Thomas Harris – Červený drak

0

 

ANOTACE:
První kniha série o Hannibalu Lecterovi. Francis Dolarhyde pracuje ve filmových laboratořích a na své okolí působí jako pracovitý a uzavřený člověk. Francis je však fyzicky poznamenaný šílenec. Cílevědomě si vybírá šťastné rodiny, které pak brutálně, promyšleně a beze stop vyvraždí. Zohavená těla mu slouží k rituálně mystickým účelům. Žije totiž v představě, že je Červený drak z obrazu Williama Blakea. Sadismus vyšinutého masového vraha šokuje a děsí veřejnost. Podaří se bývalému detektivovi FBI Willu Grahamovi zabránit mimořádně nebezpečnému muži v jeho násilných činech?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Už je tomu dlouhých devatenáct let, co se českého vydání dočkal román, jenž stál na počátku fenoménu, který získal především ve filmové podobě bezmezný počet fanoušků. Nejslavnější kanibal dr. Hannibal Lecter tak opět přichází na scénu, aby z šera své cely pomohl zastavit Červeného draka.

Právě Červený drak je úvodním dílem čtyřdílné bestsellerové série Thomase Harrise, která jej katapultovala do všeobecného podvědomí. Paradoxně za to však nevděčí knihám, ale především Anthony Hopkinsovi, jenž v roce 1991 zcela fenomenálně ztvárnil postavu charismatického dr. Lectera ve filmu Mlčení jehňátek. Právě tento film byl pro Hannibala odrazovým můstkem, který z něj vytvořil popkulturní ikonu, která ani více než po třiceti letech od svého stvoření neztrácí nic ze svého lesku.

O tom ostatně svědčí i fakt, že se takřka po devatenácti letech od posledního českého vydání této knihy rozhodlo nakladatelství Argo opětovně sáhnout po úspěšné Harrisově sérii a přinést ji i současným čtenářům. Tentokrát v nové úpravě, reevidovaném překladu a především reprezentativnějším pevném vydání, než tomu bylo v případě vydání u Alpressu, který Hannibala přinesl na český trh naposled.

Ačkoliv se jedná o úvodní knihu série o Hannibalu Lecterovi, tak tato postava hraje trochu paradoxně v Červeném drakovi až druhé housle. Ano, seznámíme se s tím, za jakých okolností se Hannibal dostal do své cely, i nám ukáže pár svých mistrných kousků a záblesků geniality, největší prostor zde však kromě samotných vyšetřovatelů dostává trochu jiný psychopat. 

Fyzicky i psychicky poznamenaný šílenec si cíleně vybírá šťastné rodiny, které pak brutálně a promyšleně vyvraždí. Zohavená těla mu slouží k rituálně mystickým účelům. Žije totiž v představě, že je Červený drak z obrazu Williama Blakea. Agent FBI, který má případ na starosti, vyhledá Willa Grahama, bývalého agenta, který úspěšně dopadl Hannibala Lectera, s prosbou o pomoc při sestavení vrahova psychologického profilu. Graham váhavě přijímá, ale brzy pozná, že na to sám nestačí. Bude muset požádat o pomoc osobu, kterou již nikdy nechtěl spatřit…

Thomas Harris přináší čtenářům v této knize opravdu poctivý detektivní thriller, který v sobě snoubí poutavě napsaný příběh, v němž se mísí několik dějových linií, které vzájemně proplétají, aby nakonec dali dohromady jedinečný celek, včetně místy lehce překvapivého závěru.

Na druhou stranu, nebýt  Hannibala Lectera kniha by se patrně nikdy výrazněji neprosadila. Příběh jako takový rozhodně není špatný, má zajímavé nápady, nechybí mu napětí a navíc se velice dobře čte. Zároveň by ale bez Lectera nebyl v podstatě ničím výjimečný a nenabízel by nic, čím by se výraznějším způsobem vymezoval proti běžné produkci. Zkrátka obyčejná detektivka nevystupující z řady.

Naštěstí zde ale Hannibal Lecter je a i když zdánlivě nepatří mezi hlavní postavy tohoto příběhu, chtě nechtě na sebe strhává všechnu pozornost. Díky tomu jsou právě části týkající se Grahamovi a Lecterovi minulosti, jejich rozpravy a poměřování “pindíků”, tím nejzajímavějším a nejpoutavějším co nám může Červený drak nabídnout. Harris zde zkrátka skvěle klame tělem a mistrně nechává samotnou detektivní zápletku ustoupit do pozadí na úkor tohoto geniálního psychopata.

Nemalou měrou tomu dopomáhá i fakt, že Francis Dolarhyde doktoru Lecterovi nesahá ani po paty. Tento záměr se bezpochyby do určité míry vyvedl, ostatně právě díky tomu může naplno vyniknout Lecterova jedinečnost. Zároveň se však opět dostáváme k problému, že tato kniha stojí a padá s osobou kanibala Hannibala, který zde ale přeci jen hraje až druhé housle. 

I díky tomu je více než jasné, že Červený drak je pouhým počátkem něčeho většího. Nad tím ostatně nemusíme polemizovat, minimálně filmy zná prakticky každý. A my se díky nakladatelství Argo můžeme po dlouhé době začíst i do originální předlohy. Navíc ikonické Mlčení jehňátek by mělo následovat krátce po prázdninách, takže se s Hannibalem rozhodně neloučíme na dlouho…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..