Tainted Grail: Pád Avalonu – desková hra

0

Letos se nám čekání na nejnovější vlajkovou loď vydavatelství Albi maličko protáhlo. Tomu je však naštěstí konec. A vězte, že i po loňském masivním Gloomhavenu, je opět na co se těšit. Albi zapátralo u našich polských sousedů a přináší nám veleúspěšnou deskovou hru od studia Awaken Realms – Tainted Grail: Pád Avalonu, se kterou autoři v roce 2018 zbořili Kickstarter a vybrali na ni neuvěřitelných 130 milionů korun.

Deskoherním fanouškům asi netřeba Tainted Grail příliš představovat. O tomto masivním kousku toho bylo v posledních dvou letech napsáno skutečně hodně a evidentně stále ještě nekončíme. Za Pádem Avalonu stojí autorské duo Krzysztof Piskorski a Marcin Świerkot. Celou hru pak zaštiťuje nám dobře známá firma Awaken Realms, stojící například za Lords of Hellas, Nemesis, či Etherfields, které pro nás Albi chystá na příští rok. České vydání má pak, jak už jste asi pochopili, na svědomí společnost Albi, které tímto děkuji za poskytnutí hry k recenzi.

Tohoto macíka na pultech obchodů skutečně jen tak nepřehlédnete. Ano, na desetikilový Gloomhaven nemá, i tak ale Tainted Grail patří po všech stránkách k nejambicióznějším a nejobsáhlejším titulům posledních let.  Tenhle drobeček mimo jiné obsahuje přes 700 karet, přes 200 stran dlouhý příběh a bezpočet rozšíření, díky kterým dokáže hra nabobtnat do nepředstavitelných rozměrů. Zkrátka a dobře vlhký sen každého deskoherního fanouška. Je ale tento kousek skutečně tak skvělý, jak se na první pohled zdá? 

Rozebírat do detailu kompletní balení této skutečně masivní záležitosti pravděpodobně nemá vůbec smysl. Věřte však, že v krabici toho je k objevování opravdu, ale opravdu hodně. Kromě již zmíněných karet a vzrušujícího příběhu v krabici najdeme i 8  detailních figurek, 10 plastových mincí, 4 dvojité hráčské desky, 8 dopisů a map, 110 žetonů a ukazatelů, a pravidla. Už podle tohoto výčtu nejspíše někteří z vás tuší, jakým směrem se mohou ubírat již zmíněná rozšíření.

Jen samotné Albi již stihlo vydat balíček kovových mincí, a kosmetické rozšíření obsahující 20 dalších detailních figurek. Během samotné hry se bez nich naštěstí zcela bez problémů obejdeme, na straně druhé je ale touha a nutkání vlastnit vše. Ostatně všichni to velice dobře známe. Expanzím a nejrůznějším dostupným vylepšením se zde ale příliš věnovat nechci, už samotný základ totiž stojí bezpochyby za to. A myslím, že si s ním na následujících řádcích zcela určitě vystačíme.

Tainted Grail: Pád Avalonu je kooperativní desková hra pro jednoho až čtyři hráče s opravdu velkým důrazem na příběh. Hra má opravdu vynikající a funkční sólo režim a s ohledem na samotný příběh a plynulost jednotlivých partií, si tento kousek nejvíce užijete právě v jednom, či dvou hráčích. Jedna partie hry by vám měla zabrat něco kolem dvou hodin herního času. Ten samozřejmě berte spíše orientačně, jelikož se vše odvíjí od vašich rozhodnutí a toho jak se vám ve hře daří či nikoliv.

