Štěpán Kopřiva – Asfalt: Poslední tři týdny

0
Žoldáci neumírají. Žoldáci odcházejí do pekla… Po příchodu Kuffenbachova speciálního komanda do hlubin inferna Peklo teprve poznává, co je to pravé peklo. Pět žoldáků se rozhodne zatočit s celou Satanovou říší, a dělají to tak krvavě, že i ďáblové jsou šokovaní brutalitou cynických zabijáků. Peklo vyrábí z lidí asfalt, a nechtějte vědět, co vyrábějí z pekelníků naši antihrdinové. Anebo vlastně – chtějte to vědět!

 ……………………………………………………………..

Když v roce 2009 představil Štěpán Kopřiva svůj Asfalt, způsobil s ním menší poprask. I když menší je v tomhle případě hodně relativní pojem. Přeci jen 640 stran sado-masochistického humoru je dost velká porce i pro ty největší psychopaty. Za těch pár let, co je Asfalt na trhu, se z něj stal prakticky kult a právě v těchto dnech nastává správná chvíle na oprášení satanistických příruček a talismanů, abyste si mohli opět naplno užít vyasfaltovanou jízdu peklem, tentokrát pod taktovkou audio vydavatelství Walker & Volf.

asfalt_15_final_01 copyZalovíte-li trochu v paměti, jistě si vzpomenete na Nitro těžkne glycerínem, dnes již kultovní komiks, kterým se Štěpán Kopřiva nesmazatelně zapsal do podvědomí fanoušků. Jelikož je ale komiks přeci jen, co se týče prostoru, omezenější, přesedlal Kopřiva na klasické spisovatelské řemeslo a už svojí prvotinou Zabíjení ukázal, že mu krev, vyhřezlá střeva a psychopati nejsou vůbec cizí. Kdyby o tom někdo pochyboval, stačí se začíst právě do Asfaltu, a jestli vám zůstanou vlasy na hlavě, můžete si gratulovat.

Zatímco jste si v autorověprvotině užívali psychopatického masového vraha, v Asfaltu trochu přitvrzuje. Pokud vám přišel jeden šílenec málo, mám dobrou zprávu, tady si jich užijete dosytosti. Jen v hlavních rolích jich na vás čeká celkem pět a to nepočítám všechny ty pochybné existence okolo. A že jich bude, protože Kuffenbach a jeho komando se shodou okolností ocitají v pekle, a věřte nebo ne, tady to opravdu na čaj o páté zrovna nevypadá.

Hlavní hrdinové jsou opravdu výkvět za všechny prachy. Martin Kuffenbach kromě toho, že velmi dlouho dělá téhle partičce individuí velitele, taky dost dlouho pil (přímo chlastal), má vymakanou mimiku asi jako Terminátor po mrtvici a ani toho moc nenamluví. Ostranski je tak trochu specialista na trhaviny a mimo jiné nemůže absolutně vystát nejnovějšího člena party, mladíčka Lamberta, který se sem dostal vlastně omylem místo svého zabitého táty. Zbytek týmu tvoří Holofaust, který si stihnul na černém trhu vydobýt značnou pověst při obchodu s lidskými orgány, a tloustnoucí profesionál kapitán Vorošilov.

CD-ArtPři vymýšlení Asfaltu si Kopřiva asi řekl, že to vezme pěkně od konce, protože začíná tam, kde ostatní končí, a to smrtí hlavních hrdinů. No a jelikož tahle banda nájemných zabijáků nejsou žádní svatoušci, můžou skončit jen na jednom místě. V Pekle. Tady pozor, rovnou zapomeňte na pohádková pekla s kotli a vidlemi, realita je totiž mnohem, mnohem horší. Autor stvořil něco naprosto šíleného, co obyčejného člověka nemůže za normálních okolností nikdy napadnout, přesto to ale skvěle funguje. Takže můžete očekávat hektolitry červené a trochu toho masa k semletí, které doplňuje všudypřítomný více či méně černý humor, asi tak miliarda hlášek a sem tam nějaký ten odkaz na film, knihu nebo osobnost.

Dost ale o knize, tu už jistojistě znáte. Proč se tedy vracet k Asfaltu? Legenda české fantastiky Jiří Walker Procházka dostal jednoho dne geniální nápad (jaký taky jiný že). Přizval k sobě Radka Volfa a společně založili audio vydavatelství. O tom už jste možná taky slyšeli, a jestli jste ještě nepřišli do styku s jejich předchozími počiny Hvězdní honáci a Líheň I., tak to rozhodně napravte. A tím se dostávám k jádru pudla. Jejich třetí audioknihou, kterou přináší, je právě Kopřivův Asfalt.

Zatímco Líheň přijali někteří posluchači rozpačitě kvůli hlasu Lucie Šternerové, u Asfaltu se něčeho podobného bát rozhodně nemusíte. Radek Volf měl opravdu šťastnou ruku, a tak vás po Hvězdných honácích čeká další opravdu skvělý posluchačský zážitek. Načtení se tentokrát zhostil herec Ludvík Král. Jeho temný hlas skvěle podkresluje celkovou hororovou atmosféru tohoto příběhu. Sice se v prvních chvílích může zdát, že místy dělá až zbytečné pauzy mezi jednotlivými větami, je to však jeho osobitý podpis tomuto dílu, na který si po chvíli zvyknete a ve výsledku jistě i oceníte. Protože díky tomu skvěle vyniknou akční scény, ve kterých Králpřidá na tempu i razanci, a můžete tak prožívat akci naplno s hlavními hrdiny.

Jelikož má Asfalt 640 stran, což není rozhodně málo, rozhodlo se duo W & V rozdělit audioknihu na dvě části. První je již v prodeji pod názvem Asfalt I. Poslední tři týdny a obsahuje více než osmnáct hodin skutečně brutálního poslechu. A tím se vlastně dostáváme i k hlavnímu záporu této audioknihy, a tím je prostý fakt, že prostě končí v nejlepším. Naštěstí fanoušci nemusí moc zoufat, druhý dílAsfalt II. Efektivní brutalita vyjde již 21. července a dokončí tak tento brutálně-satirický horor, který bude mít ve výsledku víc než dvaatřicet hodin k poslechu.

Audiokniha vychází ve vydavatelství Walker & Volf
V elektronické podobě můžete objednávat například zde

 ……………………………………………………………..

polaroid-photo-avatar-psdŠtěpán Kopřiva – Narozen v roce 1971 v Praze, živí se jako spisovatel a scenárista na volné noze.
Jak už to tak u renesančních lidí (v tomto případě striktně nebarokní tělesné konstituce) bývá, rozptylují svou pozornost na tolik oborů, že v podstatě roztrpčují fanoušky každého z nich, protože se „tomu jejich“ věnují příliš málo. Kopřiva zatím naštval coby scenárista: milovníky filmů (Byl jsem mladistvým intelektuálem, 1999; Choking Hazard, 2004), hltače původních českých televizních seriálů (Místo nahoře, 2004; Místo v životě, 2006) a komiksové fajnšmekry (Nitro těžkne glycerínem, 2006). Poslední dobou ale nejvíce přehlížel čtenáře fantastiky které (často ve spolupráci s Jiřím Pavlovským či celou grupou Rigor Mortis) nejdříve navnadil drsňácko-černohumornými povídkami (Dobro vítězí, 1995; Hit-team, 1996; Zima v Petrohradě, 1996, aj.), pak se je snažil opít Markem Stonem (Adarhargský jed, 2003), až si je konečně udobřil romány Zabíjení (2004), Asfalt (2009) a Holomráz (2010).
wordpress hodnoceni
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply