresta Gumpa, Zachraňte vojína Ryana, Terminál a dlouhou řadu dalších úspěšných filmů. Kromě toho se za své umění může pyšnit i dvěma Oscary. Zkrátka a dobře Tom Hanks je jedním z nejvýraznějších herců posledních třech desetiletí, není proto divu, že jeho oznámení o tom, že píše knihu vzbudilo tolik pozornosti. Na výsledek však už nemusíme čekat. Hanksův literární debut je zde. V českém překladu jej pod názvem Neobvyklý typ (něco málo povídek) vydává nakladatelství Domino.

O tom, že to Domino myslí s tímto literárním debutem skutečně vážně, rozhodně nemůže být pochyb. Masivní mediální kampaň nás už nějakou dobu slušně masíruje ze všech stran. Tom Hanks je zkrátka všude a prakticky nikdo mu dříve, nebo později neunikne. Otázkou však zůstává, zda si tato povídková sbírka zaslouží tolik pozornosti. Přeci jen jsou knihy podobných celebrit z velké části nafouklou bublinou. Hanksův debut je však obrovskou výjimkou, pokud tedy stále váháte, zda dát této povídkové sbírce šanci, tak rozhodně nemusíte.

Předně musím říct, že povídky nečtu. Nebaví mě, jsou moc krátké a než se v nich něco pořádného začne dít, tak je konec. Přesto jsem Hanksovi dal šanci a musím říct, že rozhodně nelituji, tak moc mě tento americký herec (pardon – spisovatel) překvapil. Samozřejmě můj problém s povídkami i u Hankse přetrvává a celá řada jeho příběhů by rozhodně zasloužila více rozepsat, či jim napsat alespoň pokračování. Po jejich přečtení však rozhodně nebudete mít pocit, že by vás autor o něco ochudil.

Neobvyklý typ (něco málo povídek) je sbírka sedmnácti povídek, které jsou stejně různorodé, jako celá Hanksova herecká kariéra. Narazíme zde na příběhy šmrncnuté science fiction, stejně jako na dramata, či vyprávění z války, nebo z dob prohibice. Samozřejmě vcelku pochopitelně nechybí ani výprava do filmového zákulisí. Ostatně celá řada povídek z této knihy ve vás může vyvolat asociaci s některým filmem, ve kterém Tom Hanks hrál. Ať už je to právě Forrest Gump, Terminál, či Appolo 13. Výběr je skutečně pestrý a tak si prakticky každý čtenář v této knize najde svého favorita.

Tímto zdánlivě nesouvisejícím výběrem jde Hanks tak trochu proti proudu a nesnaží se za každou cenu využívat současné trendy. Z jeho knihy je naopak doslova cítit, jak moc se psaním bavil. Neobvyklý typ tak rozhodně nespadá do kategorie knih na objednávku, či psaných v rychlosti. Hanksův styl je oproti zaběhnutým autorům hodně neortodoxní a tak si možná na jeho styl psaní budete muset chvilku zvykat. Jeho prvotina je však zároveň velmi vyzrálá a napsaná krásným, místy až lehce poetickým jazykem, který vás pohladí na duši.

Tom Hanks svým literárním debutem bezesporu hodně překvapil a je skvělou odpovědí pro všechny pochybovače, kteří této superstar nevěřili. Neobvyklý typ (něco málo povídek) vás doslova pohladí na duši a byla by věčná škoda jej minout. Nezbývá tedy než doufat, že si Tom Hanks najde ve svém nabitém programu kousek času, aby nás oblažil nějakou další kouzelnou knihou, která v sobě bude opět skrývat jedinečnou krásu i lidskost, které v dnešní době není nikdy příliš mnoho.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..