Samotná hra se inspirovala keltskými mýty a notoricky známou ságou točící se okolo krále Artuše a Rytířů kulatého stolu. Oproti ní se však nese v mnohem temnějších a znepokojivějších tónech. Samotný Artuš je po smrti a Avalon je sužován tajemnou nákazou, která ohrožuje celý ostrov. Poslední vesničané se shromažďují kolem takzvaných menhirů, jež před nákazou poskytují ochranu. Avšak tím, jak se země postupně potápí do nicoty, ztrácí svou sílu a vyhasínají i tyto strážní kameny. Přežití je tak každým dnem těžší a těžší…

Právě do tohoto světa se v Pádu Avalonu vydáte se svými postavami. Ty jsou vše, jen ne klasickými hrdiny, na které jsme zvyklí. Ti v této hře tak nějak došli a vše tedy zůstalo na vás. A právě na vás je, abyste svou postavu provedli napříč celou kampaní, na jejímž konci se stanete ostříleným dobrodruhem, který se jen tak něčeho nezalekne. A pokud při vás bude stát štěstí, tak možná i tím hrdinou. To je však vzdálená hudba budoucnosti. Samotná kampaň slibuje desítky hodin hraní a s ohledem na celkovou náročnost hry to bude velice pravděpodobně daleko více. Tainted Grail vám totiž rozhodně nedá nic zadarmo a vy budete umírat, skutečně hodně umírat a bude to bolet…

Samotný příběh zde nechci ani tou nejmenší zmínkou naznačovat, abych vás náhodou nepřipravil o nějaké to překvapení. Vězte však, že minimálně v rámci příběhu vás Pád Avalonu doslova posadí na zadek. Mezi příběhovými hrami budete pravděpodobně jen velmi těžko hledat lepší hru. Autoři zde mají vše promyšlené i do těch nejmenších detailů. Samotná kampaň rozhodně není lineární, příběh se velmi příjemným způsobem větví a každé vaše rozhodnutí může mít zcela zásadní dopad na celý svět. Některé se projeví hned, u jiných to ale bude trvat dlouhé roky, což vám může v průběhu celé kampaně připravit nejedno překvapení.

Právě díky všem těmto detailům by u Tainted Grailu měla být zajištěna vcelku dobrá znovuhratelnost, což u příběhových her rozhodně není pravidlem. Rozvětvenost příběhu je zde však taková, že zkrátka nemáte šanci objevit vše v rámci jednoho průchodu hrou. Hra vás tak přímo vybízí, abyste se k ní znovu a znovu vraceli. I díky tomu tak rozhodně nebudete vyšší pořizovací ceny litovat. Velkým plusem je pak fakt, že vás hra nenutí odehrát celou kampaň v jedné ustálené skupině. Po každé kapitole můžete libovolně přidávat a odebírat hráče, ty se sice vcelku pochopitelně nemohou dočkat takových vylepšení, jako postava se kterou strávíte delší dobu, avšak tato možnost vám dává do rukou daleko větší volnost ve výběru hráčů, díky čemuž se Tainted Grail: Pád Avalonu rozhodně dostane na herní stůl častěji než hry, které jsou vázané na pevně danou herní skupinu.

Tainted Grail je zatím hrou plnou pozitiv, která v mnoha oblastech naprosto exceluje. Nabízí fantastický příběh, který v oblasti deskových her nemá skutečně moc obdoby. Hutnou atmosféru, které se dokáže vyrovnat snad jen další titul od Awaken Realms This War of Mine. Pozadu nezůstávají samozřejmě ani kvalitní komponenty, na které jsme si od tohoto studia již mohli zvyknout. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak relativně velká volnost při výběru hráčů a herní skupiny, která vás prakticky nijak neomezuje. Co ale samotné herní mechanismy?

Zde si dovolím upozornit, že rozhodně nehodlám do detailu popisovat, jak se hra hraje a rozebírat jednotlivé její mechaniky. Od toho jsou zde samotná pravidla, potažmo některý z povedených videonávodů na youtube, které vám bezpochyby pomůže s přípravou hry a s celkovým rozhýbáním první partie. Avšak ještě než se pustíte do hraní doporučím navštívit stránky Albi. Ačkoliv má tento vydavatel své překlady vždy na velice vysoké úrovni, s ohledem na velikost překladu je vcelku pochopitelné, že se nějaká chybka může sem tam vloudit. A právě ty nejzásadnější řeší první dostupná errata, která najdete právě na stránkách Albi. Rozhodně na ně tedy nezapomeňte, usnadní vám to hraní. 

