Ignar Johnsrud – Vídeňské bratrstvo

0

ANOTACE:
Když je vyšetřovatel Fredrik Beier přivolán k masové vraždě na předměstí Osla, vše vypadá na případ náboženské msty. Oběti totiž patří k podivné sektě Boží světlo, která se připravuje na soudný den. Fredrik a jeho nová kolegyně Kafa však mají své pochybnosti a brzy objeví podezřelé souvislosti, které vedou až k hrůzným vědeckým experimentům z dob druhé světové války. Fredrik a Kafa se musí ponořit do temné minulosti členů sekty a to, co na začátku vypadalo jako tragický, ale jasný případ, se náhle mění v dramatický hon na brutálního zabijáka.
Prvotina Ingara Johnsruda Vídeňské bratrstvo ohlašuje příchod smělého a nápaditého nového hlasu skandinávské krimi. Johnsrud ukazuje své schopnosti mistrovského vypravěče v důmyslně utkaném a akčním thrilleru

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Ačkoliv mají severské detektivky svůj vrchol pomalu, ale jistě za sebou, stále se u nás najde celý zástup čtenářů, kteří razí heslo “severských detektivek není nikdy dost”. Pokud patříte mezi ně, rozhodně by vás mohlo zaujmout Vídeňské bratrstvo  z pera norského autora Ingara Johnsruda. To je sice již nějakou dobu na trhu, avšak před Vánoci jej doplnila i audiopodoba v podání Petra Stacha. Dokáže však Johnsrud obstát v tvrdé konkurenci a přijít s něčím novým, nebo čtenáři dostanou již několikrát obehrané téma, které nás již nechává zcela chladnými?

Již tradičně se nám do rukou dostává klasická severská krimi. Můžeme se tak opět těšit na snadno rozpoznatelné hrdiny. V tomto ohledu Johnsrud rozhodně nijak nevybočuje z davu. Na Fredrika Beiera můžeme použít klasickou šablonu jakéhokoliv policejního vyšetřovatele ze skandinávských detektivek. Ani v případě jeho kolegů nebyl Johnsrud extra originální. Jako Beierova parťáka se sice autor rozhodl použít ženu, na druhou stranu se však nedá ubránit pocitu, že se inspiroval u svého dánského kolegy Jussiho Adler-Olsena. Kafa má totiž stejně jako Olsenův Asad kořeny v jedné z arabských zemí.

Co však Johnsrudovi nemůžeme upřít, je fakt, že se rozhodně nijak nezdržuje s dlouhými úvody, či představováním postav. Čtenáři a posluchači jsou tak rovnou hozeni do víru dění a bližší informace o postavách a celkovém zákulisí se dozvídají až v průběhu četby. A jaký případ si vůbec autor, ve své první knize, na své hrdiny připravil?

Jednoho dne je Fredrik povolán k masové vraždě na předměstí Osla. Obětmi jsou členové náboženské sekty Boží světlo a pachatel je rozhodně nešetřil. Aby toho na vyšetřovatele nebylo málo, pár členů sboru zmizelo neznámo kam. Unesli je snad pachatelé, nebo se jim podařilo utéct? Mezi nimi byla navíc i dcera a vnuk političky Kari Lise Wetreové. Díky tomu se k případu upírají snad všechny oči v Norsku. Policie tak stojí před nelehkým úkolem vypátrat pachatele tohoto ohavného činu a zjistit, proč k němu vůbec došlo. Jednalo se snad o mstu, nebo za masakrem stojí nějaká teroristická skupina, před kterou se klepe celý svět? Jisté je jen jedno, vyšetřovací tým to rozhodně nebude mít jednoduché…

Autor se ve svém debutu rozhodl použít již několikrát zpracované téma náboženských sekt a sborů. V tomto případě jej však ozvláštňuje všudypřítomným strachem z terorismu a v neposlední řadě také historickou linií, která se táhne napříč celým příběhem. Podobné zpracování se u skandinávských autorů stává poslední dobou čím dál oblíbenější. Vzpomenout můžeme například Nesboho Červenku, v níž historická linie hrála také nezanedbatelnou úlohu.

Johnsrud sice nepřichází ve své podstatě s ničím převratně novým, na druhou stranu se mu  podařilo vytvořit vyvážený a hlavně čtivý mix, který rozhodně nebude čtenáře a posluchače nudit. Autor před námi postupně rozplétá jednotlivé nitky případu, přesto nás však dokáže udržet v napětí až do samotného závěru. A ačkoliv se jedná o úvodní díl plánované trilogie, nemusíte mít strach z příliš otevřeného konce. Ano pár otázek zde zůstane nezodpovězených, ale můžeme s klidným srdcem říct, že Vídeňské bratrstvo si můžete bez obav vychutnat i jako samostatnou knihu.

Samotná knižní předloha tedy nabízí rozhodně zajímavý příběh, který by v audiopodobě mohl skutečně vyniknout a dostat tak další rozměr. Samotné načtení této knihy nechali ve OneHotBook na herci Petru Stachovi, kterého mohou znát diváci například z televizní seriálu Případy 1. oddělení. Na audioknižním poli jsme zatím neměli moc příležitostí se s tímto interpretem setkat. Vídeňské bratrstvo je tak v podstatě první jeho audioknihou (alespoň co se mi podařilo dohledat), kterou načítá od začátku do konce sám.

To by samozřejmě nemuselo nijak vadit, Petr Stach je profesionál každým coulem a do své práci dává určitě vše. Bohužel především v první části audioknihy z něj vyzařuje mírná nejistota, která jde ruku v ruce s celkovou prací s hlasem. To se naštěstí postupem doby zlepšuje a Stachův výkon se tak stává procítěnější a živější. Bez poskvrnky však tento “benjamínek” neodejde.

Po technické stránce dostáváme do rukou jinak zdařilou nahrávku, které OneHotBook již tradičně věnovalo patřičnou péči. Pár menších chybek zde samozřejmě pozornější posluchač může najít, stejně jako prakticky v každé audioknize, nejedná se však o nic co by výrazně rušilo v poslechu. Jak jsme již u tohoto vydavatele zvyklí nechybí samozřejmě ani hudební doprovod, jenž napomáhá s celkovou atmosférou této knihy. Ten je v tomto případě skutečně nenápadný až strohý, na druhou stranu skvěle souzní s celkovým laděním Vídeňského bratrstva.

Vídeňské bratrstvo by rozhodně mohlo zaujmout. Na druhou stranu, mu však schází pomyslné “NĚCO”, čím by se výrazněji odlišilo od konkurence. Díky tomu se nám do rukou dostává další severská detektivka, která rozhodně není špatná, ale na ty nejlepší jí přeci jen něco málo chybí. O audioknize to bohužel platí dvojnásob. Ingar Jonhsrud tak patrně bude tou šedou myškou vzadu, která se krčí před hvězdami žánru jakými jsou Nesbo, Adler-Olsen, či Mankell.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..