Star Wars: Vnější okraj

0

Star Wars. Fenomén, jenž v průběhu let nabobtnal do olbřímích rozměrů. Kromě filmů, si tak můžeme tohoto jedinečného univerza užít i v seriálech, knihách, na stránkách komiksů, či počítačových a deskových hrách. Ostatně, i u nás se Star Wars těší velké oblibě fanoušků a tak je vcelku pochopitelné, že čeští vydavatelé a distributoři přichází stále s novými kousky z tohoto univerza. Jedním z posledních je i desková hra Star Wars: Vnější okraj, která vás zavede do lokalit posetých pašeráky, zločinci a kontrabandem.

Deskové hry se Star Wars tématikou rozhodně nejsou ničím novým. Mimochodem i u nás vyšla takovýchto titulů celá řada. Vzpomenout tak můžeme například na monumentální Star Wars Rebelii, zajímavou karetku Destiny, či variaci na známý Carcassonne. Kreativitě a možnostem využití se u této značky evidentně meze nekladou a tak společnost Fantasy Flight Games ( v české distribuci Blackfire) přichází se zbrusu novým kousek, který se snaží oslovit nejen pravověrné fanoušky tohoto univerza, ale i vášnivé hráče deskových her, kterým již variace na Carcassonne rozhodně nestačí.

Pokud se však již teď nemůžete dočkat, že se společně s Lukem, či Leiou vydáte za dalším fantastickým dobrodružstvím, možná vás budu muset maličko zklamat. Vnější okraj totiž nestaví na slavné filmové sáze, ale opírá se především o celé univerzum. Navíc tentokrát necháváme Jedie a Sithy poněkud stranou a zaměříme se především na pašeráky, lovce lidí a zločince. Díky tomu se sice nedočkáme některého ze Skywalkerů, naopak se ale můžete těšit na Hana Sola, Landa Calrissiana, či Bobu Fetta.

Star Wars: Vnější okraj je deskovou hrou pro 1-4 hráče od 14 let. Vcelku snadno ji však zvládnou i mladší hráči. V případě Vnějšího okraje je však potřeba počítat s delší herní dobou, kdy si na jednu partii 2 až 3 hodiny čistého času. Zde samozřejmě vše záleží na samotných hráčích a jejich počtu. Osobně bych tak doporučoval hrát maximálně ve třech, kdy má v tomto počtu herní partie ještě vcelku únosnou délku. O tom ale blíže až později. Nejdříve se podívejme na to, co ukrývá samotná krabice.

V krabici standardních rozměru s efektní ilustrací na přebalu se toho neukrývá zrovna málo. Jedna věc, však možná maličko překvapí. Vnější okraj jde totiž tak trochu proti proudu. Zatímco většina podobně velkých her se může pyšnit detailními figurkami, které jsou bezpochyby velkým lákadlem, tento kousek se obejde zcela bez nich. Vnější okraj tak slibuje především velké množství kartonu k vyloupání a pořádnou porci hracích karet, o které se tato hra opírá především.

Hracích karet je zde takřka dvě stě, což rozhodně není málo. Pozadu však nezůstávají ani nejrůznější žetony, desky hráčů a lodí, či samotné mapové díly. Mapa v této hře je řešena vůbec vcelku zajímavě. Místo velkého čtvercového, nebo obdelníkového plánu, zde mapu poskládáte do efektního oblouku, který znázorňuje právě Vnější okraj galaktického pásu, ve kterém se tato hra odehrává. To jednak trochu napomáhá navodit správnou atmosféru, ale především pak šetří místo na samotném hracím stole.

Nemalou pochvalu si zaslouží i samotné desky hráčů, které jsou stejně, jako například u Falloutu dvouvrstvé a z pevnějšího kartonu. Díky tomu z nich nebudete neustále ztrácet drobnější komponenty a zároveň se vám pod ně budou i lépe zasouvat samotné hrací karty. V tomto ohledu si tak vývojáři z FFG dali skutečně záležet. Vnější okraj je co se týče samotného zpracování vůbec celkem povedenou hrou, na kterou je radost pohledět. Jediná výtka tak bude pravděpodobně směřovat k samotným hracím kartám. Text na nich je totiž docela malý, a tak je  budete muset chtě nechtě brát neustále do ruky, a tím zdržovat i celou partii. Je to rozhodně škoda, jelikož místa na kartách je vcelku dost a zvětšit font by tak nemusel být takový problém. Dost už ale o samotném zpracování, podívejme se na samotnou hru, staví autoři pouze na slavné licenci, nebo má tato hra skutečně co nabídnout i náročnějším hráčům?