Jednou z největších zajímavostí, které si všimnete na první pohled je fakt, že tato hra neobsahuje tradiční herní plán. Ten zde nahrazuje speciální balíček karet, ze kterého budete skládat samotnou mapu hry. Na podobný koncept jsme mohli již narazit u hry 7. Kontinent, kde byl plán řešen podobným způsobem. Jednotlivé karty postupně skládáte do mřížky, čímž postupně odhalujete jednotlivé části ostrova, které budete objevovat. Tyto karty navíc obsahují příběhové texty k dané lokaci a nabízejí vám i další možnou interakci, kterou zde můžete provádět. Tato mechanika by na tradičním herním plánu moc dobře nefungovala, potažmo by sebou přinášela celou řadu obtíží. Toto se však autorům díky zmíněným kartám podařilo velice elegantně vyřešit a samotná hra díky tomu získává na daleko větší interaktivitě, což samozřejmě nemalým způsobem prohlubuje celkový zážitek ze hry.

To ostatně platí i pro samotné postavy. Každá z nich nabízí osobitý styl hry, který je zde prezentován unikátními balíčky karet vylepšení pro souboje a diplomacii.  Zároveň má každá z postav od počátku nějaký ten postih se kterým se budete muset vyrovnat. K tomu vám bude sloužit balíček karet, kolem kterého se točí základní mechanika hry. S trochou nadsázky a přivřenýma očima se tak dá říct, že Tainted Grail je vlastně takový deckbuilding. I když v tomto případě vše opravdu hodně zjednodušuji a hra toho nabízí samozřejmě mnohem víc. Avšak o tvorbu a využití svého balíčku karet zde půjde především.

Tento mechanismus zde však funguje na výbornou a je velice dobře navázán na váš průchod hrou a to, jak se vaše postava učí nové dovednosti a získává zkušenosti. Tím se samozřejmě bude vyvíjet i váš herní balíček, který budete využívat při naprosté většině akcí ve hře. Celý mechanismus hry je kupodivu i přes celkovou robustnost Tainted Grailu vcelku přístupný a neklade na hráče přehnané požadavky. Na trhu tak najdeme bez pochyby celou řadu daleko náročnějších titulů. Tainted Grail tak s trochou snahy vcelku dobře rozhýbou i začátečníci.

Zároveň je však potřeba říct, že i když základní mechaniky  nejsou nikterak přehnané, obtížnost hry je minimálně z počátku možná maličko za hranou. Autoři vám tak skutečně nedají vůbec nic zadarmo a je potřeba s tím počítat a vydržet. Může se vám totiž vcelku snadno stát, že po počátečních nezdarech u vás upadne tato hra v nemilost a to by byla věčná škoda. Do určité míry za tento neduh může bezpochyby i vcelku vysoký podíl náhody, který do hry vstupuje a může ovlivnit výsledek celé řady soubojů.

I díky tomu se vám může v pozdějších fázích hry vcelku snadno stát, že vás vlastně jednotlivé herní kroky budou maličko obtěžovat. Příběh totiž dokáže neskutečně pohltit a vy se právě v těchto chvílích přistihnete, že samotná hra je zde tak nějak navíc. Tím samozřejmě ale neříkám, že by byl Tainted Grail špatnou hrou. Ba právě naopak. Hra jako taková je povedená a má vysoké produkční kvality. Zároveň ale její příběh dalece přesahuje veškeré herní mechanismy, které hra nabízí, čímž samozřejmě může samotná hra maličko trpět. 

Avšak už jen pro ten příběh, který si pro nás autoři přichystali se do Pádu Avalonu bezpochyby vyplatí investovat. Lepší příběhovou hru, kterou si naplno užijete v jednom i ve více hráčích zkrátka na trhu nenajdete. Nezbývá tak než opět smeknout a poděkovat Albi za to, že se nebojí a přináší na náš trh i takto masivní kousky, u kterých je komerční úspěch velice nejistý. 

TAINTED GRAIL: PÁD AVALONU
AUTOR: K. PISKORSKI A M. SWIERKOT
VYDAVATEL ORIGINÁLU: AWAKEN REALMS
VYDAL CZ: ALBI
ROK: 2020
POČET HRÁČŮ: 1-4
VĚK: 14+ LET
HERNÍ DOBA: 120+ MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..