Nutno podotknout, že základní principy Vnějšího okraje jsou skutečně jednoduché, a tak je nebude mít problém pochopit i relativní začátečník, zároveň však tato hra nabízí vcelku velký prostor pro taktizování a změny strategie, čímž má šanci oslovit i náročnější hráče. Ostatně samotná hrací doba lecčemu napovídá. Na druhou stranu, Dostihy a sázky jsou také nekonečnou hrou a rozhodně bychom je nesrovnávali například s Twilight Impériem. Vaším hlavním cílem v této hře je jako první dosáhnout 10 bodů reputace. Nic víc nic míň. Zadání je tedy vskutku jednoduché, je však již zcela na vás, jak se k vytyčenému cíli dostanete. Zaměříte se na stíhání hledaných osob coby zkušený lovec lidí, nebo vás naopak láká brázdit vesmír s nelegálním kontrabandem v nákladovém prostoru? Nic není problém a je tak jen na vás, kterou cestou se vydáte.

Po přípravě samotné hry, výběru postavy, za kterou budete hrát (na výběr je z 8 postav) a rozebrání základních lodí, nezbývá nic jiného, než se pustit do samotné hry. Jednotlivé tahy hráčů se dají rozdělit do třech fází. Nejdříve přichází na řadu fáze plánování, kde si vyberete jednu ze tří možností: pohyb, zisk kreditů, či odstranění poškození. Poté přichází na řadu samotné akce.Můžete tak například dopravit zlotřilé desperáty do vězení, nakoupit potřebné vybavení, či vylepšení, získat nové zakázky, či využít unikátních schopností své postavy. Na závěr vyhodnotíte střetnutí. Což zpravidla znamená, že si vezmete kartu střetnutí odpovídající místu kde nacházíte a vyhodnotíte její efekt.

Během svého putování za svými zakázkami se však můžete střetnout i s hlídkami jedné ze čtyř frakcí impéria (Rebelové, Impérium, Huttové, Syndikát). Zde velice záleží na tom, jaké máte s danou frakcí vztahy. Pokud tedy hrajete například za Hana Sola je vcelku jasné, že vás Huttové nebudou mít příliš v lásce. S ohledem na to je tak potřeba se připravit na to, že jakékoliv střetnutí s jejich hlídkou vyvolá nevyhnutelný boj. Ten je zde stejně jako “testy” řešen hodem kostkami, které zde prezentují nemalý podíl náhody, který vás bude v rámci této hry provázet. Ano do určité míry jej můžete ovlivnit svým vybavením, či schopnostmi, na druhou stranu se ale také můžete vcelku snadno dostat do situace, kdy se na jednom místě zaseknete klidně na půl hodiny jen díky tomu, že vám kostky zkrátka nebudou přát.

Star Wars: Vnější okraj tak i přes vcelku zajímavé herní mechanismy patří především mezi klasické zástupce tzv. ameritrashů, kde na rozdíl od “klasických eurovek” hraje prim právě náhoda. Pokud však patříte mezi ty hráče, kterým větší množství náhody nevadí, nabídne vám tato hra vskutku zajímavý a vcelku atmosférický zážitek, který má šanci díky svým mechanismům oslovit i ty hráče, které jinak Star Wars nechávají zcela chladnými. Na druhou stranu je vcelku jasné, že právě fanoušci tohoto univerza si Vnější okraj užijí ze všech nejvíc.

Nic ale není úplně bez chyby a tak i u tohoto kousku najdeme pár menších zádrhelů, které mohou maličko kazit celkový dojem ze hry. Tím hlavním bude patrně samotná herní doba, za kterou může vcelku velké množství dostupných akcí, které ve svém tahu můžete provést. Na jednu stranu bude tato volnost pro určité hráče jasným přínosem, je však “draze” vykoupena právě delší hrací dobou. Obzvláště pokud hrajete s přemýšlivějšími spoluhráči. K tomu se ostatně váže i další menší výtka k této hře. Vnější okraj je totiž především ze začátku neskutečně zdlouhavý. Nevím zda je to špatně zvolenou taktikou, či prostě vlastností tohoto kousku, ale samotná hra získává na dynamice až v pozdějších fázích hry, kdy už máte vesměs všichni nějaké to vylepšení, či lepší loď. Základní vybavení ve spojení s větším množstvím náhody nemusí být vždy zrovna šťastnou volbou a tak se můžete vcelku snadno někde “zacyklit”.

Pokud vás však náhoda s pomalejším rozjezdem neodradí, nabídne vám tato hra skutečně slušnou porci zábavy, kterou ocení nejen fanoušci tohoto jedinečného univezra. Navíc podobně stavěných her s obdobnými herními mechanismy na našem trhu skutečně moc není, takže pokud rádi zkoušíte nové věci, je pro vás Star Wars: Vnější okraj v podstatě trefou do černého.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..